Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Programtervező informatikus...

Programtervező informatikus szakon (Pl. ELTE), mennyire hasznos az ott tanított matek?

Figyelt kérdés

Ahogy hallottam, elég durván nyomatják, és igen, értem én hogy a matematika az informatika alapja, de az a túlzott anyag amit ott tanítanak, hasznos is? Egyáltalán miket tanítanak? Az elején tudomásom szerint analízis van meg ilyenek, deriválás integrálást nem hinném hogy valaha is használni fogom... Meg persze diszkrét matek is van gondolom.


Egész diplomáig ilyeneket tanítanak ott, vagy esetleg valami programozáshoz hasznos matekot is tanítanak? És ha igen, mit?


2014. febr. 12. 15:58
 1/4 anonim ***** válasza:
Ezek is fontosak hozzá. Gondolom számítástudomány is lesz. A legfontosabb nyilván a gondolkodásmód elsajátítása, hogy megtanulod több szempontból körüljárni a dolgokat egy-egy algoritmus megírásakor. De gyakorlatilag is használod, pl. ha egy játékprogramot írsz, és azt szeretnéd vizsgálni, hogy a két autó összeütközik-e, akkor ott azért elő kell venni pl, hogy mikor metszi egymást két téglalap, stb..
2014. febr. 13. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
és ezt az téglalapos dolgot a mérnök informatikán is megtanítják? :)
2014. febr. 13. 16:15
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Az egyetem arra megy rá, hogy alaptudást adjon, nem pedig egy konkrét feladatra készít fel. Arra készít fel, hogy meg legyen az alaptudásod ahhoz, hogy a legtöbb feladathoz képes legyél alkalmazkodni. Igenis a matematikának elméleti (alapvetően az egyetemen kutatókat is képeznek), de gyakorlati alkalmazása van.


A google kereső algoritmusa (pagerank) pl. mátrixok egyénértékein alapszik.


Az RSA-kódoláshoz (ami aztán tényleg elengedhetetlen a valóéletben) számtudományi alapok kellenek. (De hasonló eredményt lehet elérni gráfokkal is, de mindenesetre valami "lassan" számolható matematikai probléma kell alapjául)


Gráfelmélet kell ahhoz, hogy nagyobb kiterjedésű hálozatokat meg tudj szervezni úgy, hogy azok tényleg rendesen müködjenek (összefüggő legyen, de ne is túl sok éllel és ne is túl kevéssel, hogy ha egy elszakod, akkor máris kiesik egy gép), de rengeteg főként optimalizálási feladat megoldására használhatóak:

[link]


Algebra lényegében a grafika alapja, de nem feltétlenül csak a megszokott három dimenziós vektortér ám, pl. kvaterniónokon lehet leírni három dimenziós forgatásokat (komplex számok tovább gondolása) vagy mátrixokkal lehet leírni egy változást, de nem mellesleg komolyabb szinten kell hozzá analízis is. Pl. hullámok mozgását (tudod filmekben a szép tenger) is differenciál egyenletek írják le.


Nem mellesleg az informatika része az is, hogy fizikai vagy matematikai modelleket készítsen valaki. Ezekhet is matematika írja le, amiket neked implementálnod kell a programodba.


Valószínűségszámítás például nagyon banálisan kell ahhoz, hogy tudjad hányszor érdemes elküldeni egy üzenetet és mennyi redundanciával, hogy hiba mellett is értelmezni lehessen.


Algoritmusokat, hogy azok milyen gyorsan futnak le, hogy lehet kiszámolni, ehhez is matematika kell.


Nagyon sok elméleti fogalmat (amit nem direkten, de közvetlenül az egész téma megértéséhez) analízis eszközeivel lehet leírni.


Taylor-sorok kellenek, hogy megfelelően gyorsan és effektíven tudj számolni mondjuk sin-t gépen.


Egy játék engine-jéhez is fizika, így matematika kell.


Nem mellesleg óriási mértékben fejleszti a logikádat, ami pedig bárhova kell.


Az hogy te éppen nem fogod használni az semmit nem jelent. Mások pedig fogják. Az egyetemen nem egy munkahelyre készít fel, hanem egy teljes szakterületre ad belépőt, onnan már mindenki maga tud specializálodni. Az egyetmen azt biztosítja, hogy nagyon új dolog nem érhet, mindenhez legyen valami alapod. (Persze lehetőségekhez mérten)

2014. febr. 14. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Még belinkelném ezt is, itt a calculus részét feszegetík részletesebben:

[link]

2014. febr. 14. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!