Normális eloszlással való közelítéssel határozza meg annak a valószínűségét, hogy egy 50 kérdésből és csak IGEN/NEM válaszokból álló teszten elérünk legalább 70%-ot, véletlenszerű találgatással!2012. dec. 18. 14:18
1/2 bongolo válasza:
Ez binomiális eloszlás n=50, p=1/2 paraméterekkel.
A várható értéke n·p, a szórása √(n·p·(1-p))
70% azt jelenti, hogy legalább 35 kérdésre jól kell válaszolni:
P(X≥35)
A közelítő normális eloszlás ugyanilyen paraméterű:
µ = n·p = 25
σ = ... = 5/√2
A normális eloszlás folytonos (a binomiális diszkrét), ezért korrigálni kell a 35-öt: ez a valószínűség a kérdés:
P(X > 34.5)
Ezt már a szokásos módon kell kiszámolni: standardizálni kell:
z = (34.5 - µ)/σ
és megnézni a Φ táblázatban az 1-Φ(z) értéket.
Ezt már rád bízom.
1%-nál kisebb lesz a megoldás.
2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm, meglett :)
2012. dec. 23. 11:50