ELTE TTK fizika vagy BME TTK fizika?
Inkább gyakorlatiasabb tudást szeretnék kapni, gondolom akkor a BME, de az eltén nagyobb a múltja e téren.De nagyon sok embertől hallom, hogy megbánták, főleg az eltén:S, mi ennek az oka?
Elsősorban saját tapasztalatokra vagyok kiváncsi! Első, másodévesek, hogy érzitek ott magatokat?
A középszintű érettségi+nyelvvizsga kombináció jó a bekerüléshez, de nem jó a bennmaradáshoz; ez utóbbira persze az emelt sem garancia, de jobbak az esélyek. Nálunk az elméleti irány a keményebb (oda megy általában az évfolyam erősebbik fele), de az egész (ki)képzés borzasztó brutális. Előny az ELTE-vel szemben a speciális műszaki háttér, amit a BME nyújt. Magyarul: az itt szerzett tudás sokkal sokoldalúbb, ami ezen embertelen rendszerben nem hátrány.
Még egyszer kiemelem: Aki nem tud deriválni, integrálni (a Bolyai könyvek szintjén), annak itt 1 valószínűséggel meszeltek!
Én nem értek egyet azzal, hogy tudnod kéne deriválni, integrálni vagy Maxwell-egyenleteket megoldani. Ezeket mind meg fogják tanítani az egyetemen. Persze kell a szorgalom, hogy meg is tanuld az elvárt szinten, és valószínűbb, hogy akinek nem volt elég szorgalma az emelt szintű érettségikhez, annak ezekhez se lesz...
Az ELTE és a BME között egyébként nincs olyan nagy különbség a tanterv vagy az elvárt követelmények szintjén. Aki az egyiket elkezdte és megbánta, az valószínűleg a másikkal is így járt volna. Az alapozó tárgyak témája és követelménye nagyjából azonos, utána meg akár át is lehet hallgatni az egyikről a másikra, aránylag jó a kapcsolat az ELTE és a BME között ilyen téren. A BME valóban gyakorlatiasabb, de az ELTÉ-n is lehet olyan előadásokra járni. Én pl. BME-s létemre hallgattam egy ELTÉ-s tárgyat kifejezetten a gyakorlati tudás miatt.
Ami talán a gyakorlatiasság szempontjából fontosabb különbség az nem a tantervben van. A BME-n könnyebb találkozni az ipar legkülönbözőbb területén dolgozó mérnökökkel, így pedig könnyebb a gyakorlatban alkalmazható irányokba elmenni. Ezzel szemben az ELTÉ-seknek több idejük marad arra, hogy például azon elmélkedjenek, milyen is lenne a világ, ha a gravitációs erőtér távolságfüggése nem 1/r^2-es, hanem 1/r^3-ös lenne.
Ez a választás attól is függ, hogy a fizika melyik szakterületével akarsz foglalkozni. Ha a szilárdtestfizika, a nukleáris, esetleg az orvosi fizika érdekel, akkor egyértelmű, hogy BME, ha pedig inkább elméleti fizikus, geofizikus, tanár stb. akarsz lenni, akkor viszont ELTE. Tudom, hogy ebben a korban még nehéz eldönteni, hiszen gimiben nem merül bele annyira az ember a fizikába, engem speciel a nukleáris dolgok érdekeltek, ezért választottam a BME-t.
A 3 éves alapképzésben szerintem sincs sok különbség a két egyetem között, azt majdhogynem mindegy hol végzed, a fő különbség az MSc-ben van, ott tudsz szakosodni azokra a területekre, amiket az előbb felsoroltam.
Ami a bekerülést illeti, nem nehéz bejutni egyik helyre sem, nekem elegendő volt fizika emelt, matek közép +nyelvvizsga.
Az első hozzászóló már említette, hogy mennyire fontos a hozott matek tudás. Ebben egyetértek, itt a BME-n első félévben inkább matekot tanultunk, mint fizikát. Javaslom, hogy ha a BME-re kerülsz, mindenképpen tanulj meg évkezdésig készségszinten deriválni/integrálni. A tapasztalatom az, hogy a fizika tanárok ezt el is várják. Mi pl. a harmadik héten már olyan fizika zh-t kaptunk, amiben parciálisan kellett integrálni, úgy hogy hivatalosan analízisből még nem vettük, csak a gimis tudásodra hagyatkozhattunk. Ami a fizikát illeti, az nem vészes az első évben, meg is tanítják jól előadásokon, szóval ami húzós lehet először, az a matek.
ELTE fizikáról tudok nyilatkozni:
Nagyon brutálisan nehéz, nem szorgalom NEM elég! 90%-os matek fizika emelt érettségi egyáltalán nem garancia! Ha itt végezni akarsz nagyon, nagyon okosnak kell lenned(országos matek, és fizikaversenyen kellenek komoly helyezések), és emelett teljes mértékben elhívatottnak a kutatás iránt. Ha a kettő közül bármelyik hiányzik VÁLASSZ MÁSIK SZAKOT!
A BME-n vannak mérnöki szakok, azzal sokkal sokkal többre mész az életben hidd el. Én 3 évet húztam itt az ELTE-n le, van most egy Bsc diplomám, de átmenekültem BME mérnök info szakra és sokkal sokkal jobb!
Az ELTE-n az oktatás egy ki*szott nagy NULLA! Konkrétan nincsenek megtartva az órák (halál komolyan mondom), vagy ha meg is vannak tartva, olyanok az oktatók, hogy 100 emberből 10 jár be, mert SEMMIT NEM ÉR AZ ÓRA. Szóval az ELTE-n NINCS OKTATÁS, minden neked egyedül kell otthon megtanulnod.
AZ ELTE fizikát senkinek nem ajánlom, kivéve aki nagyon zseni, és teljes mértékben elhívatott!!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!