Jegyek: --/3

Egy kerékpár kereke 0.35m sugarú. A kerékpár és a kerékpáros együttes tömege 88.6kg. A kerékpár 18.2km/h sebességgel halad. A kerékpáros fékez és a fékezéshez az első keréken lévő patkóféket használja és fékpofákat 104.4N erővel szorítja a kerék pereméhez. A fékpofák és az abroncs közötti csúszási súrlódási együttható 0.7. Hány fordulatot tesz meg a kerék a fékezés kezdetétől a kerékpár megállásáig? (Fékezés közben a kerékpár kereke csúszásmentesen gördül az úttesten.)


2011. dec. 11. 16:37
 1/2 bongolo ***** válasza:

m = 88.6 kg

v = 18.2 km/h = 5.056 m/s

F = 104.4 N

µ = 0.7


A súrlódó erő:

Fs = µ·F = 0.7·104.4 = 73.08 N

Ez az erő lassítja a biciklit.


A lassulás ebből számolható:

F = m·a

a = Fs/m = 73.08 / 88.6 = 0.82 m/s¹

t idő alatt lassul el nullára:

v = a·t

t = v/a = 5.056 / 0.82 = 6.166 s


Ennyi idő alatt a megtett út:

s = v·t/2 = 5.056 · 6.166 / 2 = 15.588 m


A kerék kerülete 2rπ = 2.199 m

n = 15.588 / 2.199 = 7.09

Szóval 7 fordulatot meg még egy kicsit tesz meg a kerék.

2011. dec. 11. 20:38
 2/2 A kérdező kommentje:
nagyon nagyon köszönöm :)
2011. dec. 11. 21:06