Lenne itt 1 kis matek feladat ( fontos )?
Az lenne a feladat, hogy szerkesszük meg a legrövidebb távolságot a 2 pont között, úgy, hogy közben érintsük az l egyenest.
Igazából nem is maga szerkesztés érdekel, sokkal inkább a logikája hogy hogyan is lehet ez megcsinálni!?
Előre is köszi.
Teddy
Egy gazda az ,,A'' tanyán lakik, és ,,B'' községban lakó rokonához akarja vinni a szamarát. Útközben érinteni akarja az ,,l'' folyót is, hogy a szamarat megitathassa. A lehető legrövidebb úton akar menni, persze úgy, hogy A-ból B-be jusson és l-et is érintse.
Képzeletben helyezzünk el a folyó mentén egy óriási nagy tükröt, és így képzeljük el az egész jelenetet.
A gazda elindul a szamárral A-ból, valamilyen kacskaringós úton elér a folyóhoz, ott itat, majd az itatási pontból továbbmegy B-ig.
Ugyanezalatt az idő alatt ,,a tükör túloldalán'', Alice csodaországában, az A tanya tükörképéből, egy képzeletbeli A' ,,tükörtanyáról'' is elindul egy tükörkép-gazda, egy tükörkép-szamárral. Ők is eljutnak valamilyen kacskaringós úton a folyóig, ugyanaddig a pontog, ahol az igazi gazda itat. A gazda/szamár az itatási pontban találkozik is a tükörgazda/tüköorszamárral, itt ténylegesen ,,látják is egymást''. Majd a tükörgazda és a tükörszamár, továbbra is a tükör túloldalán maradva, továbbmegy, és eljutnak a B község képzeletbeli tükörképéig, B' tükörkép-községbe.
A tükörlények mindvégig tükrösen mozognak az igaziakkal, szóval mozgásuk tengelyesen szimmetrikus az l folyóra.
Miben segít ez az egész nekünk? Hiszen a kérdés az volt, hogyan lehetne elérni, hogy szegény szamár minél kevesebbet fáradjon.
Képzeljük el, hogy az itatási pontban (ahol a tükörlények és az igaziak találkoztak), ott a ravasz szamár titokban a gazda háta mögött helyett cserélt a tükörszamárral, remélve, hogy így esetleg kevesebbet kell majd fáradnia. Ebben pesze bégülis csalódnia kell majd: a tükörszamárnak mindig is ugyanannyit kell kutyagolnia, mint az igazinak, hiszen teljesen ugyanolyan alakú és nagyságú pályán mozognak mindketten mindvégig. Tehát a két szamár közül egyik sem nyer semmit azzal, hogy a ,,közös'' itatóhelyen gazdáik tudta nélkül ravaszul helyet cseréltek egymással.
De a helycserének mégiscsak volt valami haszna, csak nem a szamarak szempontjából, hanem a mi szempontunkból. Mert így most már meg tudjuk oldani a feladatot.
Milyen úton is gyalogol pontosan a ravasz szamár? Az ,,A'' tanyától a ,,közös'' itatóhelyig, onnan meg Alice csodaországába, a tüköt túloldalára belépve, ,,továbbmegy'' B' tükörkép-tanyáig.
Akkor haladna a szamár a lehető legrövidebb úton, ha útja éppen az ,,A'' IGAZI tanyát a B' TÜKÖRKÉP-községgel összekötő egyenes mentén húzódnék. Tehát ha az itatóhely éppen úgy lenne megválasztva, ahogy a folyót metszené az ,,A'' IGAZI tanyát a B' TÜKÖRKÉP-községgel összekötő egyenes.
Persze a valóságban a szamár nem tud helyet cserélni a tükörképével, ez csak mese. Az előző történet mégsem volt értéktelen, mert arra mégiscsak választ kaptunk, hogy hol is kell megválasztani a folyón az itatóhelyet. A gazda vegye elő otthon a térképet, szerkessze meg a térképen B községnek az l folyóra vett tükörképét, B'-t, jelölje is be a térképen, aztán kösse össze (az igazi) A-t a (tükrös) B'-vel, nézze meg, hogy az így kapott egyenes hol metsz bele az l folyóba, és tekintse úgy, hogy ez lesz az eszményi itatóhely, effelé kell törekednie, ha szamarát az A tanyáról a B községbe akarja vinni a lehető legrövidebb úton úgy, hogy itasson is valahol a folyón.
Szóval az eredetileg nehéznek tűnő feladat helyett megoldottunk egy másik, egyszerűbb feladatot, és a két feladat megoldásai között olyan kölcsönös megfeleltethetőséget vettünk észre, ami révén az egyszerűbb feladat megoldása ,,visszavetíthető'' volt az eredetileg kívánt megoldásba.
Sajnos egy kicsit nagyobb tudásra és rálátásra lenne szükségem ahhoz, hogy a matematikai alapötletet teljes mélységében és szépségében magam is megértsem. Szóval igazából a fő ,,poént'' nem tudom kifejezni (főleg, mivel ez a feladat csak egy a sok hasonló közül, vannak ilyen jellegű feldatok a tükrözésen kivül még eltolásra, forgatásra, és mindenféle geometriai transzforávióra is).
Elmondom úgy, ahogy jelenlegi tudásom alapján képes vagyok rá:
Az A és a B pont közül az egyiket tükrözni kell tengelyesen az egyenesre (mondjuk a B-t), és összekötni a B így nyert B' tükörképét a tükrözetlenül hagyott ponttal (vagyis jelen esetben az A-val).
