Egy dobozban számkártyák vannak, minden kártyán van egy szám. Az összes kártya 75%-án páros szám van, a többi számkártyán páratlan szám van. Ha kiveszünk a dobozból öt páros, és öt páratlan számot tartalmazó számkártyát, akkor a dobozban maradó számkártyák pontosan hatodán lesz páratlan szám. Összesen hány számkártya volt eredetileg a dobozban? Írd le a számolás menetét is!2014. jan. 5. 10:43
1/1 anonim válasza:
X db számkártya van
0,75*X db páros és 0,25*X páratlan számmal ellátott...
Mindkettőből kiveszünk 5-5 db-ot, tehát:
0,75*X-5 páros és
0,25*X-5 páratlan marad
és most tudjuk, hogy a dobozban maradóaknak (X-10) az 1/6-a lesz egyenlő a páratlanokkal, tehát a 0,25*X-5-el, így a kettőt egyenlővé téve:
0,25*X-5=(X-10)*1/6 --> X=40 darab számkártya van, amiből 30 páros és 10 páratlan. ha elvesszük az 5-5 kártyát, akkor marad 25 páros és 5 páratlan, és összesen 30 marad a dobozban, aminek az 5 darab páratlan az pont az hatoda...