Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Van itt olyan, aki az Eszterhá...

Van itt olyan, aki az Eszterházy Károly Főiskolán tanul programfejlesztő szakon? (vagy akár a 2016 évben végzett) Milyen tantárgyak vannak? Előre szeretnék készülni a nyáron, s ehhez tudni szeretném, mire készüljek célzottan.

Figyelt kérdés

Az Eszterházy Károly Főiskolára adtam be a jelentkezésemet, 397-es érettségi pontszámmal.

Év közben, ill. a nyár elején egy OKJ-s rendszergazdai képzést fejeztem be - bár ennek abszolút semmi relevanciája nincs az Eszterházy Károly Főiskolán megjelölt szakhoz a tanult tantárgyakat, tudásanyagot visszanézve -, ill. alkalmi munkákat, gyakorlatokat végeztem. A nyár visszalevő részében már nem valószínű, hogy Pécsett gyakorlati helyet vagy munkát találnék, ezért a maradék időt arra szeretném kihasználni, hogy felkészüljek erre a képzésre annyira (s a célból), hogyha nehezen menne, akkor is legyen érdemleges esélyem.


A lényegre térve : Az ez előtti két évben már két különböző egyetemen megpróbálkoztam a Programtervező-Informatikus kurzussal, de csúfos kudarcal, bukással. A szaktársaim mindkét helyen eléggé kinéztek, mert nem tudtam tartani velük a tempót, nem voltam olyan kód-&matekgüzü, mint ők, nem voltak olyan eredményeim. Az első helyen sokszor ezért elég durván megszóltak, kigúnyoltak a hátam mögött, meg eléggé embertelenül kezeltek (a diákok és a gyakorlatvezetők is). A második helyen azért jobb volt, de nem voltam vak, láttam és éreztem, hogy ott is kinéztek. (ill. ott is volt szintén, aki lekezelő volt, de voltak rendes lelkületű, velem is barátkozó emberek is).

Nem vagyok és nagy-nagy-nagy valószínűséggel nem leszek úm. a szakma krémje, ezen már nem kesergek. Viszont talán azért annyira síkhülye sem vagyok sem a programozáshoz, sem a kellő s szükséges matematikához, mivel már pár kisebb programot össze tudtam hozni, amik valamelyest megkönnyítették a saját életem, ill. a környezetemben pár másik emberét is a számítógépek terén, vagy épp segítettek egy feladat elvégzésében. Az OKJ-n pedig pont az volt a furcsa, hogy példás tanulónak tekintettek, mert jópárszor le tudtam egyszerűsíteni a dolgokat a matematikai háttér levezetésével/megértetésével.

Persze ez utóbbi volt valószínűleg a 'negatív' szélsőség, s inkább mázli volt, hogy 2 éven át el tudtam játszani a jó matekost. Tudom, hogy nem vagyok jó matekból, s sajnos ez nagy hátrányt s megvetést jelent a programozóknál, de egyáltalán nem vetem meg, igyekszem tanulni, megérteni.

Ugyanígy vagyok a programozással is, mint említem. Igyekszem nem elbliccelni a feladatokat, szívesen gyakorlom a nem annyira hálás feladatokat is, csak sajnos nehezebben áll rá az agyam, mint másoknak, vannak olyan területei, amik "nem jönnek be annyira" - ugyanígy a matematikával is.


Szóval a fenti problémák miatt, a hátrányaimat azzal próbálnám kompenzálni - ha lehet -, hogy kicsivel előrébb tanulok, előbb elkezdem a magolós, ill. a mumus részeket tanulni (már amikhez nem kell különösebb főiskolai, emelt szintű előismeret). Így ha lassabban is tanulok, mint az átlag, valamennyi időt nyerek magamnak. Pl. ha olyan rész jön, ami nehezebb, vagy nekem megy nehezebben, akkor a könyebb részekkel már kicsivel előbb tudok talán végezni, s így talán azon is átverekszem magam, amin eddig mindig elbuktam.


