Valaki el tudná magyarázni ezt a matekfeladatot?


Kertész gazda egy kosár almát vitt a piacra. Az első vevő megvette az almák első felét, a második a maradék harmadát, a harmadik a még megmaradt almák ötödét. A negyedik vevő elvitte a maradék nyolc almát. Hány alma volt a kosárban eredetileg?

Megköszönném, ha valaki részletesen leírná, hogy kell csinálni, és lehetőleg szöveggel, nem egyenlettel.


2010. jan. 16. 16:13
 1/3 anonim válasza:

Volt valamennyi alma, az legyen x. Mivel eladta a felét, maradt a fele, 1/2-e. Mindig a maradékkal kell számolnod.Tehát x . 1/2 = Y . Mivel a maradék 1/3-át adta el, itt is az számít, hogy mennyi maradt, tehát 2/3-a , most is azzal számolj tovább: Y . 2/3 = Z. Ezután ennek az 1/5-ét is eladta, tehát a 4/5-e maradt, ami 8 darab, tehát Z . 4/5 = 8. Én így szoktam felírni ezek alapján:


X . 1/2 = Y

Y . 2/3 = Z

Z . 4/5 = 8


Ezután visszafelé kell számolnod. ( Ami a törtvonal alatt van az osztás lenne, tehát azzal szoroznod kell, ami fölötte van azzal kellene szorozni, most azzal kell osztanod.) Pl. az utolsó sorban így gondolkodsz visszafelé:

8 . 5 = 40; 40 : 4 = 10.

Tehát már meg is van a Z értéke. Z = 10. Ezt felviszed a másik sor végére, és ott is visszafelé gondolkodsz, majd folytatod. Így a végén megkapod, hogy az eredeti almák száma 30 db.

Ha nem oké, akkor kérdezz nyugodtan! :)

2010. jan. 16. 16:39
 2/3 anonim ***** válasza:

egyszerűbben:


1/2*2/3*4/5=8


8=8/30


30/30=30db


30 alma volt eredetileg

2010. jan. 16. 17:05
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, így már megértettem:D
2010. jan. 16. 19:29