Levezetnétek az ezt a másodfokú egyenletrendszert?


Nem tudom, milyen módszerrel, hogyan, ha lehet végig kérném, nem csak rávezetést, mert én még ilyet nem csináltam...

a két egyenlet: x^2-3xy+y^2=-1,

3x^2-xy+3y^2=13


és a gyökök: (2;1) (-2;-1) (1;2) (-1;-2)


2010. nov. 8. 21:41
 1/2 anonim ***** válasza:

A feladat az

(A) x² - 3xy + y² = -1,

(B) 3x² - xy + 3y² = 13

másodfokú kétismeretlenes egyenletrendszer megoldása


Két megoldás is van, ízlés dolga melyik tetszik jobban. :-)


1. megoldás

Az (A) háromszorosából kivonjuk a (B)-t

3x² - 9xy + 3y² = -3

3x² - xy + 3y² = 13 /-

8xy = 16

xy = 2


A (B) háromszorosából kivonjuk (A)-t

9x² - 3xy + 9y² = 39

x² - 3xy + y² = -1 /-

8x² + 8y² = 40

x² + y² = 5


Van két egyenlet két ismeretlenhez

(C) x² + y² = 5

(D) xy = 2

(D)-ből

(E) y = 2/x

(C)-e helyettesítve

x² + 4/x² = 5

A negyedfokú egyenletet elkerülendő legyen

x² = a

ezzel a következő egyelet lesz

a + 1/a = 5

rendezve

a² - 5a + 4 = 0

a gyökök

a1 = 4

a2 = 1

így

x1 = ±2; x2 = ±1

(E)-ből

y1 = ±1; y2 = ±2

=============


2. megoldás


(A') x² - 3xy + y² = -1

(B') 3x² - xy + 3y² = 13

Mindkét egyenletet részben teljes négyzetté lehet aalakítani

(A') x² - 2xy + y² - xy = -1

(x - y)² - xy = -1

(B') 3x² - xy + 3y² = 13

3x² - xy + 3y² - 5xy + 5xy = 13

3(x² - 2xy + y²) + 5xy = 13

3(x - y)² + 5xy = 13

A két egyenlet

(C') (x - y)² - xy = -1

(D') 3(x - y)² + 5xy = 13


(D') - 3*(C')

8xy = 16

xy = 2


5*(C') + (D')

8(x - y)² = 8

(x - y)² = 1

Ebből a két egyenletből

(x - y)² = 1

xy = 2

ugyanarra az egyenletre jutsz, mint az előbbi módszernél


Írj, ha valami nem világos


DeeDee

***********

2010. nov. 9. 00:23
 2/2 A kérdező kommentje:
jó, köszi, így már megtudtam csinálni
2010. nov. 9. 23:33