Az USA-ba hogy lehet bejutni egy egyetemre?
Attól függ, de nagyon, hogy melyikre.
Az USA-ban több mint kétezer (!) felsőoktatási intézmény van, amit a köznyelv sokszor "college"-nek hív. Ebben benne vannak a két éves "community college"-k is, és az "Ivy League" tíz egyeteme is (Harvard, Stanford, Yale, Columbia, MIT, Brown, Berkeley, Johns Hopkins, stb.). Ezekre bejutni... először is, van egy általános vizsga, amit mindenkinek el kell végeznie (teszt rendszerű, olyan, mint kb. nálunk egy emelt szintű érettségi, de sok nagyon amerikai kérdés is van benne.) Ezzel bejuthatsz nagyon sok egyetemre, DE, mindent te fizetsz, teljes tandíj, lakás, stb. Az Ivy League-be, a legjobbakba, még a pénz is kevés, oda saját, külön, több lépcsős írásbeli és szóbeli vizsga kell, plusz elbeszélgetés, ahol igencsak turkálhatnak a magánéletedben, a hátteredben, a családi körülményeidben. Ott évi százezer körül van a költséged (mármint dollár.) nem viccelek. Ösztöndíjat kaphatsz, van is egy csomó ösztöndíj, de nem könnyű azt sem. Angliába könnyebb jelentkezni, bárhová bejelentkezhetsz, mint EU tag, de ott ugyanez a helyzet, egy Oxford, Cambridge, vagy London School of Economics, vagy King's College annyi pénzt kér, hogy belefeketedsz, ha színjeles is vagy. Biztos, hogy kérnek itthoni iskolai papírokat, ajánlásokat, és külföldi lévén nyelvi vizsgákat ott. Olcsó vidéki egyetemekre könnyebb bejutni, de a pénzt ott sem úszod meg, csak ott nem százezer dollár évente, hanem csak tízezer.
...Én azt javaslom, hogy az illetékes ország nagykövetségén érdeklődj, fognak küldeni egy csomó tájékoztatót, prospektust. De készülj fel, hogy hacsak nem vagy országos díjnyertes matematikai zseni, sok pénzbe fog kerülni legalább az első év (utána már az egyetem is adhat ösztöndíjat, ha nagyon jól teljesítesz, vagy - Amerikában - ha zseniális sportoló vagy. (Tanítottam egyetemen Amerikában, nem a levegőbe beszélek.)
..Feltétlen keresd meg a neten az USA és a Brit nagykövetséget, keresd meg a pontos címét annak aki az oktatási programokkal, hasonlókkal foglalkozik, és küldjél emailen kívül postai úton, írásban, TÖKÉLETES ANGOLSÁGGAL ÉS FORMAILAG IS HELYESEN egy levelet, amiben kifejezed hő szándékodat, hogy ott tanulj, és kérj tájékoztatást a feltételekről. (nyilván jövőre, az idei őszöd már elúszott a jobb helyekre.) Sok sikert!
Bocs, elfelejtettem valamit.
Azzal párhuzamosan, hogy a nagykövetségtől kérsz ifót, rövidre is érdemes zárni. A nagykövetség nem egy kiszemelt egyetemről fog infót küldeni, hogy ahhoz mi kell, hanem arról, hogy az országukban tanuláshoz mi kell. (Hidd el, válaszolnak, mert érdekük, hogy oda vidd a pénzt, és ha okos vagy, ott is tartsanak.)
De ezzel egyidőben kiszemelhetsz magadnak egy egyetemet (azért nem ajánlanám elsőre a Harvardot, a Columbiát, vagy orvosnak a Johns Hopkinst, közgazdásznak az MIT-t vagy az LSE-t, tehát a legjobbakat, hanem olcsóbbnál kezdeni, hacsak nem Csányi Sándor vagy Demján Sándor gyermeke vagy), tehát kiszemelsz egy ezektől azért kevésbé híres, de azért jó egyetemet. Amerikában ezek a "State" universityk, pl Michigan State, vagy California State, de ezek, noha nem Ivy League, még mindig a legjobbak közt vannak (vagy a michigan-i Ann Arbor még Ivy League is), és írsz nekik (nem csak emailt, azt kidobhatják könnyen), és kérsz infot arról, hogy a KONKRÉT egyetemre, hozzájuk hogy lehet bekerülni. Feltétlen célozz rá, hogy mindenképp hozzájuk szeretnél menni, és hogy van pénzügyi háttered, mert látatlanba senki nem fog ösztödíjat adni (ha nem hívnak Jakabos Zsuzsának vagy Hosszú Katinkának). Minden egyetemnek mások a feltételei, és vaskos paksamétát küldenek, hogy mit kell csinálni. Egyszerre sok helyről kérjél tájékoztatót (Student Office, Offiece of Student Affairs, Office of Admission, mindenütt másként hívják az illetékeseket, neten nézz utána.), kérj sok sok tájékoztatót, és böngészd. Mondom, az idei évről már úgyis letehetsz, most a 2014 őszi évfolyamra válogass.
...Sokat segít, ha már van itthoni felsőfokú diplomád, akármilyen. Akkor a tanulmányi hátteret már nem nagyon firtatják, de a pénzt akkor is.
...Ha van az USA-ban vagy az UK-ban ismerősöd, akkor őket kérd meg erre, hogy a nevedben írjanak. Ha van ilyen ismerősöd, jó, ha a környékükről választasz egyetemet, mert az első lakásgondot megoldja, fél évet túlélsz, aztán meg már könnyebb bekerülni egy koleszba, vagy fraternitybe, sororitybe (ha lány vagy), vagy - ahogy Amerikában a leggyakoribb - négyen, öten összeállva kibérelni egy házat. (Az a leggyakoribb és legolcsóbb is).
