Segítene valaki erre a főiskolás matek példára megoldással?

Normális eloszlással való közelítéssel határozza meg annak a valószínűségét, hogy egy 50 kérdésből és csak IGEN/NEM válaszokból álló teszten elérünk legalább 70%-ot, véletlenszerű találgatással!
2012. dec. 18. 14:18
 1/2 bongolo ***** válasza:

Ez binomiális eloszlás n=50, p=1/2 paraméterekkel.

A várható értéke n·p, a szórása √(n·p·(1-p))

70% azt jelenti, hogy legalább 35 kérdésre jól kell válaszolni:

P(X≥35)


A közelítő normális eloszlás ugyanilyen paraméterű:

µ = n·p = 25

σ = ... = 5/√2

A normális eloszlás folytonos (a binomiális diszkrét), ezért korrigálni kell a 35-öt: ez a valószínűség a kérdés:

P(X > 34.5)


Ezt már a szokásos módon kell kiszámolni: standardizálni kell:

z = (34.5 - µ)/σ

és megnézni a Φ táblázatban az 1-Φ(z) értéket.

Ezt már rád bízom.


1%-nál kisebb lesz a megoldás.

2012. dec. 23. 01:25
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm, meglett :)
2012. dec. 23. 11:50