De ehhez kéne tudnom kifejezetten azt is, hogy milyen tematikát várnak el a kérdéses főiskolán; mik a tantárgyak, mire kell ráhasalni - különben az egésznek szinte semmi értelme sem lesz.

Teszem azt, példaként: Tök feleslegesen állnék neki - mondjuk - mélyebben tanulni a formális nyelvek és automaták tárgykörét, ha a szóban forgó képzésen ilyen tantárgy nincs, vagy valamelyik összefoglaló tantárgynak csak a kisebb része. Ugyanígy a lényeget tekintve értelmetlen lenne a nyár alatt random módra programozási feladatokat megoldogatni vagy algoritmusokat, függvényeket magolni, ha a képzésen pont azok nem kerülnek elő, vagy akár ott derül ki, hogy rossz irányt vettem fel, rossz feladatokat gyakoroltam. (ezeket a hibákat pl. az első egyetemen a második félévben el is követtem).


Ezért szeretném tudni, hogy jelenleg milyen tematikát oktatnak ezen a főiskolán (ism.: Eszterházy Károly Főiskola - Programfejlesztő képzés), de mégjobb lenne az, ha élő példát - akár jegyzetek, feladatsor, munkapéldák, stb - tudna valaki megosztani.


Szóval aki az Eszterházy Károly Főiskolán tanul Programfejlesztő szakon, tudna egy kis infóval szolgálni az ott tanult tantárgyakról, __magáról a tanulnivalóról__?



[Előre is köszönöm!]



2016. júl. 8. 22:31
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Elsőnek javaslom a tantervet nézd át jo alaposan, az első három félévben a legtöbb a matekos tárgy, tehát a képzés második fele kicsit könnyebb aki nem kiváló matematikából.


A magolós részt hagyd a vizsgaidöszakra, mert nem csak hogy minden egyetemen, de minden előadónál más a tematika más tételsor és sokszor csak a saját, ea-n elhangzott definíciót, bizonyítást fogadják el.


Tehát foglalkozz a tanterv szerinti matekos tárgyak gyakorlati feladataival, vannak típusfeladatok, korábbi zh-k.

Az önálló feladat megoldás nagyon fontos, így lesz kellő rutinod és tudásod.

Ehhez segítség az easymath és a mateking.


Olvass matekos könyveket, de ne magold őket hanem figyelmesen olvasd át, nyilván lassabban fog menni mint egy regény például. Obádovics könyvek a legjobbak erre a célra szerintem. Így az alapfogalmak meglesznek, lesz absztrakciód. Ezek után olvass egyetemi jegyzetet ha találsz.


Azt elárulod melyik két egyetemre jártál ahonnan kinéztek?

Nem mindenhol van sok ilyen buta sznob társaság.

Bukni emberi dolog, ez nem a középiskola meg nem büfészak.


Ha elvégzed akkor még simán lehetsz a szakma krémje, megvan a papír, kitanulsz egy prog. nyelvet magas szinten, elmész dolgozni lesz tapasztalatod és a fizetésed egyre több lesz.

Onnan meg vannak böven lehetőségek. MSc, kisebb tanfolyamok, munkahelyi ranglétrán előrelépések ha jól végzed a dolgod és látják, hogy nem csak kódoló vagy hanem intelligens fejlesztő.


Matekkal meg csak azért "tömnek" ezen a szakon, hogy megtanulj gondolkodni, ha elvégezted el is felejtheted az egészet.

2016. júl. 9. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

"Azt elárulod melyik két egyetemre jártál ahonnan kinéztek?"


