Egy elhanyagolható tömegű, 2 méter hosszú rúdra, a közepétől egyenlő távolságra felhúzunk 2 db 1 kg tömegű testet, melyeket egy 1 méter hosszú zsineggel kötünk össze. A rúd közepe körül, vízszintesen megforgatjuk a rendszert 1 1/s szögsebességgel. A forgás közben elégetjük a zsinórt, így a két test kicsúszik a rúd végeihez.2011. dec. 25. 11:41
1/2 bongolo válasza:
Kezdetben a 2 testből álló rendszer tehetetlenségi nyomatéka:
Θ₁ = 2·m·r₁²
ahol
m = 1 kg
r₁ = 0,5 m (távolság a középponttól)
A rendszer mozgási energiája:
E₁ = 1/2·Θ₁·ω₁²
ω₁ = 1 1/s
Amikor a szélekre ment a két test:
Θ₂ = 2·m·r₂²
E₂ = 1/2·Θ₂·ω₂²
ahol
r₂ = 1 m (a középponttól való távolság)
Mivel az energia nem változik, E₁=E₂, ω₂ ebből kijön.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítőkész választ !! ;)
2011. dec. 26. 15:19