x^2 - y^2 + 2x - 6y - 25 = 0


Melyik x es y szamokra(egesz szamokra) igaz az alabbi egyenloseg?

koszi


2012. szept. 29. 19:30
 1/6 anonim ***** válasza:

Teljes négyzeteket képzel a bal oldalon, ez nagyon adja magát:


x^2-y^2+2x-6y-25 = (x+1)^2-(y+3)^2-17


Két négyzetszám különbségét az a^2-b^2=(a+b)(a-b) azonosság szerint tovább tudod alakítani:


(x+1)^2-(y+3)^2-17 = (x+y+4)(x-y-2)-17


Ez egyenlő nullával az egyenlőség szerint, tehát átrendezve az eredeti egyenletedet:


(x+y+4)(x-y-2) = 17


Tehát a 17 két egész szám szorzata, és mivel a 17 prím, ez csak négyféleképp lehetséges: 17=1*17=17*1=(-1)*(-17)=(-17)*(-1).


Ezeket az eseteket egyenként nézd végig, innen sima.

2012. szept. 29. 20:05
 2/6 A kérdező kommentje:
az elejen hogy lesz ott 17 ? koszi a valaszt
2012. szept. 29. 20:40
 3/6 anonim ***** válasza:
szerintem nem számoltam el, a -25-ből marad, mert a teljes négyzeteknél lesz egy -1^2, és egy +3^2 tag.
2012. szept. 30. 02:20
 4/6 A kérdező kommentje:
akkor azt is syeretnem megkerdezni, hogy hogy lett az (x+1)^2 - (y+3)^2 ? koszi
2012. szept. 30. 10:17
 5/6 bongolo ***** válasza:

Ez az eredeti egyenlet: x² - y² + 2x - 6y - 25 = 0

Rendezzük át kicsit: (x² + 2x) - (y² + 6y) - 25 = 0


Most jön egy trükk, amit érdemes megjegyezni: kell tudni hozzá fejből ezt a nevezetes szorzatot:

(x+a)² = x² + 2ax + a²

Ezt annyira kell tudni, hogy visszafelé is menjen. Vagyis ha látsz pl. ilyet:

x² + 2x + 1

akkor kapásból eszedbe jusson, hogy ez az x+1-nek a négyzete.


És most jön a trükk: Ha csak annyit látunk, hogy x²+2x, akkor is gyanút kell fogni, hogy ez hasonlít az (x+1)²-re. Nem pont ugyanaz, csak majdnem.

x²+2x+1 = (x+1)², ezért

x²+2x = (x+1)² - 1


Ugyanezt kell csinálni az y²+6y-nal is. Ez "hasonlít" az (y+3)²-re:


y² + 6y + 9 = (y+3)²

y² + 6y = (y+3)² - 9


Vagyis most ez az egyenletünk:

(x² + 2x) - (y² + 6y) - 25 = 0

((x+1)² - 1) - ((y+3)² - 9) - 25 = 0

(x+1)² - 1 - (y+3)² + 9 - 25 = 0

(x+1)² - (y+3)² - 17 = 0

2012. okt. 1. 23:11
 6/6 A kérdező kommentje:
Bongolo! Nagyon-nagyon-nagyon szepen koszonom, rendes vagy !!! :-))) koszonom megegyszer :*
2012. okt. 2. 09:13