Az első a veszprémi Pannon Egyetem Műszaki-Informatikai Kara volt, szintén programtervező-informatikus szakon. Ott voltak eléggé etikátlan, humántalan dolgaik, főleg a diákoknak - a kinézések mellett is -, ill. a PHD-s gyakorlatvezetőknek. Emellett a szobatársam egy fokozottan autista személy volt, úgy viselkedett velem, mint egy szellemmel. Ha néhanapján szót váltottunk, az is párszor cseszegetés volt, a tanulás/eredmények miatt is. Ritkán volt olyan eset, hogy kedvére tudtam tenni, vagy Ő megemberelte magát s segített.

A néhány jó dolog közül, ami volt, pl. a vegyészmérnökök befogadókészsége. Ők hajlandók voltak kimozdulni a szobájukból, programokat szervezni v. humán programra menni. Lehetett velük diskurálni, együtt tanulni. Annak ellenére, hogy különbözött a szakirányunk, sokszor társultam melléjük.

Volt egy mérnökös klikk is, de azok inkább elhitették, hogy a barátjuk vagyok. A projectjeikben ami tudásom volt, azt kihasználták, de aztán valahogy nagyon nem sikerült elnagyolt arányokban sem viszonozniuk a dolgokat. A programjaikban nem vehettem részt, pedig igenis - jéé, valami csoda folytán, ott bezzeg használható voltam - bedolgoztam nekik rendesen.


Utána, mint említettem, Pécsre jelentkeztem át a PTE-re a Természettudományi karra, úgyszintén az említett szakra. Ott már jobb volt valamivel a helyzet, mint említettem, de alapjában véve ott is megvolt az élvezető klikk, aki szintén kinéztek a tudásom (felkészültségem hiányai) miatt. Meg ott más dolgokkal kínoztak meg.


Azt elfelejtettem kihangsúlyozni, hogy most az Eszterházy Károly karán nem a 6 féléves BSc szakra jelentkeztem, hanem a 4 féléves "fejlesztői" szakra, ami tudtommal inkább egy OKJ szint, mint egy egyetemi, de felsőoktatás, és az OKJ-nél valamicskével erősebb. A szó szerinti egyetemhez túl gyengének érzem, látom magam, s minden arra is mutat így - pl. ezekkel a kibukásokkal -, hogy így is van.

Ez van, ezt kell szeretni.

2016. júl. 9. 22:45
 3/17 anonim ***** válasza:

Már értem miért nem megy a matek...

A legfontosabbat kihagytad!!!!

Nem BSc-s képzésre mész hanem az OKJ-s képzésre, igen az amire te mész az is az OKJ-ssel egyenértékű a munkáltatók szemszögéből.


Ez esetben semmit sem kell tenned, semmilyen matek nem kell és senkit sem buktatnak, így nem kell aggódni.

Könnyebb, mint az érettségi.


Az előző két főiskola/egyetem elég gyenge(ha a szakot összehasonlítjuk az országban a többi intézmény ezen szakával), ha ott nem sikerült a matek, akkor felejtsd el és azt is, hogy BSc-s diplomát szerezz informatikából (legyen az mérnökinfó, proginf vagy gazdinf).


És azért használtak ki, mert ki lehetett, szóval madár vagy.

Nem hogy a szakma krémje nem leszel, egyenesen a szakma bohóca leszel rendszergazda OKJ-vel és ezzel a felsőoktatási szakképesítéssel, ami attól, hogy főiskolán van ugyan úgy OKJ-s papír!!!

Ugyan ér mint egy középiskolában elvégzett OKJ, a különbség csak a helyszínben van, majd nézd meg az okleveleid sorozatszámát és üsd be a google-be.

2016. júl. 9. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

Első bekezdést elírtam, így helyes:


Nem BSc-s képzésre mész hanem az OKJ-s képzésre, igen az amire te mész az is OKJ-s képzés annyi különbséggel, hogy nem középiskolában oktatják a szakmát, hanem főiskolán, az oklevél értéke ugyan akkora, mintha egy középiskolában végeznéd el a képzést.

