Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mi az angolban a 'SUBJUNCTIVE'...

Mi az angolban a 'SUBJUNCTIVE' és milyen esetekben, milyen szabályokkal használatos?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 28. 11:22
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A subjunctive egy mód, magyarul kötőmód.


A mód olyasmit jelent a nyelvekben, hogy egy adott állításhoz milyen viszonyunk van, illetve az adott állításnak milyen igazságértéke van.


Példa. Az "Az alma piros." mondat tipikus esete a kijelentő módnak. A kijelentő mód azt jelenti, hogy a beszélő viszonya a mondatban kifejezett állításhoz a TUDÁS, és a mondat egy TÉNYt fejez ki, tehát IGAZ és BIZTOS.


Ezzel szemben a feltételes mód, óhajtó mód, felszólító mód már más esetek. Pl. "Bárcsak piros lenne az alma!" egy óhajtó módú mondat. Ez a mondat nem azt fejezi ki, hogy TUDOM, hogy piros az alma, hanem azt fejezi ki, hogy SZERETNÉM, hogy az legyen. Vagy ott a feltételes mód: "Az alma piros lenne". Itt az a helyzet, hogy a mondatban kifejezett állítás (az, hogy piros az alma) NEM BIZTOS, hogy igaz. Tehát nem tényt, hanem lehetőséget fejez ki a mondat.


Mi a kötőmód? Ez azt jelenti, hogy nem feltétlenül tudás a beszélő viszonya a mondatban lévő állításhoz, és nem feltétlenül igaz a mondat igazságértéke. Hanem milyen? Kötőmódban alárendelt mondatok szoktak lenni a "hogy" (az angolban "that") kötőszó után, és a mondat első fele mondja el, hogy milyen ez a viszony. Ezért kötőmód.


Példa:


Kijelentő mód:

He paid $100. 100 dollárt fizetett.

He was promoted. Előléptették.


Ezekben a mondatokban tehát igaz az, hogy valakit előléptettek, vagy valaki fizetett 100 dollárt, és ezt tudjuk, és ezt közöljük.


Kötőmód:

"It was ordered that he pay $100."

Elrendelték, hogy fizessen 100 dollárt.

"They recommended that he be promoted."

Javasolták, hogy léptessék őt elő.


Tehát itt a mondat első feléből derül ki, hogy nem "igaz az, hogy" valaki fizetett 100 dollárt, hanem "elrendelték, hogy" fizessen. A második mondatban sem egyszerűen "igaz, hogy" valakit előléptettek, hanem "javasolták, hogy" legyen előléptetve.


Tehát kötőmódban akkor van egy alárendelt tagmondat, amikor az első mondat értékeli az igazságértékét és a hozzá való viszonyt. De már egyre kevésbé divat ez, és csak ritkán használják, főleg az ilyen felszólítós, elrendelős, javaslós stb. esetekben. A kötőmódú igék ragozása abban tér el a kijelentő módtól, hogy egyes szám első személyben nincs -s rag, az is-ből pedig be lesz.


Más példák:


If he were rich, she would marry him.


Itt a "he were" a kötőmód. Ez kezd kikopni, egyre inkább azt mondják, hogy "if he was rich".


További (ritkább) példa:


Write it down, lest it be forgotten.


Írd le, nehogy elfelejtődjön. A lest jelenti a nehogy-ot, utána pedig kötőmód van.


Még sok más esetben előfordul, de kár részletezni, mert megy ki a divatból. Amiket felsoroltam, a leggyakoribb esetek.

2011. ápr. 28. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
A tanárom kedvenc mondatainak egyike, szóval ha kimegy a divatból, akkor is tudnunk kell, sok függ tőle. :-) Köszi a részletes leírást. Ha valakinek van még kiegészítése, szívesen olvasom! :)
2011. ápr. 28. 16:14

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!