Egy autó a városi forgalomban megengedett 50 km/h nagyságú sebességgel halad. Ekkor észreveszi, hogy 50 méterrel előtte egy gyerek át akar szaladni az úttesten. A sofőr reakcióideje 0,5 másodperc (ennyi idő kell ahhoz, hogy az észlelés után a fékezést megkezdje - ehhez nagyon oda kell figyelnie!). El tudja-e kerülni fékezéssel a balesetet, ha a legerőteljesebb fékezéskor az adott útviszonyok mellett a gyorsulása -3 m/s négyzet?
2012. júl. 20. 11:18
 1/1 reptoid ***** válasza:

Ennek a feladatnak a megoldásához NAGYON ODA KELL FIGYELNED!!! XD


50 km/h = 13,9 m/s

reakció idő: 0,5 s

a gyerek távolsága: 50 m


Először is a sofőr míg a fékre lép, míg el nem kezd lassulni, addig teljes sebességgel fog haladni 0,5 másodpercen át. Eddig ez egy egyenletes mozgás 13,9 m/s-mal. Ez idő alatt a kocsi megtesz (v=s/t -> s=v*t) 13,9*0,5=6,95 m-t.

Ha az alap 50 m-ből ezt kivonjuk, akkor megtudjuk, hogy összvissz 43,05 m-e lesz megállni a kocsinak. Nézzük, hogy meg is tud-e állni ennyi úton!


A kocsi egyenletesen változó mozgást (lassulást) fog végezni. A gyorsulásának nagysága (a) = -3 m/s^2 Magyarán minden egyes másodperc alatt 3 m/s-mal fog csökkenni a sebessége.

A kocsi kezdősebessége 13,9 m/s, a végső sebessége 0 m/s, mivel megáll. Így a sebesség változás pontosan 13,9 m/s. Tudjuk meg, mennyi idő kell, míg megáll. Mivel másodpercenként 3 m/s-mal csökken a sebessége, ezért (delta v / a = delta t) 4,633 másodperc kell míg megáll a kocsi.


Nézzük meg, mennyi utat tett meg ezalatt: s= v0*t + (a/2)*t^2

Itt a t, az előbb kiszámolt 4,633, a v0 pedig a 13,9 m/s-os kezdősebesség, az a pedig -3. Ebből kijön, hogy 32,2 m-es út kell a megálláshoz. Láthatod, hogy ez kisebb, mint a 43,05, tehát a gyerek túléli.

2012. júl. 20. 11:41