Az így nyert A - B' egyenes metszi valamilyen M metszéspontban az l egyenest.
Azt biztosan tudjuk, hogy az A és B' közti legrövidebb utat éppen az A - B' egyenes adja. Hiszen azt a tényt ismertnek tételezzük fel, hogy két pont közti legrövidebb út az egyenes (mármint akkorm ha nincs egyéb megkötés).
Mivel az M pontot szándékosan úgy választottuk meg, hogy rajta legyen az A - B' egyenesen (hisz M éppen A-B' és l metszéspontja), ezért az A - M - B' töröttvonal teljesen egy egyenesbe esik, tulajdonképpen nem is ,,törött''vonal, hanem ő maga egyetlen A-B' szakasz.
Ennek persze még nincs közvetlen köze az eredeti kérdéshez. Hát én most azt mondom, hogy az A - M - B töröttvonal (figyelem, NEM az A - M - B' töröttvonal!), szóval az az A - M - B töröttvonal adja a választ a feladat eredeti kérdésére.
Hogyan lehetne bebizonyítani, hogy tényleg ez a legrövidebb?
Például, ha valaki -- egy kételkedő -- rábökne a kezével az l egyenesre, ott M helyett mondjuk valami más pontot jelölne ki (nevezzük N-nek), és azt mondaná, hogy márpedig szerinte az ő N pontja optimálisabb választás, mint a mi M választásunk, vagyis az A - N - B töröttvonal összhosszúsága rövidebb, mint az általunk javasolt A - M - B töröttvonalé, akkor mi igen könnyen meg tudjuk cáfolni a kételkedő állítását, és meg tudjuk védeni a saját, M-re alapozó megoldásunkat.
Rajzoljuk meg az A - N - B' töröttvonalat. Ez igazi töröttvonal lesz, nem esik egy egyenesbe, hiszen az l egyenesnek csak az M pontja volt az, ami az A - B' egyenessel közös volt (metszéspont), tehát az l egyenesnek minden más pontja szükségszerűen idegen lesz az A - B' egyenestől. Az A - N - B' töröttvonal tehát szükségszerűen valódi TÖRÖTTvonal lesz, nem esik egy egyenesbe. Ezt el kell ismernie a kételkedőnek is.
Mivel a kételkedő is tudja, hogy két pont között a legrövidebb út az egyenes, ezért azt is kénytelen lesz elismerni, hogy az A - N - B' töröttvonal nem lehet minimális út az A és a B' pont között, és például éppen az A - M - B' töröttvonal útja rövidebb nála.
Ha már idáig eljutottunk a vitában, most már nincs sok hátra. Az eredeti kérdés ugyebár az A és a B közti minimális út (ahol az l-et is érinteni kell). Mi azt mondtuk, hogy ez az A - M - B út. A kételkedő azt mondta, hogy szerinte meg az A - N - B út.
Minekünk már csak azt kell megmutatnunk, hogy
1)
az A - M - B töröttvonal összhossza egyenlő az A - M - B' töröttvonal összhosszával (hiszen az A - M szakasz közös a két töröttvonalnál, M-B szakasz pedig ugyanolyan hosszú, mint az M-B' szakasz, hiszen éppen egymás tengelyes tükörképei l egyenesre mint tengelyre nézve)
2)
az A - N - B töröttvonal összhosza egyenlő az A - N - B' töröttvonal összhosszával (hiszen az A-N szakasz közös a két töröttvonalnál, N-B szakasz pedig ugyanolyan hosszú, mint az N-B' szakasz, hiszen éppen egymás tengelyes tükörképei l egyenesre mint tengelyre nézve)
Mivel a kételkedő elismerte még korábban, hogy az A-M-B' ,,töröttvonal'' (valójában egy egyenesbe eső szakasz) rövidebb, mint az A-N-B' (valódi) töröttvonal, ezért immár azt is el kell ismernie, hogy akkor az (A-M-B'-vel egyenlő összhosszúságú) A-M-B töröttvonalnak is szükségszerűen rövidebb kell lennie, mint az (A-M-B'-vel egyenlő összhosszúságú) A-N-B töröttvonalnak.
Tehát végül el kell ismerni azt is, hogy az őáltala javasolt A-N-B töröttvonal összhossza nagyobb, mint a miáltalunk javasolt A-M-B töröttvonal összhossza. Vagyis az általunk M-nél optimálisabb eredményt nyújtó pontot kijelölni az l egyenesen nem lehet.
Az érvelés még nem teljes: két dolgot még meg kell említeni, gondolni.
Egyrészt az, hogy mi az érvelés során sehol sem használtuk fel a kételkedő által javasolt N pont egyetlen különleges tulajdonságát sem. Csak annyit használtunk fel, hogy az N pont különbözik a miáltalunk javasolt M ponttól. Tehát a mi érvelésünk nemcsak ezt az egy N pontot zárja ki mint nem-optimális megoldást, hanem minden lehetséges N pontot, ami csak különbözik a mi általunk megszerkeszett M ponttól.
A másik hiány még az érvelésben, hogy nem beszéltem arról, hogy én csak az A-N-B jellegű töröttvonalakat zártam ki, de arról semmit nem mondtam, hogy ugyan miért is ne lehetne valami ügyes girbegurba, esetleg sokszoroan törött utakkal még jobb megoldást adni, mint az A-M-B töröttvonal. Azonban azt sejtem, hogy a lényeg megvan, az ilyen kisebb maradék diszkussziókat már viszonylag könnyen meg lehet tenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!