KÉMIA! 115/A. Feladat, valaki segítene megoldani?


Azonos térfogatú desztillált vizet és tömény nátrium-hidroxid-oldatot összeöntve a matematikailag vártnál 5%-kal kisebb térfogatú oldat keletkezett,melynek sűrűsége 1,33 g/cm3,nátrium-hidroxid-tartalma pedig 30 m/m%volt. Hámy tömeg% -os volt az eredeti,tömény lúgoldat?


ELŐRE IS KÖSZÖNÖM!



2012. szept. 27. 23:29
 1/3 anonim ***** válasza:

V.víz=V.tömény

V.oldat=0,95x(V.víz+V.tömény)

Wo=30 m/m%

oldat sűrűsége=1,33 g/cm3

W.tömény=? (m/m%)

----------------------------------------------

50 cm3 víz és 50 cm3 tömény NaOH-oldat esetén 95 cm3 oldat keletkezne

-95 cm3 30m/m%-os oldat tömege: 95x1,33 =126,35g

ennek lúgtartalma: 126,35x 0,3= 37,91g


-50 cm3 víz tömege 50g

-így az 50cm3 lúgololdat tömege: 126,35-50=76,35 g volt,

a tömény oldat összetétele szóval:

m(NaOH)/m(oldat)=37,91/76,35=0,497= 49,7m/m%

2012. szept. 28. 00:19
 2/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!
2012. szept. 28. 13:06
 3/3 anonim ***** válasza:

Ideírom a másik megoldást is a Villányi-féle megoldókulcs alapján (a keverési képlet alkalmazásával), hogy az utókornak fennmaradjon.


V=V(víz)=V(tömény)[=m(víz)]


m1*w1+m2*w2=(m1+m2)*w3 képlet alapján:


V*0+(0,95*2V*1,33-V)*n=0,95*2V*1,33*30 m/m%

1,527V*n=2,527V*30

1,527V*n=75,81V

n=49,7 m/m%

2014. febr. 6. 19:52