Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Hogyan lehet finanszírozni a...

Hogyan lehet finanszírozni a külföldi egyetemi oktatást? (Anglia, Skócia, Írország)

Figyelt kérdés

Áttanulmányoztam a külföldi diplomázás lehetőségeit, tudnivalóit. Kíváncsi vagyok külföldön egyetemi kurzust hallgatók véleményére különösen is.


Hogyan tudjátok a megélhetést finanszírozni? Skóciában ingyenes az oktatás, de a living costs legalább kb. 10,000 GBP egy évre. Van lehetőség maintenance loan-t felvenni, de az csak akkor, ha valaki már 3 éve Angliában él és elsősorban nem tanulmányi céllal töltötte azt a 3 évet.


Olvastam, hogy vannak, akik részmunkaidőben dolgoznak, egyetem mellett és azért elég jók az ösztöndíjak. Ez azonban mennyire fedezi a kiadásokat?


EU diákok kapnak ösztöndíjat?



2012. nov. 27. 18:50
 1/9 anonim ***** válasza:
47%
Én úgy tudom, hogy az angol alapképzést megfinanszírozza az angol állam, majd ezt követően kell a fizetésedből visszafizetni.
2012. dec. 8. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Skóciában ingyenes az alapképzés ! :-)
2012. dec. 8. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Sziasztok! Köszönöm a válaszokat.


Az alapképzésért is fizetni kell (kb. 9000 GBP/tanév), viszont Skóciában valóban ingyenes.


A tandíjra EU-s diákok kapnak diákhitelt (tuition loan), ami - megjegyezném lényegesen jobb, mint a magyar diákhitel!!!


Viszont számolni kell a megélhetési költségekkel (szállás, étkezés, öltözködés, közlekedés, jegyzetek...), amire viszont szükség lenne egy másik diákhitelre is, amiből a megélhetést lehet finanszírozni (ez a maintenance loan). Ezt azonban már csak azok kapják, akik Angliában élnek legalább 3 éve, vagy angol állampolgárok. Tehát, ha valaki a letelepedés szándékával van kint (a 3 éves folyamatos kint tartózkodás egyfajta biztosíték erre).


Mint megtudtam, ha valaki nincs kint 3 éve, akkor is van mód, hogy megkapja a teljes csomagot, amivel felsőoktatási tanulmányait támogathatja (tandíjra hitel, megélhetésre hitel, és ösztöndíj-ami szintén nem kevés!). Ha valaki elkezd dolgozni és közben elkezdi az egyetemet, viszont a munkát az egyetem alatt sem hagyja abba, akkor részesülhet a teljes támogatásban, de azt minden évben igényelni kell.

2012. dec. 9. 10:14
 4/9 anonim ***** válasza:
0%
nem kaphatsz se diákhitelt, se támogatást, ha nem éltél min. 3 évet kint, hiába vagy eus.
2012. dec. 12. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
azonban ha te máshogy tudod (még mindig az előző vagyok!:D) akkor azt írd már meg nekem, légyszives, mert én már kb. 30 levelet küldtem mindenhova, és minden egyes helyről ugyanezt a választ kaptam. nincs mód támogatásra, ha nem éltél ott min 3 évet.
2012. dec. 12. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Szia!


Már én is rengeteg mindent átolvastam, törvényeket stb. Hónapokig kutattam. Egy külföldi fórumon is kérdezősködtem, de végül ott is csak azokat a válaszokat kaptam, amiket kikutattam.


Tehát: EU-s diákok igényelhetnek diákhitelt a tandíjra (tuition loan). Úgy tudom bármikor lehet ezt igényelni, nincs angliai tartózkodáshoz kötve.


Viszont, a megélhetési költségekre (living costs: utazás, albérlet/kollégium, jegyzetek, étkezés, közlekedés...) csak akkor kaphatsz diákhitelt (maintenance loan), ha 3 éve már Angliában tartózkodsz folymatosan, és nem tanulmányi szándékkal, hanem munkavállalás szándékával. Tehát ha 3 évet ledolgozol és aztán úgy döntesz egyetemre mész, akkor kapsz teljes diákokat támogató állami csomagot: tandíj hitel, megélhetési hitel és ösztöndíj.


