Sehogy sem tudom megoldani a feladatot. Segítesz?


Adjuk meg azt a pontot, amelyből a 2y=x2-2 parabolához húzott érintők érintik a 4y=x2-10x+37 egyenletű parabolát is.


ez a feladat, átalakítva a két egyenletet ábrázoltam a két parabolát, de nem tudom melyik lenne az az egyenes melynek mindkettővel 1-1 közös pontja van. (a metszésük nem jó, volt is itt egy ilyen kérdés azt hiszem). Kösz a segítséget.


2012. jún. 9. 11:51
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos most nincs időm lerajzolni, meg végigszámolni. Úgyhogy csak egy kis segítséget tudok írni a teljes megoldás helyett.



Adott az y=1/2*x^2-1 parabola.


Ezen a (x0, 1/2*x0^2-1) koordinátájú pontok van rajta.


Az érintő olyan egyenes, ami átmegy ezen a ponton.

És emellett a meredeksége a parabola deriváltja.


A derivált: x0.


x0 meredekségű egyenes átmegy a megadott ponton, ebből már kiszámolható az egyenlete.


A parabolát x0 pontban érintő egyenes egyenlete:



y=x0*x+(-1/2*x0^2-1) **e egyenes**


Pl.

x0=1, akkor az egyenes y=x-3/2

x0=-2, y=-2x-6


Na most, ha kiszámolod e egyenes és a másik parabola metszéspontját, vagyis y helyére beírod a fentit.


4*[x0*x+(-1/2*x0^2-1)]=x^2-10x+37


Ez egy másodfokú egyenlet, akkor lesz az egyenes érintő, ha D=0, abból kijön x0.


Ha megvan x0, akkor fel tudod írni az egyenes egyenletét.


Elvileg két egyenesnek kéne kijönnie, a két egyenes metszéspontja a keresett pont.


ABBÓL A PONTBÓL a két parabolához húzott 1-1 érintő éppen egybeesik.



Szóval ez így elég számításigényes. De remélem érthető.

2012. jún. 9. 13:44
 2/3 A kérdező kommentje:
hát deriválás nélkül nem lehet máshogy megoldani?
2012. jún. 9. 15:19
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Mert, nem tudod deriválni a

f(x)=1/2*x^2-1 függvényt?


Oda is írtam, hogy a deriváltja x.


Az adott pontba húzott érintő meredeksége a derivált.

Ez igaz körre, szinusz függvényre, parabolára meg minden másra is.


Nem az teszi bonyolulttá, hogy egyet deriválni kell.


De amúgy megcsinálhatod úgyis, hogy


y=mx+b az egyenesed.


Beírod a parabola egyenletébe.


2y=x2-2

2*(mx+b)=x^2-2


Ha a determináns 0, akkor érintő.

Kapsz egy egyenletet, amiben m és b ismeretlen.


Beírod a másik egyenletbe is,

4y=x2-10x+37


Szintén D=0, itt is lesz egy egyenletet.


A két egyenletet megoldod.

2012. jún. 9. 15:32