Valaki segítene? FIZIKA! OSZTÁLYOZÓVIZSGA-hoz kellene . SÜRGŐS!

Fény érkezik 32 fokos beesési szöggel. Levegő és üveg határoz. Mekkora a törési szög?
2015. márc. 22. 15:19
 1/5 anonim ***** válasza:

[link]


Snellius–Descartes-törvény:

sin(alfa) / sin(béta) = állandó


Ezt az állandót törésmutatónak nevezzük, és a két anyagtól függ, jele: n21.


"Egy anyag vákuumra vonatkozó törésmutatóját az adott anyag abszolút törésmutatójának nevezzük, és n-nel jelöljük."

A levegő hasonlít a légüres térre, azaz a vákuumra. Tehát n1 = 1.

Ezért csak az üveg abszolút törésmutatóját kell még előkeresni.

Itt találtam használhatót: [link]

Kvarcüveg: n2 = 1,46 (kerekítettem)


Nem írtad, melyik közegből érkezik a fény, ezért leírom mindkét esetet.


1. eset: a levegőből az üvegbe lép át

n21 = n1 / n2 = 1 / 1,46 = sin(alfa) / sin(béta)

alfa = 32°


1 / 1,46 = sin(32°) / sin(béta)

sin(béta) = 1,46 * sin(32°) = 0,7737

béta1 = 50,686° (ez jó)

béta2 = 129,314° (ez túl nagy)


2. eset: az üvegből lép át a levegőbe

n12 = n2 / n1 = 1,46 / 1 = sin(alfa) / sin(béta)

alfa = 32°


1,46 = sin(32°) / sin(béta)

sin(béta) = sin(32°) / 1,46 = 0,3630

béta1 = 21,282° (ez jó)

béta2 = 158,718° (ez túl nagy)

2015. márc. 23. 16:03
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszodat!


Azért nem tudtam én sem boldogulni, mert szerintem hiányos volt a feladat!

Amit leírtam, annyi a feladat, azért nem jutottam előre!


De ennyi segítséggel már csak fog menni valahogy!


Nagyon szépen köszönöm! :)

2015. márc. 24. 05:27
 3/5 A kérdező kommentje:

LENNE MÉG EGY FELADAT! EZ AZ UTOLSÓ!


A fény terjedési sebessége az 1-es közegben 3 10 a 8adikon méter. A törési mutató 1,8. Mekkora a 2-es közegben a fény terjedési sebessége?

c1 per c2 egyenlő 1,8


(Na ez is egy hülye feladat, és nem jövök ki belőle sehogy! SEGÍÍTSÉÉG :( )

2015. márc. 24. 14:04
 4/5 anonim ***** válasza:

"A fény terjedési sebessége az 1-es közegben 3 10 a 8adikon méter."

A fény terjedési sebességét c-vel jelölik, mivel az 1-es közegről van szó:

c1 = 3 * 10^8 m/s


c1 / c2 = 1,8


c2-t kell kiszámolni, nem olyan nehéz ez...

2015. márc. 24. 14:19
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm-köszönöm-köszönöm :D
2015. márc. 24. 14:56