Mekkora lesz a szögsebesség? Mekkora a mozgási energia megváltozása?

Egy elhanyagolható tömegű, 2 méter hosszú rúdra, a közepétől egyenlő távolságra felhúzunk 2 db 1 kg tömegű testet, melyeket egy 1 méter hosszú zsineggel kötünk össze. A rúd közepe körül, vízszintesen megforgatjuk a rendszert 1 1/s szögsebességgel. A forgás közben elégetjük a zsinórt, így a két test kicsúszik a rúd végeihez.
2011. dec. 25. 11:41
 1/2 bongolo ***** válasza:

Kezdetben a 2 testből álló rendszer tehetetlenségi nyomatéka:

Θ₁ = 2·m·r₁²

ahol

m = 1 kg

r₁ = 0,5 m (távolság a középponttól)

A rendszer mozgási energiája:

E₁ = 1/2·Θ₁·ω₁²

ω₁ = 1 1/s


Amikor a szélekre ment a két test:

Θ₂ = 2·m·r₂²

E₂ = 1/2·Θ₂·ω₂²

ahol

r₂ = 1 m (a középponttól való távolság)


Mivel az energia nem változik, E₁=E₂, ω₂ ebből kijön.

2011. dec. 26. 13:37
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítőkész választ !! ;)
2011. dec. 26. 15:19