Valaki tud segíteni matematikában?


2 szöveges feladatban kéne segítség:


1., Egy kétjegyű szám első és második számjegyének aránya 2:3 . Ha a számjegyeket felcseréljük , 18-cal nagyobb számot kapunk. Milyen számjegy áll az eredeti számban az egyesek helyén?


2.,Egy kétjegyű szám számjegyeinek összege 8. A számot a számjegyei felcserélésével kapott számból kivonva az eredmény 36. Melyik ez a szám?


Előre is köszönöm annak , aki megoldja!!!;)


2010. nov. 4. 16:23
 1/8 anonim válasza:
84%
2.feladat ez a szám a 26-os 2+6=8 62-26=36
2010. nov. 4. 16:45
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Felpontoztalak.
2010. nov. 4. 16:51
 3/8 anonim válasza:
74%
Nagyon szívesen, az elsőt sajnos nem tudom,nem vagyok egy matekzseni. De remélem,hogy ez azért jó lesz :)
2010. nov. 4. 16:52
 4/8 anonim ***** válasza:
83%

a kétjegyű szám legyen A*10+B ahol A és B a számjegyek (nyilván) (azaz 0<=A,B<=9)


mivel a szmjegyek felcserélésével nagyobb számot kapunk, így B>A


namost. az arányból az is következik, hogy A=2*n és B=3*n, ahol n egész szám.


most már gyakorlatilag mindet tudunk...


(3*n)*10+(2*n)-18=(2*n)*10+(3*n)

30n+2n-18=20n+3n

32n-18=23n

9n=18

n=2


azaz A=4 B=6


46

64


46+18=64

2010. nov. 4. 17:00
 5/8 A kérdező kommentje:
Téged is felpontoztalak;)
2010. nov. 4. 17:12
 6/8 A kérdező kommentje:

Egyetlen feladat van még hátra , ha valaki tudna segíteni:


Egy kétjegyű pozitív egész számra gondoltam.Számjegyeinek összege 9. Ha a jegyeket felcseréljük , akkor az eredeti szám négyszeresénél annyival kapunk többet , mint a számjegyeinek összege. Melyik számra gondoltam?


Az kijött következtetéssel , hogy 18, de valamilyen egyenletet tudnátok írni?Megköszönném.

2010. nov. 4. 17:50
 7/8 anonim ***** válasza:

Legyen

a és b

a szám két számjegye

A feltétel szerint

a + b = 9


(ab) jelölje a szám megjelenési formáját

(ba) a számjegyek megfordításával keletkező számot

A feladat így fogalmazható meg

(ba) = 4(ab) + (a + b)

Értékekkel

(F) 10b + a = 4(10a + b) + a + b


10b + a = 40a + 4b + a + b

Összevonva, egyszerűsítve

b = 8a

Nullára rendezve

(1) 8a - b = 0

hozzávéve a feltételt

(2) a + b = 9

A két egyenletet összeadva

9a = 9

vagyis

a = 1

====

(2)-ből

b = 8

=====

tehát a szám

(ab) = 18

a fordítottja

(ba) = 81

Ellenőzés

81 = 4*18 + 9


Természetesen az (F) egyenletbe be lehet írni a számjegyek megadott összegét

Ekkor

10b + a = 4(10a + b) + 9

Felbontva, összevonva

(3) 0 = 39a - 6b + 9

A feltételt hozzávéve

(4) 0 = a + b - 9

A (4) 6-szorosa

0 = 6a + 6b - 36

a (3)-t hozzávéve

0 = 39a - 6b + 9

A két egyenletet összeadva

45a = 45

ebből

a = 1

=====

(4)-ből

b = 8

=====


Remélem, ennyi egyenlet elég lesz. :-)


DeeDee

**************

2010. nov. 5. 12:40
 8/8 anonim válasza:
hát nekem pont ez a házim most. és az első feladatra mi a megoldás?
2012. okt. 22. 12:37