Levezetné valaki ezt a fizikapéldát? (fontos)


1m hosszú 1 négyzetcentiméter belső keresztmetszetű Torricelli-csőbe a csőben függőleges helyzetben 60 cm magasra emelkedika higany. Milyen tömegű 10 az ötödiken nyomású 27 celsius fokos hőmérsékletű levegő jutott a csőbe?

Azaz mennyi levegő van a higany felett a csőben...


Adatleírástól kéne, még ma este kérlek segítsetek, nagyon kéne!


2009. szept. 28. 16:18
 1/2 A kérdező kommentje:
Könyörgöm válaszoljon valaki!!!
2009. szept. 28. 18:33
 2/2 anonim ***** válasza:

pk - környezeti nyomás =10^5 Pa

p - nyomás

ró – sűrűség

g – gravitációs gyorsulás

h – magasság


p=ró*g*h

a lényeg az, hogy a csőben levő levegő és a higany tart egyensúlyt a külső nyomással azaz

pk=phigany+plevegő=róhigany*g*hhigany+rólevegő*g*hlevegő


rólevegő=(pk-róhigany*g*hhigany)/(g*hlevegő)=(10^5-13580*9,81*0,6)/(9,81*0,4)=5114,2 kg/m3

mlevegő=rólevegő*Vlevegő=5114,2*40/1000/1000=0,205 kg

2009. szept. 28. 22:18