Megjegyezném, hogy nem kell megijedni a nagy tandíjtól. Ha az orvosi egyetemet nézed, Magyarországon sem sokkal kevesebb. Viszont sok angliai egyetem a top 400-as világlistán szerepel. Az egyetemek modernek, felszereltek. A képzés elismert. Orvosin pl. már a 2. héten "találkoznak" páciensekkel az orvostanhallgatók.


A diákhitel lényegesen jobb, mint a magyar!!! Mondhatni ég és föld!!! Angliában csak akkor kell fizetned a diákhitel részleteit, ha kb. a minimálbér kétszeresét (kb. 700.000 Ft/hó)megkeresed. Magyarországon viszont akkor is kell fizetned, ha nem keresed meg a minimálbért, sőt ha fizetést sem kapsz, akkor is fizetned KELL!


Diákhitel törlesztőrészlet Angliában: ha a fizetésed meghaladja a minimálbér kétszeresét, akkor azután kell 8%-t fizetned törlesztőrészletként, amennyivel meghaladja a fizetésed a minimálbért. (Tehát, ha keresel pl. 1.000.000 forintnyi összeget, akkor a 700.000 Ft után nem kell törlesztened 8%-t csak a maradék 300.000-nek a 8%-t, vagyis Angliában a törlesztőrészlet kb. 24.000 Ft ezen példa alapján.)


Törlesztőrészlet Magyarországon: a két évvel korábbi átlagfizetésed 6%-a után kell törlesztened, Diákhitel2 esetén ez lehet 11% is. Ha kevesebbet keresnél, mint a minimálbér, vagy nincs is fizetésed, akkor is KELL törlesztened. (Ha a fenti számokkal számolunk, akkor a törlesztőrészlet Mo.-n, jobb esetben is 60.000 Ft csak a DH1 után.)


Bocsi! Kicsit belemerültem. Csak egy kicsit idegesítő, hogy egyre nőnek a kiadások, és mindenki csak a pénzt akarja lehúzni az emberről, közben a fizetés csak csökken és az életkilátásaid romokban hevernek. Hogyan élhet meg Magyarországon pl. egy rezidens, miközben a hatalmas diákhitelt fizetnie kell, közben albérletet is fizessen, mert hál valahol lakni kell, ha egy távolabbi kórházban kapott helyet és emellett lehet fizetni még a reidensképzést (ha jól tudom az majdnem havi 100), ha nem vállalod el azt az irányt, ami hiánycikk (pl. patológia). Na, ezt hozza össze valaki a minimálbérből!!!


Írj egy privát üzit és akkor küldök egy fórumcímet, amin külföldi diákok vannak. Ott elolvashatod, milyen hitelekre számíthatsz és hogyan az Egyesült Királyságban.


Azért egy-két helyet beillesztek ide. Érdemes olvasgatni.

Sőt megfontolni, hogy érdemes talán azt a 3 évet kint ledolgozni, azalatt esti nyelvsuliban fejleszteni profi szintre a nyelvtudásod és a 3. évben kezdeni az egyetemet.

A 3. éved úgyis jelentkezéssel kell tölteni, meg egyetemi interjúkkal... szóval elrepül az az idő.


[link]


[link]


Ne haragudj, hogy ennyit írtam!

2012. dec. 13. 01:11
 7/9 anonim ***** válasza:
nagyon köszönöm, hogy írtál :) igen, azt tudtam, hogy Angliában a tandíjra felvehetsz diákhitelt, Skóciában pedig eleve támogatott. de sajnos a többi így van :S persze-persze, érthető igazából, de azért nehézségeket okoz. Hova készülsz egyébként? :) még egyszer nagyon köszönöm a válaszod :)
2012. dec. 14. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Nagyon szívesen!

Remélem segíthettem! Nos az orvosi hivatás és a pszichológia érdekel. Pszichológián belül pedig a klinikai szakirány. Én most azon gondolkodom, hogy lehet meg kellene csinálnom, amit leírtam. :)

És Te mire készülsz? :)

2012. dec. 15. 13:34
 9/9 anonim ***** válasza:
én Skóciába, valahol angol-francia, valahol francia szakra :)
2012. dec. 18. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!