Ezt hogy kell, miért így kell? Elmagyarázná nekem valaki? (matek)


Számrendszerekről tanultunk: hogyan kell 10-es számrendszerből "átváltani" a számokat, 2-es, 5-ös, 6-ös, 7-es, 9-es számrendszerbe. Hogy kell? Valami egyszerű módszer?


Ezeket hogy kell, miért így vannak? :

1948= 1×10 köbön + 9×10 négyzeten + 4×10 + 8×10 a nulladikon


1 0 1 1 1 0 1 --> 2-es számrendszerbe

1 0 1 1 1 0 1 = 1×2 hatodikon + 0×2 ötödiken + 1×2 negyediken + 1×2 harmadikon + 1×2 másodikon + 0×2 + 1×2 = 93


2009. nov. 27. 15:08
 1/2 anonim ***** válasza:

Minden számrendszernél lényegében fel kell bontani a számot az adott szám hatványainak összegére. Ezt egyszerűen úgy lehet csinálni, hogy addig osztogatod maradékosan a számot, amíg a maradék kisebb nem lesz a számrendszer alapjául szolgáló számnál. Ez után veszedszámrendszer alapjául szolgáló szám hatványainak együtthatóit, és beírod a megfelelő helyiértékre.


A 93 példáján:

93=2*46+1=2*2*23+1=2*2*(2*11+1)+1=2*2*2*11+2*2+1=2*2*2*(2*5+1)+2*2+1=2*2*2*2*5+2*2*2+2*2+1=2*2*2*2*(2*2+1)+2*2*2*2+2*2*2+2*2+1= 1×2 hatodikon + 0×2 ötödiken + 1×2 negyediken + 1×2 harmadikon + 1×2 másodikon + 0×2 + 1×2

Így tehát 2-es számrendszerben: 1011101

2009. nov. 28. 00:13
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm.:)
2009. nov. 29. 08:16