Trigonometrikus egyenletrendszer megoldás?


Sziasztok! Nagyon hálás lennék, ha vki meg tudná oldani, nem nagyon boldogulok vele:

sin^2(x) + cos^2(y) = 3/2

cos^2(x) - sin^2(y) = 1/2


Köszi


2012. nov. 5. 11:16
 1/6 bongolo ***** válasza:

Add össze a két egyenletet:


sin²x + cos²x + cos²y − sin²y = 2


És most ezeknek ismerősöknek kell lenni:

sin²x + cos²x = 1

cos²y − sin²y = cos 2x


Innen már ugye tudod folytatni?

2012. nov. 5. 11:54
 2/6 bongolo ***** válasza:

Bocs, természetesen cos 2y, nem pedig cos 2x.


Ha gondolod, írd meg, mire jutottál, leellenőrzöm.

2012. nov. 5. 11:55
 3/6 A kérdező kommentje:

először is köszi


ez lesz belőle, hogy 1 + cos^2y = 2??? megoldást nemtudom ://

2012. nov. 5. 12:11
 4/6 A kérdező kommentje:

Bongolo ha nagyon szépen megkérlek, meg tudnád ezeket oldani, nagyon nagyon nagyon megköszönném.:((((


1, 2^log(gyök2) 3 * 2^log4 9 = ?

*(kettő hatványán lévő gyök2 alapú logaritmus 3 illetve a másik szintén a kettő hatványán lévő 4-es alapú logaritmus 9)


2, logx5*gyök5 – 5/4 = logx2*gyök5

*(x-alapú logaritmus 5, illetve log x és 2 egy vonalban van csak nem tudtam úgy írni)


3, log3 x + log3 y – log3 2 = 2

log12 x/y – log4 4 = 0


4, lg(-x4 + 5x 2 -4) = ?

van róla kép is esetleg:

[link]

köszi!

2012. nov. 5. 12:40
 5/6 bongolo ***** válasza:

Nem cos²y lesz belőle, hanem cos(2y).


Ezeket az összefüggéseket be kell magolni, egyébként a dogánál bajod lesz:


sin²x + cos²x = 1

sin(2x) = 2 · sin x · cos x

cos(2x) = cos²x − sin²x


Van még több is, de legalább ennyit muszáj tudni fejből.


Szóval most itt tartottál:

1 + cos 2y = 2

cos 2y = 1

Vagyis valaminek a koszinusza 1. Ez pedig a nulla lehet, meg 360 fokonként (2π-nként) minden egyéb:

2y = 0 + k·2π

ahol k tetszőleges egész szám.

Azt, hogy miért kell hozzáadni 360° (2π) többszöröseit, azt remélem érted.


Most már csak osztani kell 2-vel, hogy kijöjjön az y:

y = 0 + k·π

(Az előbb hozzáadott k·2π is felezve lett persze!!)


Ha idáig meg tudod csinálni, arra már jár néhány pont. A folytatáshoz már jobban kell koncentrálnod.


Ha megvan y, akkor helyettesítsük be mondjuk az első egyenletbe:

sin²x + cos²(0+kπ) = 3/2

a) Ha k páros (pl. 0, 2, stb), akkor cos 0=1, cos 2π=1, stb., mindegyik egy lesz:

sin²x + 1 = 3/2

sin²x = 1/2

sin x vagy 1/√2, vagy -1/√2


aa) sin x = 1/√2

Ez 60 foknak valamint 120 foknak a szinusza. Ha felrajzolod a szinuszgörbét, akkor látszik. Persze megint 360 fokonkénti periódussal is kijön ez szinuszként, vagyis

x1 = 60° + n·360°

x2 = 120° + n·360°

(Az y-nál volt k a periódusra, most az x-nél n-nek nevezem)

Ha eddig radiánban írtuk a szöget, most is jobb lenne abban, át is írom:

x1 = π/3 + n·2π

x2 = 2π/3 + n·2π


ab) sin x = −1/√2

Ez is két esetben áll fenn:

x3 = −π/3 + n·2π

x4 = −2π/3 + n·2π


b) Ha k páratlan (pl. 1, 3, stb), akkor cos π=−1, cos 3π=−1, stb., mindegyik mínusz egy lesz. Annak a négyzete is plusz 1, szóval ebből is ez az egyenlet jön ki:

sin²x + 1 = 3/2

Ez ugyanaz, mint az a) eset, tehát nem lesz többféle megoldás.


Vagyis 4-féle megoldása lett.

2012. nov. 5. 14:08
 6/6 A kérdező kommentje:
köszi szépen mester!
2012. nov. 5. 15:09