Tudnátok segíteni? Matek, logikai.


A kérdés: Egy 10 fős baráti társaság néhány tagja kézfogással búcsúzott el egymástól. Hányan lehettek az alábbiak közül azok, akik páratlan számszor fogtak kezet?


És a válaszok: 3;5;7;9;egyik sem.


És az utolsót jelöltem be, mivel ha páratlanul fogott mindenki kezet, akkor páros embernek kellett kezet fognia. ha a néhányból MINDENKI MINDENKIVEL fogott kezet. vagyis a b-vel, c-vel és dével, b aval,cével és dével, c...


De lehet, hogy nem jól gondolkozom. Vélemények? ötletek? Megoldások? Köszi előre is.


2011. dec. 5. 23:11
 1/4 bongolo ***** válasza:
100%

Nincs benne a feladat szövegében, hogy mindenki mindenkivel fogott kezet. Szóval máshogy kell gondolkodni.


Viszont az igaz, hogy páros ember foghatott csak páratlanszor kezet. Bizonyítás teljes indukcióval:


P halmazban vannak azok, akik páros számszor fogtak kezet, N-ben azok, akik páratlanszor.


Egyesével nézzük sorban a kézfogásokat. n=0 esetén még senki nem fogott senkivel sem kezet, tehát P-ben van mind a 10 ember, N üres. Eddig tényleg páros számú páratlan kézfogás van (N elemeinek száma 0, és a 0 páros szám).


Tegyük fel, hogy n=k-ra is igaz: páros számú páratlan kézfogás van, N elemeinek száma páros.


n=k+1-re: 2 tetszőleges ember kezet fog. A következő esetek lehetnek:

- mindkettő eddig a P halmazban volt. A kézfogás után mindkettő az U-ba kerül, tehát 2-vel nő az U halmaz elemszáma, továbbra is páros marad.

- mindkettő eddig az U halmazban volt. Mindkettő átkerül P-be, tehát 2-vel csökken U elemszáma, továbbra is páros marad.

- egyik P-ben, másik U-ban volt. Az első átkerül P-ből U-ba, a második meg U-ból P-be, tehát változatlan marad az U-ban lévő emberek száma.


Vagyis n=k+1-re is beláttuk, kész.

2011. dec. 6. 01:04
 2/4 A kérdező kommentje:

vagyis az utolsó, ugye?


köszönöm a kimerítő választ. nagyjából értem is.:D

2011. dec. 6. 06:24
 3/4 anonim ***** válasza:

Kicsit máshogyan, talán egyszerűbben:


Ábrázoljuk a feladatot egy 10 csúcsú gráffal. A csúcsok jelzik az embereket, az élek a kézfogásokat. Egy csúcs fokszáma ekkor annyi, ahány emberrel fogott kezet az illető.


A fokszámok összege a gráfban az élek számának kétszerese, azaz mindig páros szám!


A páros fokszámú csúcsok darabszáma most lényegtelen, összeadva mindenféleképpen páros marad. A páratlan fokszámú csúcsokból viszont nem lehet páratlan darabszámú, mivel akkor a fokszámok összege páratlan lenne.


Ez azt jelenti, hogy olyan ember aki páratlan számszor fogott kezet csak páros számú lehet.

2011. dec. 6. 08:13
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm.:D mosat már teljesen világos.:D
2011. dec. 6. 18:51