Egy vonat két szomszédos állomás közötti távolságot 64.8 perc alatt teszi meg. Mekkora a sebessége km/h-ban mérve a nyílt pályán. (folytatás)?

ha tudjuk, hogy 15 perc alatt gyorsul fel és 10 perc alatt lassul le a nyílt pálya és az állomások között, valamint a két állomás távolsága 95.5 km?
2011. dec. 8. 12:36
 1/6 bongolo ***** válasza:

Először írjuk át az időket órára:


64.8 perc = 1.08 óra

15 perc = 1/4 h

10 perc = 1/6 h


A végsebessége legyen v.


Gyorsulás vagy lassulás közben a megtett út, ha v a max sebesség és t ideig gyorsul vagy lassul: v·t/2 (ezt tanultátok? Ha nem, szólj, és mondd el, milyen képletet tanultatok.)


Miközben gyorsul 1/4 óráig, aközben tehát v/8 km utat tesz meg

Miközben lassul 1/6 óráig, aközben v/12 km utat tesz meg

A nyílt pályán ennyi ideig megy:

1.08 - 1/4 - 1/6 = 0.6633

Eközben a megtett  út: 0.6633·v


Az összes út:

95.5 = v/8 + 0.6633v + v/12


Ezt oldd meg, km/h-ban jön ki a sebesség.

2011. dec. 8. 15:40
 2/6 anonim ***** válasza:
Nekem ez rohadtul nem jön ki, pedig pont ugyanúgy csinálom, mint ahogy te írtad :)
2013. jan. 6. 06:05
 3/6 anonim ***** válasza:
igazából ezzel az átlagsebesség jön ki, amit lehetne egyszerűbben is kiszámolni, de nem ez a feladat :)
2013. jan. 6. 06:07
 4/6 bongolo ***** válasza:

Nem, ez nem az átlagsebesség. Az átlagsebesség így jönne ki:

Teljes idő: t = 64.8 perc = 1.08 óra

Teljes út: s = 95.5 km

Átlagsebesség: v = 95.5 km / 1.08 h = 88.43 km/h


Ezzel szemben ha kiszámolod a fenti egyenletből a v értékét, ez jön ki:

v = 109.56 km/h

Ez a nyílt pályán lévő sebesség, amit fentebb végsebességnek neveztem.


Valamit félreérthettél a levezetésemben, olvasd végig újra.

2013. jan. 6. 19:13
 5/6 anonim válasza:
Valóban nem annyi jön ki,írd már le,hogy te hogy oldod meg v-re légyszíves :)
2015. okt. 14. 20:59
 6/6 bongolo ***** válasza:

Mármint ezt nem tudod megoldani?

95.5 = v/8 + 0.6633v + v/12

Nincs benne semmi bonyolult:

95.5 = (1/8 + 0.6633 + 1/12)·v

95.5 = (0.125 + 0.6633 + 0.0833)·v

95.5 = 0.8716·v

v = 95.5 / 0.8716

v = 109.56

2015. okt. 14. 23:22