Egy zsákot(50kg) rádobunk vízszintesen(2m/s) egy kocsira(1t), ami elindul, hogyha eltekintüknk a gördölési ellenállástól. Vagyis érvényesül a lendületmegmaradás törvénye. De miért nem érvényesül az energiamegmaradás törvénye?

köszi a válaszokat


2011. nov. 15. 19:33
 1/3 BKRS ***** válasza:
100%

Ervenyesul, csak az energia egy resze hove alakul, egy masik resze miatt defomalodik a zsak, egy harmadik reszebol meg zaj lesz.

Energia indulaskor:

0.5*50*2*2 = 100 J

lendulet megmaradas miatt:

50*2 = 1050*v

v=50*2/1050=0.0952380952

Energia a vegen:

0.5*1050*0.0952380952*0.0952380952 =4.76190476 J


Energia amit a kornyezet felvett:

0.5*50*2*2 - (0.5 * 1 050 * (((50 * 2) / 1 050)^2)) = 95.2380952 J

Szamold at, nem hibaztam-e valahol, mindenesetre ugy tunik lesz egy rohadt nagy csattanas, es a kornyezetre tobb energia fog forditodni mint amennyi a kocsi tolasara.

2011. nov. 15. 21:32
 2/3 BKRS ***** válasza:

Nezd meg a megoldasi kiserleteket erre a feladatra, nagyon tanulsagos volt (nekem legalabbis):

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

2011. nov. 15. 21:34
 3/3 anonim válasza:

Nekem is feltűnt, hogy egy időben valószínű nem lehet megmaradó mennyiség az energia is és a lendület is. Ahogy a többi megmaradási törvénnyel (töltés, fluxus, perdület) egy időben szintén nem lehet megmaradó mennyiség az energia is. Például a következő esetben a töltésmegmaradással lehet kiszámolni a helyes végső feszültséget. A gyakorlat is ezt bizonyítja, a kísérletet elvégeztem a kapcsolással: Conservation of Charge vs Conservation of Energy [link]

(Elnézést amiért villamos példát is belinkeltem).

Úgy gondolom hogy vannak kivételek az energiamegmaradás törvénye alól, és ezek azok a kivételek. Amikor a lendület-, perdület-, töltés- és fluxusmegmaradás érvényesül, de ezzel egy időben az energiamegmaradás nem. Persze mindezt csak néhányan fogalmaztuk meg a világon, a hivatalos fizikában még nem igazán szerepel.

Amúgy az energiatétel alól más típusú kivétel is van, melyről Vajda János írt egy összefoglalót Az energiatétel sérülése hullámterekben címmel. Az ő észrevétele már fellelhető a fizikában, persze nem vastag betűs főcímmel kiemelve azt hogy van ám kivétel az energiamegmaradás törvénye alól.

2014. febr. 1. 22:42