Hogyan kell jellemezni egy függvényt?


értékkészlet:

értelmezési tartomány:

zérushely:

monotonitás: (csökken, nő)

szélső érték:


Ezek a szempontok vannak hogyan érzelmezzem őket?

Egy példán (pl.: x(a négyzeten) + 5 ?

előre is köszönöm



2014. márc. 9. 11:46
 1/3 anonim ***** válasza:

Értelmezési tartomány: az az intervallum(unió), amelynek tetszőleges elemét beírva x helyére a függvény valós értéket ad ki. Ez az x^2+5 esetén tetszőleges valós számot írhatunk x helyére, ezért az értelmezési tartománya R, vagyis a valós számok halmaza, intervallummal a (-végtelen;végtelen) intervallum.


Értékkészlet: milyen értékeket vehet fel a függvény, miután x helyére beírtuk a számot. Ehhez sok esetben felírható paraméteres egyenlet, amit x-re kell rendeznünk:


x^2+5=c /-5

x^2=c-5 /gyökvonás

x=+-gyök(c-5)


Most az a kérdés, hogy +-gyök(c-5)-nek mi az értelmezési tartománya. Mivel csak nemnegatív szám lehet, ezért a következő egyenlőtlenségnek kell igaznak lennie:


c-5>=0 /+5

c>=5, tehát ha c legalább 5, akkor az eredeti egyenletnek is lesz megoldása, tehát a függvény értékkészlete az [5;végtelen) intervallum.


Zérushely: ahol a függvény értéke 0:


x^2+5=0 /-5

x^2=-5 /gyökvonás

x=+-gyök(-5), ami nem egy valós szám, ezért a függvénynek nincs zérushelye (nem mellesleg, az előbb megállapítottuk, hogy az értékkészlete az [5;végtelen) intervallum, aminek ugye nem eleme a 0, így nem is lehet zérushelye).


Szélsőérték: az az érték, aminél nagyobb vagy kisebb nincs; előbbi a maximum, utóbbi a minimum. Mivel a függvény értékkészlete az [5;végtelen) intervallum, ezért maximuma nincs, minimumának értéke 5, az a kérdés, hogy ezt az értéket hol veszi fel:


x^2+5=5 /-5

x^2=0 /gyökvonás

x=0, tehát a 0 helyen veszi fel a minimumát, aminek az értéke 5.


Még lehetne azt mondani, hogy a függvény páros, mivel az y-tengely a szimmetriatengelye.


Több szempont nem kell középiskolában.

2014. márc. 9. 12:08
 2/3 anonim ***** válasza:

Kimaradt a monotonitás. Ugyan általánosan deriválni kellene hozzá, aztán ábrázolni, középiskolában először ábrázoljuk a függvényt, aztán látjuk, hogy csökken-e vagy nő, és ezt melyik intervallumokon teszik;


Ha x a (-végtelen;0] intervallum eleme, akkor a függvény szigorúan monoton csökken.


Ha x a [0;végtelen) intervallum eleme, akkor szigorúan monoton nő.


A "szigorúság" azt jelenti, hogy az adott intervallumon minden értéket legfeljebb csak egyszer vesz fel.

2014. márc. 9. 12:12
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen:)
2014. márc. 9. 13:27