Kriszti9255 kérdése:

Nem tudom kiszamolni a matekhazim, valaki segitene?


1. Legyen a ξ binomiális eloszlású valószínűségi változó n és p paraméterekkel. Számítsa ki:


(a) n = 9 , p = 0.8


P(ξ < egyenlo 8) =


(b) n = 9 , p = 0.9


P(ξ > 8)=


(c) n = 4 , p = 0.3


P(ξ < 3)=


(d) n = 4 , p = 0.9


P(ξ > egyenlo 3)=


2. Legyen a ξ binomiális eloszlású valószínűségi változó n és p paraméterekkel. Számítsa ki a várható értékét, szórásnégyzetét és szórását minden egyes esetben.


(a) n = 4, p = 0.6

D^2(ξ) =


(b) n = 6, p = 0.7

D^2(ξ) =


(c) n = 4, p = 0.5

D^2(ξ) =


(d) n = 4, p = 0.8

D^2(ξ) =


3. Egy matematika tanár megfigyelte, hogy a kiírt konzultációs órákra átlagosan 1.1 diák jön el. A diákok száma Poisson-eloszlású.

Mennyi a valószínűsége annak, hogy egy tetszőlegesen kiválasztott konzultációs órára éppen 7 diák fog eljönni?


2012. dec. 11. 16:53
 1/8 bongolo ***** válasza:

1.

(a)

n=9, p=0.8

P(ξ≤8) = Σ P(ξ=k)    (k=0 .. 8)

vagy most egyszerűbb az inverzet kiszámolni, mert n=9:

P(ξ≤8) = 1 − P(ξ=9) = 1−(9 alatt 9)·p^9(1-p)^0

= 1−0.8^9


A többi megy ez alapján az 1. feladatból?

2012. dec. 11. 17:04
 2/8 bongolo ***** válasza:

2.

Ehhez nem kell gondolkodni semmit, csak a képletbe kell behelyettesíteni:

E(ξ) = n·p

D²(ξ) = n·p·(1-p)

D(ξ) = √D²(ξ)

2012. dec. 11. 17:06
 3/8 bongolo ***** válasza:

3.

Poisson eloszlásnál a várható érték éppen megegyezik az eloszlás λ paraméterével. Vagyis ha átlagosan 1.1 diák jön el, akkor λ=1.1


Innentől kezdve megint csak bambán be kell helyettesíteni:

P(ξ=7) = (1.1^7/7!)·e^(-1.1)

2012. dec. 11. 17:16
 4/8 A kérdező kommentje:
Koszi szepen. De az elso feladatnal bezavarnak a nyilak, a b reszet kitudnad szamolni. koszi elore is
2012. dec. 11. 17:24
 5/8 anonim ***** válasza:
lécci mondd, hogy te ezt egyetemen/főiskolán tanulod! o.O hány éves vagy?
2012. dec. 11. 17:31
 6/8 anonim válasza:
Szia! Én egyetemen tanulom ezt, s nekem se megy igazán. Ha érdekel 21 leszek, s ugyanúgy a minimumnál is kevesebbet konyítok hozzá. Nem nagyon értem, s talán nem is fogom, de mindenki másban jó, nemigaz?
2012. dec. 11. 17:46
 7/8 bongolo ***** válasza:

1. (b) n = 9, p = 0.9


Mivel 9-ig megy az index csak ezért:

P(ξ > 8) = P(ξ = 9)

P(ξ = 9) = (9 alatt 9)·p^9·(1-p)^0 = p^9 = 0.9^9


(c)

n=4 és P(ξ<3) kell. Ezt gyorsabb úgy, hogy kiszamoljuk ezt: P(ξ≥3), ami az ellentettje a másiknak, szóval 1-P(ξ<3). Vagyis:

P(ξ<3) = 1 − P(ξ≥3) = 1 − (P(ξ=3) + P(ξ=4))


(d)

n=4 és P(ξ≥3) kell. Az előző után ez már könnyű:

P(ξ≥3) = P(ξ=3) + P(ξ=4)

2012. dec. 11. 17:46
 8/8 bongolo ***** válasza:

#5, te középiskolás vagy? Ne ijedj meg, ott ilyet nem tanultok még :)


Nekem a fiam tanulja most, egyetemen másodévben. Meg is bukott belőle idén, hiába segítettem neki felkészülni :)


De ezek az eloszlásos dolgok még a könnyebbek között vannak, ez még ment neki is, úgyhogy legalább ezt meg kell annyira tanulni, hogy menjen gondolkodás nélkül. Végülis nincs belőlük sok... Binomiális, Poisson, normál eloszlás a legfontosabbak, azokkal már meg lehet élni, ha azokat jól tudja az ember.

2012. dec. 11. 17:53