Valaki segít ezt bizonyítani?


9*3^2n-16*4^2n+7*5^2n


Erről a kifejezésről kell belátni hogy osztható 1008-cal, hogyha n természetes szám.próbálkoztam telj. indukcióval de sokra nem jutottam vele sajnos.


2012. máj. 9. 15:28
 1/3 anonim ***** válasza:

1008=7*9*16

Meg kell mutatni, hogy mindhárommal osztható külön-külön.


Először alakítsuk át a kifejezést:


9*9^n-16*16^n+7*25^n=9^(n+1)-16^(n+1)+7*25^n


Először nézzük a 7-est.

A harmadik tag osztható, elég megmutatni, hogy az első kettő is.

9^(n+1)-16^(n+1) szorzattá bontható (lásd függvénytábla)

Úgy kezdődik, hogy (9-16)* valami

9-16=-7 vagyis osztható -7-el. Akkor 7-el is.


(Oszthatóság tekintetében nincs különbség 7 és -7 között.


Jöhet a 9, ugyanezt kell csinálni


-16^(n+1)+7*25^n -ről kell belátni, hogy 9 többszöröse.


Ehhez kicsit alakítani kell:

-16*16^n+7*25^n=-7*16^n-9*16^n+7*25^n=

-9*16^n+7(25^n-16^n)


Első tag osztható 9-el, második tag megint szorzattá bontható 25-16=9



Végül 16-al való oszthatóság:

9*9^n+7*25^n=9*9^n+7*(9+16)^n


Itt ha a 2. tagot kibontjuk, akkor minden tag osztható lesz 16-al, mert olyan tagok vannak, hogy 16^n+a1*9*16^(n-1)+a2*9^2*16^(n-2) stb

(a1, a2 valami konstans)


Kivéve az utolsó tagot, ami 7*9^n

Vagyis, ha kivessük a 16-os tagokat, akkor ez marad:


9*9^n+7*9^n=16*9^n


Ezért az egész is osztható 16-al.

2012. máj. 9. 15:56
 2/3 A kérdező kommentje:
ezt a szorzattá bontásos, (9-16)* valami ??????, részt nem értem, el tudnád mondani mi lesz a szorzattá alakítás után? vagy hogy pontosan mire gondolsz itt?
2012. máj. 9. 16:21
 3/3 anonim ***** válasza:

"9^(n+1)-16^(n+1) "


Most nem találom a pontos képletet, de

a^n-b^n mindig szorzattá bontható. Pl.


a^3-b^3=(a-b)(a^2+ab+b^2)


Ugyanígy szorzattá bontható mindig, a függvénytáblában elvileg benne van.


Az első tag mindig (a-b) lesz

2012. máj. 9. 16:29