Hogy tanuljak meg tanulni?

Figyelt kérdés

Bár tudom kissé késő. Anyukám hiába int jobb utra nem megy.. Még ha veszekszik sem hiába igérek fűt fát.

Sziasztok!Kérlek segítsetek!18 éves vagyok lány és enyhén szólva ellustultam.Mindenem a net, a lógás du, stb...És nagyon zavar és hiába tudnék tanulni nem megy mert ha nem értem ideges leszek legyen az sima szöveg vagy matek, stb bármi, a végén sirva fakadok.Lehet h lelkileg avgyok ki?Nem tudom multkor veszekedés is volt itthon ebből anyuval..Egyedül vagyok senki nem segít anyu és tesóm sem mert vagy nem értik vagy sokat dolgoznak másom meg nincs.Hogyan legyek magam ura?Már csak másfél hónapom van h javítsak..Tudom szégyen vmilyen szinten de egyszerűen semminek érzem magam idegileg vagy nem tudom de nem vagyok jól..Egyedül érzem magam.És mintha nem tudnék tanulni..Pedig érettségiznem is kéne majd később de 3 as az átlagom és volt mikor rosszabb.Segítsetek!Nem tudom h tudnék akár min leérettségizni később ha most nem megy...Várom válaszotokat és segítségeiteket is köszönöm Tina


2008. máj. 5. 19:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Mindenkinek más jön be: a vizuális típus a főbb pontokat buborékokba írja, és az összefüggések alapján összeköti, van aki jegyzetel, és persze van aki magol:)


Én most, 23 évesen jöttem rá, hogy nekem mi a leghatékonyabb. Általános iskolában tanítottam, és előző nap meg kellett tervezni, hogy hogyan fogom megtanítani az adott anyagot. Ismétlésként az előző óra anyagáből is kérdeztem, és mire feldolgoztam az anyagot, én is megtanultam :)

Szóval játsz el, hogy tanár vagy:)

Nem tudom, hogy ez neked bejönne-e, mindenesetre elég szórakoztató feladat (mondjuk egy kicsit időigényes, de legalább ha ezzel foglalkozol, akkor is csak ragad valami) :)


Szóval: Olvasd el az anyagot, és képzeld el, hogy hogyan tanítanád meg a többieknek.

Ha érdekel, hogy milyen pontosan egy óratervezet, akkor írj egy e-mail-t, és átküldöm, hogy én hogy csináltam :)

2008. máj. 6. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
99%

Van egy pár dolog, amelyre oda lehet figyelni tanuláskor.


KÖRÜLMÉNYEK:

- nyugalom. Ha nincs teljes csönd, egy halk, semleges (szöveg nélküli) zene segíthet.

Ne idegeskedj, ne gondolj más feladatra, problémára, és még másik tananyagra sem - csak arra, amelyiket éppen most tanulsz. Ha valamilyen probléma gyötör, akkor szánjál rá pár percet, és csak utána kezdd el a tanulást.


- készíts össze mindent, amit kell. Ne kelljen kiugrani 5 percenként. Menj el pisilni tanulás előtt.


- levegő! Anélkül elalszol...


- fény! Normálian, hogy rendesen láss.


- Lehetőleg olyan időt válassz, amikor nem zargat senki. De ha valaki bejön, ne idegeskedj: akkor 3 perc szünet van.


- Tanulás előtt és UTÁNA is rövid, 1 perces pihenő, tananyagonként (a különböző tárgyak között). Ne csinálj semmit, ne gondolj semmire.


FIGYELEM:

- kapcsolj ki minden zavaró tényezőt: tv, számítógép (ha nem kell a tanuláshoz).


- kb. 20 percenként állj meg egy pillanatra (mert ennél többet nehéz egyszerre figyelni). Nézz körül, összegezd, amit most tanultál - a lényeg, hogy egy pillanatra kizökkenj a figyelemből. Utána azonnal folytathatod.

De akár testhelyzetet válthatsz, hogy ne gémberedj el.


MOTIVÁCIÓ:

- tűzzél ki célokat!

Rövidtávú: az adott lecke, tananyag...

Középtávú: a mai tanulás. Tervezd el, mit és kb. meddig tanulsz.

