Integrálszámitasban segitene valaki?


Nagyon szepen megkoszonnem :)))


Legyen f(x)=(4/x^2)-(5/x^7). Legyen F(x) az f(x) olyan primitiv függvénye, melyre F(1)=0.Akkor F(x)=.....


Nagyon szepen koszonom :))


2011. dec. 16. 08:25
 1/5 bongolo ***** válasza:

Amikor a nevezőben van az x hatvány (vagyis x^n reciprokáról van szó), az felírható negatív hatványként, vagyis x^(-n). Jelenleg tehát:


f(x) = 4·x^(-2) - 5·x^(-7)


Ennek a primitív függvénye teljesen úgy számolható, mint a hatvány primitív függvénye: eggyel nő a kitevő, és osztani kell a növelt kitevővel:

∫ x^n dx = x^(n+1)/(n+1) + C


Most tehát pl. az első tag (4·x^(-2)) primitív függvénye 4·x^(-1)/(-1) lesz, ami visszaalakítva szokásos alakra -4/x.


Számold ki a másikat is, lesz belőle valami ilyesmi:

F(x) = -4/x + "másik" + C


A feladat kérdése az, hogy mi C értéke ahhoz, hogy F(1)=0 legyen. Ehhez be kell helyettesíteni x helyébe az 1-et:


F(1) = -4/1 + "másik(1)" + C

-4/1 + "másik(1)" + C = 0

Ebben az egyenletben x már nincs, de a C ismeretlen! Meg kell oldani C-re.


Próbáld meg, szerintem menni fog. Ha gond van, segítek.

2011. dec. 16. 11:35
 2/5 A kérdező kommentje:
koszike :)))))))
2011. dec. 16. 12:13
 3/5 anonim ***** válasza:

Miért tetted ki háromszor ezt a kérdést?


f(x) = 4*x^(-2) - 5*x^(-7)

f(x) határozatlan integrálja: 4*x^(-1)*(-1) - 5*x^(-6)*(-6) = -4/x + 30/x^6 + C

A feladat szerint F(1) = 0, tehát x = 1

30/1^6 - 4/1 + C = 0

30 – 4 + C = 0

26 + C = 0

C = -26


Tehát F(x) = 30/x^6 – 1/x – 26

2011. dec. 16. 13:52
 4/5 bongolo ***** válasza:

Nem jó a második válaszoló válasza! Nem a kérdezőnek írom, hanem a válaszolónak, mert úgy látom, a kérdezőt csak a végeredmény érdekli, a menete nem.


5·x^(-7) primitív függvénye 5·x^(-6)/(-6), nem pedig szorozva (-6)-tal. Szóval az egészből ez lesz:


F(x) = -4x^(-1) + (5/6)x^(-6) + C


Ebből persze nem C=-26 jön ki, hanem C=19/6

2011. dec. 16. 15:30
 5/5 anonim ***** válasza:
Tényleg, köszönöm a helyesbítést. Nem tudom, hogy miért szoroztam, de igazad van.
2011. dec. 16. 16:22