...Ha nincs túl sok pénzed, elkerülném New Yorkot, Kaliforniát, Bostont, és ezeket a környékeket.. ha viszont bírod a hőséget és a csörgőkígyókat, akkor Arizona vagy Új Mexikó jó hely (Arizon ráadásul nagyon jó egyetem, Phoenixben). Oklahoma is jó, ha nem félsz a tornádóktól. Angliában London nagyon drága, megpróbálhatsz Skóciában az U. of Aberdeen-be, vagy Glasgow-ba menni, nagyon jó egyetemek, ott viszont hőgutát nem kapsz, 20 foknál már hőségriadó van Aberdeenben.. :-)
..Brit esetben, ha a leveledet írod, NAGYON vigyázz, hogy mondjuk ha Aberdeenbe vagy Glasgowba írsz, véletlenül se azt írd le, hogy "I'd like to study in England", mert elküldenek a büszke skótok a bánatba.... :-) Az Skócia.
Azt elfelejted, hogy szamos Ivy League egyetem need blind, es ezerszer jobb eselyekkel kapsz mindenre kiterjedo osztondijat mint az allami egyetemek tobbsegen. Ez a jobb maganegyetemekre altalaban igaz. Allami egyetemeknel szignifikans elonyben az adott allamban elok elveznek, akiknek UC Berkeley is rem olcso tud lenni. Kulfoldi diakoknak edesmindegy, hiaba olcsobbak az allami egyetemek tandij szepontjabol, ha sokal kevesebb osztondijat adnak aranyaiban.
Ez egyebkent UK-ban is igaz. Cambridge es Oxford tonnanyi osztondijat oszt szet a diakjaik kozott, mert megtehetik. Ugyan ez a tobbi brit egyetemrol nemigen mondhato el. Az mas kerdes, hogy bejutni is ezerszer nehezebb, de megeri.
Osztondijakat megelhetesi koltsegekkel is szamoljak, amibe beleveszik, mennyiben dragabb hely Kalifornia nagy resze, mint pl. Arizona. Ettol fuggetlenul persze meglehet, hogy jobban fogsz elni egy olcsobb allamban megis, de azert nem akkorak a kulonbsegek diakszemmel.
BTW, Ariozna az Tucsonban van, ASU van Phoenixben, ami lenyegesen gyengebb suli - leszamitva a Business School-jat. Oklahoma meg remesen gyengus, nemcsak USNews, de vilagranglista szinten is. Tisztesseges mid-range allami iskolakra vagyik az embert, nezzen szet a Midwesten: Indiana, Iowa, Minnesota, Ohio State..
Köszönöm a részletes választ! Az lenne még a kérdésem, hát ha volt akkor erre is rálátása, hogy a külföldi diplomával foglalkoznak-e? Úgy tudom, Angliában nem-igen, az USA-ban is csak az ottani egyetemről meglévő diploma a jó?
Illetve, adott esetben külföldiként lehet dolgozni az egyetem mellett?
Amúgy én úgy tudom, a skótokat nem kell leangolozni, elég csak britezni, hogy oda küldjenek..:)
A skotok azok skotok, es nem angolok. Minden allampolgar brit, de vannak angolok (a lakossag kb 85%-a) skotok, walesiek es eszakirek.
DOlgozni amerikai egyetem mellett nyaranta tudsz. Gyengebb egyetem mellett talan ev kozben is. Elit helyeken mindenhol annyira leterhelnek, hogy fel sem merul, hogy dolgozni tudj.
Általában elfogadják a külföldi diplomát, DE, ez kétoldalon is az egyetemtől függ. Az Ivy League és hasonlók nagyon megszűrik, és bekérik (nem csak ők, mások is) a tanulmányok leírását, tehát az biztos, hogy nem elég, hogy meglengeted a diplomát, látni akarják a "transscript"-et, tehát pontosan milyen tárgyakat hallgattál, ezekből (illetve azokból ami őket érdekli) hány órát, és milyen jegyeket kaptál. Ezen kívül bekérhetik (és sokszor be is kérik) a tárgy "syllabus"-át (briteknél "teaching plan"), ami tartalmazza az órarendet, a tanár nevét, a tantárgy anyagát órákra lebontva. Ezeket a transcripteket kiadja (Amerikában) az egyetem a diplomával együtt, itthon ez az indexed, de le kell fordíttatni pontosan, és kell az eredeti is, mondom, az oklevél, diploma kevés. (Jogosan, jegyzem meg. Nem mindegy, hogy hol és kitől tanultál. Nem mindegy, hogy (magyar példánál maradva) mondjuk Kornai Jánostól tanultál közgazdaságtant, vagy a (megnemnevezem) huszadik gyorstalpaló főiskola húszéves tanársegédjétől.)
Van olyan főiskolánk (szándékosan nem nevezem meg) melynek diplomáját csak érettségiként fogadják el. Erről konkrét tudomásom van.
....Ami a skótokat illeti, az, hogy a "brit"-ért is haragszanak, az ő hülyeségük, mert a nagyobb sziget neve Nagy-Britannia (ellentétben a francia Bretagne félszigettel, ami Britannia). Nagy-Britannián osztoznak az angolok, és a két kelta nép, a skótok és a walesiek. A kisebb sziget északi részével lesz UK.
...Egyébként a skótok nagyon jó és vidám emberek, és eszméletlen sokat tudnak inni...kötekedni csak a huszadik sör körül kezdenek...:-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!