Tudnátok segíteni? Lent a többi.

Tóbiás az elefánt háromszor olyan idős, mint a fia volt akkor, amikor Tóbiás olyan idős volt, mint a fia most. Amikor a fia olyan idős lesz, mint Tóbiás most, akkor életkoruk összege 150 év lesz. Hány éves Tóbiás?
2011. nov. 22. 22:30
 1/3 BKRS ***** válasza:

Tobias eletkora t, a fia eletkora f

Az eletkoruk kulonbsege: t-f

Amikor Tobias annyi idos volt mint a fia most,

akkor o f eves volt a fia pedig f-(t-f)=2f-t eves volt.

Amikor a fia annyi idos lesz mint Tobias most,

akkor a fia t eves lesz, Tobias pedig t+(t-f)=2t-f eves lesz.


t = 3*(2f-t)

t+ 2t-f = 150


t=6f - 3t

3t - f =150


4t = 6f

12t -4f = 600


18f - 4f = 600

14f = 600

f = 600/14 = 300/7 = 42.857

t = 3/2 * 300/7 = 450/7 = 64.286

2011. nov. 22. 22:54
 2/3 anonim ***** válasza:
2011. nov. 22. 23:02
 3/3 anonim ***** válasza:

Tóbiás életkora most: Tm = ?

Tóbiás életkora régebben: Tr

Tóbiás életkora a jövőben: Tj

Tóbiás fiának az életkora most: Fm

Tóbiás fiának az életkora régebben: Fr

Tóbiás fiának az életkora a jövőben: Fj


Tm = 3*Fr (Tóbiás az elefánt háromszor olyan idős, mint a fia volt akkor ...)

Tr = Fm (...amikor Tóbiás olyan idős volt, mint a fia most)

Tj + Fj = 150 (... akkor életkoruk összege 150 év lesz)

Fj = Tm (amikor a fia olyan idős lesz, mint Tóbiás most, ...)

Tj = Tm + (Tm – Fm) (amikor a fia olyan idős lesz, mint Tóbiás most, ...)

Tm – Fm = Tr – Fr = Tj – Fj (a korkülönbség állandó)


Talán jól írtam le. Számolni már nincs kedvem.

2011. nov. 22. 23:23