A. ) Mennyi idő elteltével szűnik meg a tárcsa és a henger érintkező felületeinek a csúszása? (Feladat és megoldás lent) Valaki le tudná vezetni miért annyi?


Az r1=0,1m sugarú tárcsa és az r2=0,15m sugarú henger egymással párhuzamos forgási szimmetriatengelyei surlódásmentesen csapágyazott forgási tengelyek. A henger tehetetlenségi nyomatéka theta =5kg. m^2. A tárcsa és a henger a kerületükön összeérnek és F=500N erő szorítja őket egymáshoz, miközben a két felület között a csúszási súrlódási tényező mu=0.5. Kezdetben a tárcsa és a henger nyugalmi helyzetben van, majd a tárcsa f=5 1/s állandó fordulatszámmal forogni kezd.


A. ) Mennyi idő elteltével szűnik meg a tárcsa és a henger érintkező felületeinek a csúszása?

B. ) Hogyan aránylik a henger mozgási energiája az előbbi időpontban a tárcsa által addig végzett munkához?


Megoldás: t=2,8 s; a henger mozgási energiája és a tárcsa által addig végzett munkája aránya: 0,5.


De miért annyi a megoldás? Le tudná valaki vezetni? Előre is köszönöm.



2015. dec. 13. 11:25
 1/2 anonim ***** válasza:

tárcsa:


omega1

f

r1


Henger omega2

r2

teta


Mekkora az omega1?

Omega1=2*Pi/T de ha T=1/f

omega1=2*pi*f

omega1=31,41 1/s


Ha tudod a kerületek arányát, akkor tudod, hogy mekkora lesz az omega2!!!!, mert mikor már nem csúsznak, a kerületi sebességük egyforma lesz, azaz v1=v2 de v1=omega*r1 így:


omega1*r1=omega2*r2

omega2=31,41*0,1/0,15

omega2=20.94 1/s


Ok, ez már valami, de ha ismerjük a hengerre ható forgatónyomatékot és a tehetetlenségi nyomatékot akkor ki lehet számolni a szöggyorsulását!


M=teta*beta


M=r2*500N*0,5 !!! Ennek megértését rád bízom.

M=37.5


akkor ezt be kell tenni az M=teta*beta-ba

37,5=5*beta

beta=7.5 '/s^2


De fentebb megkaptuk omega2-t, mert királyok vagyunk! :-)

omega=t*beta (mert kezdetben nem volt szögsebessége)

omega2=t*beta

20,94=t*7,5

t=2,792s


Első kérdésre ez a válasz.

2015. dec. 14. 18:30
 2/2 anonim ***** válasza:

B kérdésre a válasz:


Leglényegesebb kérdés az, hogy mekkora utat tett meg a tárcsa, amíg fel nem pörgeti a hengert!!!!!


Tárcsa kerülete:

Kt=2*r1*pi

Kt=0,2*pi

Kr=0,6283m


Ha t=2.8s valamint másodpercenként 5x fordul körbe akkor a tárcsa peremén lévő pont 2,8x5*0,6283m utat tesz meg.


s=8.7962m


Mennyi munkát végzett ezalatt? (t a tárcsát jelöli)

Et=F*s, F=0,5*500=250N s=8.7962m

Et=2199.05J


Ok, akkor a neheze meg is van.


Mekkora a henger energiája?

Eh=0,5*teta*omega2^2

Eh=0,5*5*20,94^2

Eh=1096,2J


Kérdésre a válasz:

Eh/Et azaz


1096,2J/2199.05J=0,498, jó közelítéssel 0,5


Ennyi volna a megoldás, remélem nem későn!

2015. dec. 14. 18:42