Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Ti mit gondoltok arról, ha...

Ti mit gondoltok arról, ha valaki 27-28 évesen megy Erasmusra?

Figyelt kérdés

Előre is elnézéseteket kérem a sok olvasnivalóért, de hogy árnyaljam a képet, le kell írnom a részleteket:


25 éves férfi vagyok, már több éve önfenntartóként külön élek a családomtól. Elvégeztem egy nappalis alapképzést (22 évesen kezdtem, mert korábban egy másik szakra jártam, amit otthagytam), és tervezem, hogy levelezőn, egy másik alapképzésen (mester helyett) továbbtanulok. (A két alapképzés passzol egymáshoz, és mindkettőt használnám tehát nem azért csinálnám a másikat, mert az előző rossz döntés lett volna.)


Sajnos a nappalin nem használtam ki az Erasmus adta lehetőségeket, pedig szerintem pont olyan ember vagyok, akinek ez nagyon testhezálló lenne. Jól beszélek nyelveket, érdekel a politika, a kultúra; rugalmas vagyok. Ezért, mivel levelezősként is adott a lehetőség, mindenképpen szeretném megpályázni.


Mindenki mondja, hogy hajrá, menj, élvezd ki, de engem mégis önvád kínoz életkorom miatt, amellett, hogy a karrierem egyik -bár kissé megkésett - fontos lépésének tartanám az Erasmust.


Nem iszom alkoholt, nem bulizok, céltudatos vagyok, a tanulás és a munka teszi ki az időmet, tehát nem életművészkedésből mennék ki. Természetesen kinn is dolgoznék a tanulás mellett, hogy fenntartsam magam, hisz az ösztöndíj nem elég, illetve, hogy a nyelvet (várhatóan a célország nyelvét, amit több éve tanulok) még inkább elmélyíthessem. Aztán szakmai gyakorlatra is mennék Erasmussal.


Ugyanakkor a kulturális csere (hangsúlyozom: nem a kocsma!) része is nagyon vonz a dolognak. Az elmúlt években a megélhetésért való küzdelem és a tanulás mellett nem sok időm volt emberek közé menni, ezért a várhatóan kb. 5 éves korkülönbség ellenére nagyon vágyom a világ minden országából jövő hallgatókat megismerni.


Mi szólna az Erasmus mellett és mi ellene?


Mellette:


- legfontosabb: Lényegében így tekinteném "befejezett" és lehetőségeit kihasználó embernek magamat

- még 30 éves korom előtt állok, tehát nem vagyok olyan nagyon öreg

- 30 évesen szeretnék házasodni, és addig megengedhetem magamnak a mobilitást

- a karrierem szempontjából hasznos tapasztalat

- ott is dolgoznék (nem feltétlenül fehérgalléros munkát, de dolgoznék, az a fő)


- önfenntartó leszek az alatt is


- Magyarországon képzelem el a jövőt, de amíg tehetem, szeretném megtapasztalni rövid ideig a külföldi létet, úgy, hogy biztos keretek közt vagyok (nem csak kimegyek, aztán lesz ami lesz)


- szeretek dolgozni, és legalább 70 éves koromig dolgoznék, ha bírom, tehát ez a rövid idő, amit kinn töltök, nem számít a nyugdíj stb szempontjából


- bölcs mondások/ közhelyek: "30 év múlva, ha visszatekintesz, bánni fogod, hogy nem próbáltad ki" (persze itt nem a drogra gondolt Arisztotelész:)


S mi szól ellene?


- Nem lenne lineáris a karrierem, hisz fel kéne adnom az itthoni állásom, hogy kimehessek


- Az előbb említett "törés" ellenérzéseket kelthet embertársaimban, főleg a HR-esekben: "Miért ilyen felelőtlen? Más családfenntartóként ezt nem engedhetné meg magának. Örüljön, hogy van munkahelye, s becsülje meg, ne mászkáljon külföldre, ne hagyja ott a biztost a bizonytalanért...".


Amint látjátok, őrlődöm. Itt nem az ész és az érzelem áll szemben, mert mindkét szempontnak van értelmi és érzelmi vonatkozása. Vagy csak azért gyötör az önvád, mert nem vagyok elég erős? Vagy teljesen normális, hogy szégyellem magam?



