1., Egy 11.0 cm3-es tartályban 106 kPa nyomású 217 ºC hőmérsékletű oxigén (M=32g/mol) gáz van. A gáz melegítésével nyomását 390 kPa-val megnöveljük. A szelep hibája miatt a gáz 28 %-a kiszökik. Mekkora lesz a gáz hőmérséklete ºC-ban? (az világos, hogy az egyesített gáztörvényt kell használnom, de a 28%-os szökést milyen adatból vonom le? V1,V2..)

2., Egy dugattyúval lezárt 0.472 dm3-es tartályban argon (M=40 g/mol) gáz van. A gáz hőmérséklete 88 ºC. A tartály térfogatát 248.6 cm3-re változtatjuk, miközben hőmérséklete 54 K-nel változik (pozitív érték esetén nő, negatív esetén csökken). A dugattyú nem zár tökéletesen, ezért a folyamat során a gáz 36 %-a a környezetbe távozik. A folyamat végén a gáz nyomása 0.651 MPa. Mekkora volt eredetileg a gáz nyomása kPa-ban? Ezzel egyáltalán nem tudtam megbirkózni.


2011. nov. 13. 11:46
 1/4 bongolo ***** válasza:

1.

Nem az egyesített, hanem az egyetemes gáztörvényt kell használni, pV=nRT. A térfogat állandó, de az anyagmennyiség csökken.

Megy így?

2011. nov. 13. 12:50
 2/4 bongolo ***** válasza:

2. Itt is az egyetemes gáztörvény kell. Kiinduláskor:

p₁·V₁=n₁·R·T₁

V₁ és T₁ ismert, p₁ és n₁ nem.

A végén:

p₂·V₂=n₂·R·T₂

p₂ és V₂ ismert, T₂ szintén (a zárójeles kitétel szerintem azt jelenti, hogy T₂=T₁+54K), n₂=n₁·0,64


A második egyenletből kijön n₂, abból n₁, aztán az első egyenletből p₁ is.

2011. nov. 13. 13:00
 3/4 A kérdező kommentje:
A másodikat megértettem, köszi szépen, sokat segítettél! Az elsőben értem, hogy a tartályban maradó gáz az eredeti 72%-a, mégis nagyobb anyagmennyiséget kapok számolás közben, és így már biztos, hogy a hőmérsékletre sem kapok jó eredményt...
2011. nov. 13. 14:42
 4/4 bongolo ***** válasza:

1.

106kPa·V = n·R·T₁

(106+390)kPa·V = n·0,72·R·T₂


a két egyenlet hányadosa (V és n kiesnek, persze R is):


(106+390)/106 = 0,72·T₂/T₁

T₂ = (106+390)/106·(217+273)°K/0,72

T₂ = 3184 °K = 2911 °C


Neked mi jött ki?

2011. nov. 13. 16:16