Fizikából kaptunk 5 feladatot háziban. A tanár erre jegyet fog adni. Ötből kettőt tudtam. Segítségeteket szeretném kérni ebben a három feladatban.

Az építkezésnél egy 1000 kg tömegű elemet kell felemelni emelődaruval. a.) Mekkora maximális gyorsulással indítható az emelés, ha a daru kötele (1,3+2)×104 N-nál nagyobb erővel nem terhelhető? b.) Mennyi idő szükséges a 2,8 m/s végsebesség eléréséhez a maximális gyorsulás esetén?


Az egyenes vonalú mozgást végző test lendülete egy adott pillanatban 50 kg m/s, 3+20 s

múlva 180 kg m/s.

Mekkora a testre ható átlagerő?

Mekkora a 3 s alatt megtett út, ha a kezdősebesség 2 m/s volt?


Mekkora átlagos erővel tudja egy mozdony a 15+20=35 t tömegű vasúti vagont 2 m/s sebességről 5 m/s sebességre 3 másodperc alatt felgyorsítani.



2016. febr. 13. 09:54
 1/6 anonim ***** válasza:

Szia!


m=1000kg

Fmax=3.3*10^4N Remélem ennyi, de ha nem akkor csak be kell helyettesítened.


Newton törvény:

F=m*a

A kötél maximális erejét kell ebbe a képletbe behelyettesíteni az emelendő tömeggel együtt. (FONTOS!!! ,hogy a kötél tömegét nem adták meg, így az feltehetőleg elhanyagolható)

Fmax=m*a

3.3*10^4N=1000kg*a

innen egyszerű

a=3.3*10^1

a=33m/s^2 Ekkora maximális gyorsulással emelhető az 1 tonnás test a daruval.



b.) Mennyi idő szükséges a 2,8 m/s végsebesség eléréséhez a maximális gyorsulás esetén?


ha a=33m/s^2

és v=2,8m/s akkor:


v=a*t képletből:

t=v/a

t=2.8/33

t=0.084s



Az egyenes vonalú mozgást végző test lendülete egy adott pillanatban 50 kg m/s, 3+20 s

múlva 180 kg m/s.

Mekkora a testre ható átlagerő?


I1=50kg*m/s NÉZD MEG hogy ti mivel jelölitek az

I2=180kg*m/s Impulzust!!!!

t=23s


A fentebb említett Newton törvény másféle alakjával ki lehet számítani a keresett értéket.

F=m*a, VAGY F=delta I/delta t

delta I =I2-I1

delta I=130kg*m/s


F=130/23

F=5.6N Ez lesz a keresett átlagerő


Mekkora a 3 s alatt megtett út, ha a kezdősebesség 2 m/s volt?


Ehhez kell a gyorsulás, ki kell számolni.

Van egy kis trükk a feladatban, mert a kezdősebesség 2 m/s ugyanakkor 50kg*m/s volt a lendülete is.

Na akkor:

I=50kg*m/s

v=2m/s

I=m*v

m=I/v

m=50/2

m=25kg

F=m*a de fentebb kijött, hogy F=5.6N

5.6=25*a

a=0.224 m/s^2


t=3s

v0=2m/s

s=v0*t + (a+t^2)/2

s=2*3 +(0.224*9)/2

s=6+1.008

s=7m



Mekkora átlagos erővel tudja egy mozdony a 15+20=35 t tömegű vasúti vagont 2 m/s sebességről 5 m/s sebességre 3 másodperc alatt felgyorsítani.


m=35t=35000kg

v0=2m/s

v1=5m/s

delta t=3s

delta v=v1-v0

delta v=3m/s

a=delta v/delta t

a=3/3

a=1m/s^2


F=m*a

F=35000kg *1m/s^2

F=35000N


A delták helyére a kis háromszöget írj ám! :-)


A feladatoknak számolj utána Te is, mert fejből írtam, lehet elszámoltam valahol.

2016. febr. 13. 12:35
 2/6 anonim ***** válasza:

Elgépeltem itt:

s=v0*t + (a+t^2)/2

s=2*3 +(0.224*9)/2


Természetesen a zárójelben (a*t^2) szerepel, az első helyen elgépeltem

2016. febr. 13. 12:46
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!!:)
2016. febr. 13. 14:32
 4/6 anonim ***** válasza:
Szívesen, de azért te is gondold, illetve számold át többször is akár!
2016. febr. 13. 14:40
 5/6 Pápaiteso válasza:
Sajt
2016. febr. 17. 17:33
 6/6 A kérdező kommentje:
Értelmes választ nem tudsz!!!!
2016. febr. 17. 17:38