Hosszú távú: a dolgozat vagy a vizsga.


Természetesen lehet jutalom is, mindegyiknél. Csak arányosan: ne egy kiló csoki, tananyagonként :-)


ELLENŐRZÉS:

- először olvasd el az anyagot, néhányszor.

- aztán mondd fel, magadban, magadnak.

- aztán mondd fel hangosan úgy, hogy nem nézed. Nézd vissza utána, hogy jól mondtad-e?

- végül mondd fel valaki másnak, aki közben nézi a jegyzetet, könyvet.


...mindezekből nem kell mindenhez ragaszkodni. Ki fog alakulni, hogy neked melyik fontos.

2008. máj. 10. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
köszi, nekem is hasznos volt, ... 18 felvett vizsgatárggyal rendelkező, már nagyon kiakadt egyetemista:)))
2008. jún. 18. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
93%

Sokat segít az agykontroll is. Én kaptam egy ismerősömtől egy agykontrollos CD-t, ami tulajdonképpen arról szól, hogyan tud az ember eredményesen tanulni.

A legfontosabb, hogy megismerd önmagad, neked mi segít: ha hallod az anyagot, ha látod, vagy ha elmondod valakinek. Az is egyéntől függ, hogy milyen körülmények között tud tanulni: reggel, napközben vagy este; teljes csöndben, kis zajban vagy zene mellett; egyedül vagy másokkal.

Az ismétlés és a tanulnivalóról készült vázlat nagyon hasznos. Jó ha készítesz egy térképet a tananyagról, hogy hogyan kapcsolódnak össze a részei; ez segít, hogy rendszerezd a fejedben a témát. Használj színes kiemelőket, tollakat, így szmléletesebb az anyag és jobban megjegyzed.

Vannak különböző gyakorlatok, amik segítenek koncentrálni.

Fontos, hogy érdekeljen a lecke, és ne érezd kötelességnek a tanulást (bár ez elég nehéz).

Bizonyos időnként tarts szünetet, járj egy kicsit a szobában, egyél valamit.

Most nem jut más eszembe...

Sok sikert!

2008. jún. 21. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

A hangoskönyv se rossz módszer, én záróvizsgára meg az utolsó félévekben vizsgákra és ZH-kra készülve csináltam. A tananyagot rögzíteni kell. Vagy felolvasod és felveszed valamivel vagy egy programmal olvastatod fel. Én a Speakboard nevű progit használtam, ha nem is mindig helyes kiejtéssel, de felolvassa neked. Persze ne matekot vagy fizikát akarjatok vele tanulni, mert ugye a képleteket nem tudja rendesne elmondani, egyébként is gykaorlati tárgyakat tapasztalatom szerint érteni is kell nem csak tudni. Hiába magolod be az összes képletet meg tételt ha nem tudod alkalmazni. Viszont irodalomnál vagy törinél, netán kidolgoztt elméleti tételeknél ( pl. nálam záróvizsgán web programozás meg hálózati adminisztrációnál) jól működik. Veszel egy mp3 lejátszót, az kicsit és bárhová magaddal viheted és hallgathatod az anyagot. Olyan időkwet lehet vele kihasználni, amik amúgy semmittevéssel eltelnének. Ilyen pl. mikor utazol és vársz az állomáson a vonatra. Sőt a hangoskönyvnek nagy eklőnye, h akkor is tudod hallgatni amikor a jegyzetet vagy a tankönyvet nem tudnád haszánlni. Pl. mikor autót vezetsz vagy az utcán sétálsz. Hallgathatod éjszaka is lefekvés előtt, állítólag álmodban is rögzül, én kipróbáltam, de nem tudom ,h végül az mennyit tett hozzá.


