Segítenél megoldani ezeket a gyökös feladatokat?


a)3√54+3√16-3√250

b)3√40-3√625+3√135

c)4√1875-4√243-4√48

d)4√162+4√512-4√32


a gyök előtti számok kitevők, pl gyök a harmadikon..

sík hülye vagyok ebből, nagyon köszönöm annak aki segít :)


2011. máj. 25. 20:16
 1/4 bongolo ***** válasza:

Nem "gyök a harmadikon", hanem köbgyök.


A köbgyök X az a szám, aminek a harmadik hatványa X lesz.


Először nézzünk néhány egyszerű esetet:

Például a ³√125 -öt: 125=5·5·5, ami 5³, ennek a köbgyöke 5.


Kell tudni azt is, hogy ³√(a·b) = ³√a · ³√b

Például nézzük a ³√216-ot: 216=2·2·2·3·3·3=2³·3³

Tehát ³√216 = ³√2³ · ³√3³ = 2·3 = 6


Nem mindig ilyen szép a helyzet, a te példáidban sem.


a) feladat:

Vegyük pl. a ³√54-et:

54=2·3·3·3=2·3³

³√54 = ³√2·³√3³ = 3·³√2

Nem lesz egész szám, de nem kell tőle megijedni.


³√16: 16=2·2·2·2 = 2^4, de mivel most köbgyököt kell belőle vonni, érdemesebb csak 3 darab kettest összeszedni hatványba, szóval 16=2·2³

Ennek köbgyöke ³√2·³√2³ = 2·³√2


³√250: 250=2·5·5·5=2·5³

³√250 = ³√2·³√5³ = 5·³√2


Ezek után ³√54 + ³√16 + ³√250 = 3·³√2 + 2·³√2 + 5·³√2

ami 10·³√2


A többi feladatot próbáld megcsinálni hasonló módon, szóval csináld meg a számok törzstényezős felbontását, csinálj belőlük harmadik illetve negyedik hatványt, stb., remélem érted. Ha valami nem tiszta, kérdezd meg, hogy hol akadtál el.

2011. máj. 25. 20:58
 2/4 anonim ***** válasza:

nem igazán értem ezeken mit lehet nem érteni, csak szorzótáblát kell tudni, ami elvileg általános 2-3-ba már megy. persze nem oltani akarlak, csak mondom, hogy nem kell megijedni az ilyen feladatoktól.


pl vegyük a B-t:


mindig keress olyan szorzó tényezőt, ami annyiadik hatványon van, mint ahányadik gyököt akarsz vonni, mert azt ki tudod vinni a gyökjel elé. ez az alaptrükk!


3√40-3√625+3√135 = 3√2^3*5-3√5^3*5+3√3^3*5 = 2*3√5-5*3√5+3*3√5 = 0


2valami-5valami+3valami az 0. :-))

2011. máj. 26. 07:50
 3/4 bongolo ***** válasza:

Csak egy kis korrekció magamhoz (az első válaszhoz):

Elnéztem a dolgot, a harmadik tag ki van vonva, nem hozzáadva. Remélem nem zavart meg... Szóval a vége az, hogy

3·³√2 + 2·³√2 - 5·³√2

és ez 0

2011. máj. 26. 08:42
 4/4 A kérdező kommentje:

köszönöm :)


amúgy matekból teljesen sík hülye vagyok, épp küzdök a kettesért. Ha órákat próbálom csinálni akkor sem megy, ha meg vki elmagyarázza másnapra elfelejtem. xD

A többi tantárgy 4-es mind, gazdasági ismeretek pedig ötös. A mateknál meg örülök ha átfogok menni...:S

2011. máj. 26. 21:40