Van egy egyik végén zárt henger, aminek másik végén dugattyú van, fejjel lefele van, tehát a dugattyús vége van alul. Ha ezt a dugattyut nem tartja kötél, egyensúlyban van akkor mekkora a bezárt levegő nyomása?

2013. máj. 15. 20:20
 1/6 anonim ***** válasza:
Ha minden igaz, akkor megegyezik a külső levegő nyomásával, ami körülbelül 101325 Pa.
2013. máj. 15. 20:32
 2/6 A kérdező kommentje:
de a dugattyúnak van tömege
2013. máj. 15. 20:55
 3/6 bongolo ***** válasza:

A dugattyú tömege m, felülete A.

p = F/A → F = p·A


Ekkora erővel nyomja a külső légnyomás a dugattyút felfelé.

m·g erő hat rá lefelé.

A belső légnyomás-szor felület is lefelé hat.


Ezek vannak egyensúlyban. Tehát:


p·A = m·g + p₁·A

p₁ = p - m·g/A

2013. máj. 16. 00:18
 4/6 A kérdező kommentje:
mi van, ha így negatív nyomás jön ki?
2013. máj. 16. 18:23
 5/6 bongolo ***** válasza:

100 kPa = 100 kN/m² = 1 kN/dm²

Vagyis ha mondjuk egy nem túl nagy, 1 dm²-es felületű dugattyúnak a tömege nagyobb 100 kg-nál, akkor nem tartja meg a légnyomás, kiesik a hengerből.


A belső légnyomás negatív nem lesz. Nagyon pici lesz (elméletileg nulla), de a dugattyú esik tovább amíg ki nem esik.

2013. máj. 17. 01:06
 6/6 bongolo ***** válasza:

Az "elméletileg nulla" zárójeles dolgot viszavonom :)

Éjszaka volt már nagyon, úgy látszik. Dehogy lesz elméletileg nulla, csak nagyon pici. Az egész egyenlet egyensúlyra vonatkozik, de ha túl nagy a tömege a dugattyúnak, akkor nem lesz egyensúly, kiesik a dugattyú, tehát ez az egyenlet nem írható fel.

2013. máj. 17. 12:07