Sőt nekem a puskaírás is sokszor segített. Puskát a záróvizsgám kivételével már általános iskolás koromtól kezdve szinte mindig csináltam ( középiskola utolsó pár évében és a főiskolán már minden ZH-ra és vizsgára). Nem mindig használtam, de mindig volt. Mire végzel vele tuti ragad rád valami, egyébként is tudni kell minimális szinten az anyagot, h eredményesen puskázhass. A psukaírásnál meg foglalkozol vele. El kell olvasni, minimális szinten megérteni. Ki kell emelni a lényeget és azt, ami fontos lehet, mert egy minipuskára mégsem írhatod fel a teljes könyvet. Ha csak jegyzet vagy könyv van róla be is kell gépelni egy szövegszerkesztőbe, majd lekicsinyíteni, hasábba tördelni, aztán kinyomtatni, hasábok mentén szétvágni, majd harmónikába hajtogatni és celluxozni stb. Mire végzel mindezzel már jó esélylel legalább egy kettesre tudod az anyagot. Sőt lehet, h nem csak kettesre és már teljesen megértetted és nem is lesz szükség a puskádra.

2008. jún. 29. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim válasza:
100%

alapvetően van a 3 típus:

1. vizuális, akinek úgy ragadnak meg a dolgok leginkább ha látja

2. audiális, aki hallás után jegyzi meg jobban a dolgokat

3. grafiális (létezik ilyen szó?), aki ha leírja a dolgokat, akkor jobban rögzül a fejében


Én ezeket ha lehet kombinálni szoktam, bár az én módszerem kicsit időigényes talán.

Ha van egy tananyag, amit meg kell tanulnom, először elolvasom és közben szövegkiemelővel megjelölöm a fontosabb dolgokat, ezután a kiemelt részekből vázlatot írok (eközben ugye még egyszer átolvasom a szöveg fontosabb részeit), és akkor már láttam, és leírtam a megtanulnivalót (már megragadt valami), ezután szoktam azt csinálni (bár ez főként akkor lehetséges ha szinte senki nincs itthon), hogy kezembe veszem a vázlatot és fel-alá járkálva hangosan elolvasom párszor, szépen megragad a fejemben a dolgok többsége és egyre kevesebbet nézek a lapra/olvasom, hanem már fejből mondom.


Nem tudom, lehet h hülye módszer de nekem beválik.

2008. aug. 27. 04:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:
100%
Nekem is ilyen bajom van,ugyhogy köszi!!
2009. márc. 11. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Állíts be egy csögőórát, ami 15 percenként ébreszt, hogy tanulni kellene. Vagy ha vmilyen rossz jegyet kapsz, akk vonj meg vmi olyat magadtól,amit igazán szeretsz, pl: egy napig nem számítógépezhetsz, vagy ilyesmi, én is így csinálom, és nekem megy, mert magamban megfogadtam, ha vmi rossz jegyet kapok, akkor az nem jó. Így szoktam tanulni:


1. Kiszellőztetem a szobát, ahol tanulok, miközben gyümölcsöt, v zöldséget eszek.


2.Elolvasom a leckét, második olvasáskor aláhúzom a lényeget.


3. Kijegyzetelem a lényeges dolgokat egy küldön papírra, vagy füzetbe.


4. Iszok egy pohár vizet, és bámulom az asztalomon lévő világoszöld színű tárgyakat ( mert a zöld serkenti az agyad, ahogy a friss levegő, és a gyümik, zöldségek) miközben az agyamban átfutom a leckét.


5. Mikor a teljes pohár vizet megittam, elkezdtek tanulni.


6. Össszeszedem a gondolataimat, és felmondom hangosan magamnak a leckét.


(7. ha törit tanulok, akkor a lényeg köré írom az évszámokat eseménnyel, és kiemelem vmi rikító színű kiemelővel.)


TANULÁSNÁL NAGYON FONTOS, HOGY A MAGASSÁGODHOZ VALÓ SZÉKEN, ÉS ASZTALON TANULJ!


Jó tanulást, remélem sokat segítettem

2011. jan. 8. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:
91%

elsonek mindi olvasd el a felhagyot lecket

asztan huzd ala szinesel ha lehet zoldel mert serkenti az agyat es egyel csokit elote jot tesz a memorianak.

utana ird ki a fontosab reszeket es tanuld meg

nekem bevalt nalad is valjon be

sok sikert

2011. febr. 9. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
85%

Dr. Domján László: A hatékony tanulás mesterfogásai


Youtube. Fent van az egész előadás, az összes rész.

2014. márc. 2. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!