2016. júl. 9. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
Egyébként mennyit tanultál, készültél a vizsgákra? Mert lehet azzal is volt probléma. Illetve más esetleg nem érdekelne?
2016. júl. 10. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

"mennyit tanultál, készültél a vizsgákra"

Igyekeztem lelkiismeretesen tanulni. A közös tanulószobában - a vegyészmérnökökkel együtt - jópár éjszakát végigvirrasztottam. Így a lexikális részek nagy részén át is evickéltem azért; De igyekeztem évközben is mindent mielőbb elkezdeni.


Más lehet, hogy érdekelne, de ezzel sajnos már két baj is van. Az egyik, hogy a szüleim és a rokonaim erre a szakra akarnak átállítani, azt is mondván többek között, hogy ha nem ez, más szakokon mégis mi a francot kezdenék. Bármit mondanék - azaz eddig bármit mondtam -, cinikusan ércelődtek, hogy azon a szakon mégis miért tudnék többet, miért gondolom, hogy felkészült lennék arra a szakra. =(

A másik meg, hogy középsuli közepe óta valóban nem nagyon volt módom mással foglalkozni, így amiben esetleg jó voltam - komponálás, elektrotechnika-, azt el is veszítettem.


-----------


Az előző válaszolótól ~kissé~ nem értem ezt a hirtelen pálfordulást. o.O

2016. júl. 10. 10:35
 7/17 anonim ***** válasza:

BSc >> OKJ, azaz a BSc nagyságrendekkel nehezebb és nagyságrendekkel többet ér, mint az OKJ (programozásból).


Az OKJ-s programozókat lenézik és jelentősen kevesebb pénzért dolgoznak, mint a diplomás fejlesztők.

Diploma nélküli fejlesztőket is én még csak php-zni meg javascriptezni láttam fejlesztőként.

Én is lenézem őket, nem emberileg hanem szakmailag, értéktelen a tudásuk. Csak azért dolgozhatnak fejlesztőként, mert van szakmai tapasztalatuk az adott nyelven.

Menny el rendszergazdának, kevesebb pénzt szakítasz, de negyed annyi munkád sem lesz.

Az eszterházy-t meg hagyd, az a főiskola az alja kategória és az ottani okj semmit se ér.


Egyél egy eszterházy-t és keress rendszergazdai állást.

2016. júl. 10. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

"Diploma nélküli fejlesztőket is én még csak php-zni meg javascriptezni láttam fejlesztőként."


Az ANSI-C-t hova sorolod?

(ill. előtte volt C# - ((meg pár másik)), de azt inkább tagadom; annyira élhetetlennek tartottam az ott gyártott binárisok működését)


Bár lehet, hogy igazad van. De nem minden esetben. Gyakorlatom már volt két helyen is _betű szerint_ rendszergazdaként és a SZUSZT IS KIPRÉSELTÉK belőlünk. Az egyik helyen fejlesztésbe vontak be a napi rendszergazdai teendők mellett, azaz nem csak a PC-s rendszerekhez, de mikrokontrolleres rendszerekhez is érteni kellett. Ez volt a nyári gyakorlat, a csúcsidőben a hardver/firmware tervezgetés miatt napi 20 órában. De legalább izgalmas volt, s habár máshogy nem térítettek, időnként félre-félrenéztek, amikor 1-1 eszközt elvittem otthonra is. (ill. maguk is adtak "tesztelés" céljából)

A másik helyen viszont porba-sárba tiportak : ott nem hogy kis kényelmes rendszergazdai feladatokkal nem úsztam meg, de ott a szó szerint vett _rendszergazdának_ is forrasztani (nem kripelni, ne értsd félre, forrasztani), gányolni, villamosmérnöki munkákat csinálni, szemétből is gépet összeguberálni kellett. Volt, hogy az én eszközeimet - és ne szerszámot érts ez alatt - kellett behozni, gépbe szerelni, kockáztatni, mert annyira élhetetlenné tették a helyzetet.