#önfenntartás #Erasmus #túlkoros #egész életen át tartó tanulás
2015. febr. 3. 18:31
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
64%
Az erasmusnak semmi köze a nyelvekhez meg a kultúrához. Az ismerettségi körömből aki kiment, az egy percet sem töltött sem tanulással, sem a kultúra megismerésével. Minden nap 5 képet tett ki ellenben facere arról hogy éppen mennyire van beb_szva, és mennyire király neki ott. Ha tanulni, fejlődni akarsz kimenni, végy igénybe valami normális ösztöndíjpályázatot.
2015. febr. 3. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
Merlegeld, hogy milyen sulyu ervek szamodra amiket leirtal. Ha ugy gondolod, hogy tobb elonnyel jar ha mesz, mintha nem mesz, akkor menj. Ennyire egyszeru. Nem kell ezt tulbonyolitani. Nagyon sokszor van eletunk soran, hogy muszaj lemondanunk dolgokrol.
2015. febr. 3. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:
Szerintem az Erasmus nagyon is normális ösztöndíj, ha valaki nem bulizással tölti azt a félévet. Rajtad áll, mit hozol ki belőle! Illetve levelezősként és BSC-sként szűkebbek a lehetőségek, tehát marad az Erasmus,illetve a Ceepus.
2015. febr. 3. 18:44
 4/21 anonim ***** válasza:
100%
Szia. Én most kezdem az egyetemet áprilisban, Németországban. 28 éves vagyok. Már van egy magyar BA gazdasági diplomám. Most anglisztikát és médiakommunikációt kezdek, szintén BA, és mindenféleképpen fogok Erasmusra menni az tuti, pedig 30 vagy 31 leszek akkor, de na és akkor mi van? Tudod, nekem is van pár emberke az ismeretségi körömben, aki arra veri a mellét, hogy 18 éves kora óta dolgozik, rajtam meg fintorog meg kommentál, hát tudod én meg arra verem a mellem, hogy 18 éves korom óta 3 országban éltem már és más kontinensre is eljutottam. Kinek a pap, kinek a papné.. ha megteheted, miért ne? A hideg kiráz a begyepesedett agyú, 'mindenki aki másként csinálja mint én, az rosszul csinálja' gondolkodásúaktól, mint ezek az ismik is. Még az első BA-m alatt is voltam Erasmuson fél évet, minden perce megérte, és akkor is és ezután is úgy fogok élni, ahogy én jónak érzem, nem megyek a csorda után. Szerintem minden gond nélkül, nyugodtan vágj bele, különben úgyis mindig ott lesz benned a gondolat, hogy mi lett volna, ha. A korodat meg nem kötelező kiteregetni, ha nem akarod.
2015. febr. 3. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat! 3. válaszoló, teljesen egyetértek veled, de csak azzal a megszorítással, ha az ember önfenntartóként utazik külföldre, illetve folytatja tanulmányait. Ez becsülendő dolog; egyéb esetben azonban nem követendő példa.
2015. febr. 3. 20:26
 6/21 A kérdező kommentje:
Úgy értem, az nem követendő, ha a szülei támogatják ennyi idősen. De ha pl. ösztöndíjjal tanul kinn, azzal nincs probléma.
2015. febr. 3. 20:32
 7/21 anonim ***** válasza:
3-as válaszoló vagyok. Az élettársam is dolgozik, îgy nincs probléma abból, hogy én csak pár száz eurót keresek diákként, mindketten tudjuk, hogy ez egy befektetés.
2015. febr. 3. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
Egy értelmes HR-es pont, hogy +-nak fogja felfogni a kint töltött idődet (pláne, ha a szakmaisághoz is köze vannak annak, amit ott kint elműveltél), tehát, ilyen hülyeségeken, mint a lineáris karrier, meg a családfenntartás (ki gondolja manapság azt egy átlagos huszonéves pasiról, hogy hát ő nyilvánvalóan családot tart fent, és borzasztó felelőtlen, ha kihasznál egy külföldi lehetőséget? Senki? Nem véletlen.). Mindenképp menj ki, nem árt meglátnod, hogy vannak helyek, ahol igenis jól működnek a dolgok.
2015. febr. 3. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaitokat! Sok erőt ad ez a biztatás, bár napról napra olvasok olyanokat, hogy ennyi idősen már nem sztenderd a tanulás, az Erasmus, illetve a HR-esek pártolják, de nyilván fiatalabb korban. Mindenesetre várom a további válaszokat!
2015. febr. 12. 01:05
 10/21 anonim ***** válasza:
Élvezd egy kicsit az életet, nagyon merevnek tűnsz innen nézve. Fontos a karrier nekem is, de azért kell az élvezet is.
2015. febr. 12. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!