Oldja meg az alábbi egyenlőtlenséget

2014. szept. 28. 16:18
 1/7 anonim ***** válasza:
x>1/2
2014. szept. 28. 17:03
 2/7 anonim ***** válasza:
pardon, x>-1/2
2014. szept. 28. 17:04
 3/7 A kérdező kommentje:
köszi és azt letudod írni hogy hogyan jött ki?
2014. szept. 28. 17:05
 4/7 anonim válasza:

Három részre kell szétválasztani


1.

-végtelen és -2 intervallumban:

-x-2+x>1

Ebből ellentmondás jön ki.

2.

-2 és 0 intervallum:

x+2+x>1

Ebből x>1/2.

3.

0 és + végtelen int.:

x+2-x>1

Ebből nem tudom mi jön ki (azonosság, ellentmondás vagy konstans 2).

2014. szept. 28. 17:23
 5/7 anonim ***** válasza:

Az abszolút értékes egyenlőtlenségek megoldására több módszer is van. Az egyszerűbbeket meg lehet oldani grafikus módon könnyebben, de az összetettebbeknél a több esetre bontás biztosabb módszer. A lényeg, hogy eltüntessük az abszolút értéket az egyenlőtlenségből. Ha az abszolút értéken belüli kifejezés értéke pozitív, akkor elhagyhatjuk az abszolút értéket. Ha a kifejezés értéke negatív akkor zárójelbe tesszük és megszorozzuk -1-el. Például |x + 2| esetén legyen x = -5. Ekkor x+2 negatív(=-3). Tehát hagyjuk el az abszolút értéket , írjunk zárójelet a helyére és szorozzuk -1-el: -(x + 2) = -(-5 + 2) = -(-3) = 3. És az abszolútérték fogalma szerint: |x + 2| = |-5 + 2| = |-3| = 3. Látható, hogy a kettő megegyezik. Ugyanígy kell esetekre bontani az abszolút értékben lévő kifejezéseket, negatív és pozitív érték szerint.


Először bontsuk szét az |x + 2|-t:


1. x + 2 < 0

x < - 2

Tehát x < -2 esetén x + 2 értéke negatív lesz, ami azt jelenti, hogy zárójel és -1-szeres szorzó.

A kifejezés értéke: -(x+2); [x < -2 esetén].


2. x + 2 >= 0

x >= -2

Tehát x >= -2 esetén x + 2 értéke pozitív lesz, elhagyhatjuk az abszolút értéket.

A kifejezés értéke (x + 2); [x >= -2 esetén]


Most bontsuk szét az |x|-t:


1. x < 0

Zárójel és -1-szeres szorzó.

A kifejezés értéke -(x); [x < 0 esetén].


2. x > 0

Elhagyhatjuk az abszolút értéket.

A kifejezés értéke (x); [x > 0 esetén]


Most van négy esetünk. Rajzolj fel egy számegyenest és rajzold be az intervallumokat.

1. balról -2-ig

2. -2-től jobbra

3. 0-tól balra

4. 0-tól jobbra


Ha felrajzoltad látszik, hogy a számegyenesen három intervallum van amit meg kell vizsgálni.


1. -2-től balra

2. -2 és 0 között

3. 0-tól jobbra


Nézzük:


1. x < -2

Ekkor |x + 2| = -(x + 2) = -x - 2.

|x| = -(x) = -x.

Tehát - x - 2 - (-x) > 1.

-2 > 1, ez ellentmondás, ezen az intervallumon nincs megoldás.


2. -2 <= x < 0

Ekkor |x + 2| = x + 2 és |x| = -(x) = -x.

x + 2 - (-x) > 1

2x > -1

x > -1/2

Tehát -2 <= x < 0 intervallumban x > -1/2 a megoldás.


3. x > 0

|x + 2| = x + 2 és |x| = x.

x + 2 - x > 1

2 > 1, azonosság, tehát x > 0 esetén az egyenlőtlenség mindig teljesül, igaz.

Remélem segített.

2014. szept. 28. 17:44
 6/7 anonim ***** válasza:
Ühüm. És x=0?
2014. szept. 28. 17:55
 7/7 anonim ***** válasza:
3. Esetben x nagyobb egyenlő 0, mert elírtam. De ezt nyilván te is tudod, nyugodtan kötekedj még, attól okosabb leszel...
2014. szept. 30. 05:14