És persze emellett számítástechnikán kívül amibe csak tudtak bevontak, a kiadványszerkesztésen, grafikai munkáktól kezdve az irodai/titkári munkákon át a történelmi kutatásokig. - hogy tuti biztos elfoglalt legyen az a rendszergazda, aki (papír szerint, legalább ezt tartották volna, az már nekem tökély) 9-től 5:30-ig ott van, és ne lógassa a lábát. De a főnök már akkor is papírokat tett le az asztalomra, ha látta, hogy már sorban áll a munka. =(

Ott volt, hogy az irodából este 11-kor érkeztem haza. Más meg szerencsétlenebb volt, ott éjfél után volt a rekord.

Egy szerencsém volt ott viszont, hogy egy ideig támogatott, segített az előző kolléga. Amikor extra nagy lehetetlenséget kértek, akkor az elején még hívhattam.


Namármost:

A legrosszabb dolog ebből : hogy nem kell rosszul érezzem magam - egyáltalán -, mert rengetegen MÁSOKNÁL is van ez így. Azaz nem csak véletlenszerűen pont velem történt meg. Tudtommal. Igaz, az nagyjából csak egy tucat másik rendszergazda, akinél ehhez hasonlókat szemtől szembe láttam, arra még mindig ráfoghatjuk, hogy véletlen. De nekem van egy másik sejtésem.


Ezért érdekelne, hogy Te esetleg rendszergazdai munkáknál az ellenkezőjét tapasztaltad - vagy akár láttad?


Az eddigi meglátásokat amúgy köszi!

2016. júl. 10. 19:19
 9/17 anonim ***** válasza:

Mégis két érdekel a te gyakornoki szenvedésed?

Gyakornokként dolgoztál, ha ilyen helyekre sikerült bekerülnöd az a te dolgod, gyakornokként nem fog senki komolyan venni, se a csöves cégek ahol te voltál, se a multik.


Ha a diplomádhoz kellett volna a gyakornoki munka akkor kicsit normálisabb bánásmódot kapsz.


Vannak kivételek, még az idősebbek között, írtam is, akinek van szakmai tapasztalata X nyelven azt felveszik arra a nyelvre fejlesztőnek még akkor is ha nincs diplomája, de ezt manapság nem igazán lehet megtenni azoknak akik most pályakezdők.


Akiket én láttam főállásba rendszergazdaként azok a cégen belüli informatikához nem értő emberek miatt voltak stresszesek és idegesek vagy pedig olyan munkakörük volt ahol nem volt kontakt a többi dolgozóval és nem szakadtak meg a fejlesztőkhöz képest.


Ha már két színvonaltalan egyetemről kibuktál és most elmész egy második OKJ-s képzésre sokra ne számíts, főleg arra ne, hogy normális helyen lehetsz fejlesztő.

2016. júl. 10. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Egyébként amit én hozzátennék ehhez az egész történetedhez, hogy ne azt csináld, amit a szüleid akarnak, illetve a családod, hanem ami valóban érdekel téged. Egyébként pedig mindent meg lehet tanulni ezen a szinten, ha van elég kitartásod hozzá, illetve motivációd (ezt mint leendő tanár mondom neked). Az már természetesen igaz, hogy magas pozíciókba, illetve nagyobb eredményeket azok fognak elérni (nagy valószínűséggel), akiknek tehetségük is van a szakterületükhöz. Szerintem valamilyen szinten most is a kibúvókat keresed, amikor írod, hogy csak azt akarod megtanulni, amit közvetlenül tanítanak a főiskolán, semmivel sem többet. Szerintem ne így indulj neki, hanem mélyedj el a szakterületben, csak tudod már (mivel ez nem az első próbálkozásod), hogy mi nem ment, tessék szépen leülni és tanulni azokat a tárgyakat nyáron, az internet korában már bármit megtalálsz.
2016. júl. 10. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!