Eddard kérdése:

Egy úszómedencébe három cső torkollik. Az első kettőn a medencébe befolyik a víz, a harmadikon pedig kifolyik belőlle. [? ]

Egyedül az első csövön keresztül a medence 2 óra alatt telik meg, a másodikon keresztül 5 óra alatt, a tele medencéből pedig a harmadik csövön át 10óra alatt tud kifolyni az összes víz. Mennyi idő alatt telik meg a medence, ha egyszerre mind a három csapot megnyitottuk?
2011. jún. 3. 20:35
 1/5 bongolo ***** válasza:

Az ilyen jellegű feladatokat úgy érdemes megoldni, hogy csaponként felírod, hogy időegység (1 óra) alatt a medence hányad része lesz feltöltve vagy kiürítve az adott csapon keresztül. Aztán ezeket megfelelő előjellel összeadod, meglesz hogy egy óra alatt a teljes folyamatban medence hanyad része töltődik, és ennek a reciproka lesz az az idő, ami összesen kell.


Próbáld meg ez alapján levezetni, szólj, ha valami nem érthető.

2011. jún. 3. 20:48
 2/5 A kérdező kommentje:
Nem igazán tudom a feladat levezétését,mert hasonlóval soha nem találkoztam :) igazság szerint beletettek a mélyvízbe.
2011. jún. 3. 21:19
 3/5 bongolo ***** válasza:

Első csőből 1 óra alatt a medence 1/2 része lesz tele.

Második csőből 1 óra alatt a medence 1/5 része lesz tele.

Harmadik csőből 1 óra alatt a medence 1/10 része folyik ki.


Összesen 1 óra alatt:

1/2 + 1/5 - 1/10

Közös nevező: 10

5/10 + 2/10 - 1/10 = 6/10

vagyis 1 óra alatt együtt a medence 6/10 része lesz tele.


Ezért a teljes medence 10/6 óra alatt lesz tele. Ez 100 perc.

2011. jún. 3. 21:55
 4/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm;)
2011. jún. 4. 16:34
 5/5 fffffffffffffff válasza:

Az egyenlet:

(x/2)+(x/5)-(x/10)=1

Megoldva: X=0,666 óra= 1óra 40perc

2016. nov. 6. 15:35