Mi az alábbi számsorozat szabálya?


1, 5, 15, 34, 65, 111


Előre is köszönöm a válaszokat!


2010. okt. 27. 21:06
 1/9 anonim ***** válasza:
Annyit segítek, hogy összeadásnál nem kell durvább dologra gondolni, sőt csak erre kell gondolni. Hogy mit mivel, hányat, azt neked kell kitalálni. Remélem ezzel korrekt voltam.
2010. okt. 27. 21:24
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a választ, azonban a számsorozatot tudom folytatni, csak a szabályt nem tudom matematikai nyelven felírni.


1

2+3

4+5+6

7+8+9+10

stb...


Ha ki kell számolnom az 1000. tagját a számsorozatnak, ötletem sincs hogyan kezdenék hozzá, csak akkor menne, ha előttem lenne a szabály.

2010. okt. 27. 21:35
 3/9 anonim ***** válasza:

Tetszett ez a feladat!

Nem kevés fejtörés, rajzolgatás után a következő megoldásra jutottam.


Az eredeti sorozat

1| 2 3 | 4 5 6 | 7 8 9 10 | 11 12 13 14 15 | 16 17 18 19 20 21 |...

A eredeti sorozat egyes tagjai a természetes számsor számtani sorozatot alkotó részsorozatainak összegei, mely részsorozatok differenciája d = 1, a tagok száma pedig a részsorozat sorszámával egyenlő n=i ('i' az i-k részsorozat)


Az összegzéshez, először egy részsorozat első és utolsó elemének meghatározására koncentráltam. Ha ez megvan, a jól ismert számtani sor összegképlettel meg lehet határozni az adott részsorozat összegét, vagyis az eredeti számsorozat egy tagját.

A gondolati kacskaringók részletezése nélkül a végeredmény:


Legyen

Ai1 - az i-ik részsorozat első tagja

A1n - az i-ik részsorozat utolsó tagja

Si - az i-ik részsorozat összege

Ai = Si - az eredeti számsor i-ik tagja


Ai1 = [i(i - 1) + 2)]/2

Ain = [i(i + 1)]/2

Ezekkel

Si = [i(i² + 1)]/2


Vagyis az általános tag

Ai = [i(i² + 1)]/2

============


Az 1000. tag

A1000 = [1000(1000² + 1)]/2

A1000 = 500 000 500


Biztos van ennél jobb gondolatmenet is, nekem ennyire futotta. :-)

Szívesen látnék más módszerrel előállított megoldást is.


DeeDee

***********

2010. okt. 28. 03:15
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszi szépen, rengeteget segítettél. :)
2010. okt. 28. 05:57
 5/9 anonim ***** válasza:

Ehhez egy matematikos kevés, csak kamionsofőr képes megoldani. :)

Én nem számoltam annyit, csak gondolkodtam 5 percet.

Leirom a szabályt, Ti nagyon könnyen fogtok képletet csinálni belőle. Én is tudnék, de ellenkezik az elveimmel, hogy ilyesmit írkáljak.


1*1*1/2+1/2

2*2*2/2+2/2

3*3*3/2+3/2

4*4*4/2+4/2

5*5*5/2+5/2

.

.

.

1000*1000*1000/2+1000/2


És bocs, hogy nagyképű voltam, csak viccelek.

Az előző megoldás nélkül soha nem jöttem volna rá

2010. okt. 28. 06:10
 6/9 anonim ***** válasza:

na jó, ez annyira egyszerű, hogy leirom, csak nem tudom milyen betüt szoktak használni a matekban erre. Legyen n, ha nem jó, cseréljétek ki


n2*n/2+n/2

2010. okt. 28. 06:17
 7/9 anonim ***** válasza:

Üdv az Országutak Fékezhetetlen Agyvelejű Vándorának! :-)


Lassan frusztrálva érzem magam egy ilyen zseni árnyékában, akit tántoríthatatlan elvi meggyőződése sem gátolt abban, hogy valamiféle képletet barkácsoljon a megoldása általánosítása érdekében. Csak így tovább, a végén még matematikus lesz belőled. :-))))))


Mély frusztráltságom sem akadályozott meg abban, hogy a kis csökött agyamban ne szülessenek új kérdések a feladat kapcsán.

Mi van, ha nem a természetes számsor egymást követő tagjai szerint jelölöm ki a részhalmazok hosszát? Mi van, ha a páros, vagy a páratlan számok szerinti tagolást alkalmazok? Mekkorák lesznek az így előálló sor tagjai?.


Az első megoldás után ezek már sokkal könnyeben mentek.

Az előző megoldás jelöléseivel

Ni - az i-k részsorozat tagjainak száma


Páros számok szerinti felosztás esetén

1 2 | 3 4 5 6 | 7 8 9 10 11 12 | 13 14 15 16 17 18 19 20 | 21 ...

Ni = 2i

Ai1 = i(i - 1) + 1

Ain = i(i + 1)

Ai = i(2i² + 1)

==========

³

Páratlan számok szerinti felosztás esetén

1| 2 3 4 | 5 6 7 8 9 | 10 11 12 13 14 15 16 | 17 18 19 20 21 ...

Ni = 2i - 1

Ai1 = (i - 1)³ + 1

Ain = i²

Ai = i³ + (i - 1)³

============


De ha egy üzlet megindul. :-)

Mi lenne, ha a természetes számok négyzetei szerint - 1,4,9,16,... - képezném a részsorozatokat?

Az eredmény

Ni = i²

Ai1 = [i(i - 1)(2i - 1)]/6 + 1

Ain = [i(i + 1)(2i + 1)]/6

Ai = [i(2i² + 1) + 3]/6

===============


Aztán bevillant a sakktáblára rakott búzaszemek esete. Legyen a csopoprtok képzési szabálya: 1, 2, 4, 8, ...

Ebből meg ez jött ki:

Ni = 2^(i - 1)

Ai1 = 2^(i - 1)

Ain = 2^i - 1

Ai = [3*2^(i - 1) - 1][2^(i - 2)]

=====================


Volna még ötletem, de egyelőre ennyinél maradok. :-)


DeeDee

***************

2010. okt. 28. 23:14
 8/9 A kérdező kommentje:

Örülök, hogy sikerült a kérdéssel szórakozást nyújtanom neked. :D


Érdekes amit leírtál, mostmár tuti én is hasonlókon fogok filózni. :)

2010. okt. 29. 14:35
 9/9 anonim ***** válasza:

Tényleg nagyon élveztem a különböző változatok kidolgozását. Mindig is szerettem egy problémát a lehető legáltalánosabb formában megoldani, mert egy jó képletből sokkal több kiolvasható, mint egy eset megoldásából.


Néhány kérdés, amivel még lehetne foglalkozni.

- Lehet-e a részsorozatok hosszát leíró függvény ismeretében egy teljesen általános megoldást összehozni?

- Mire használhatók ezek az összefüggések?

- Nem egész számokra érvényes-e?

- Irracionális számok esetén működik-e

stb.


A leírt változatok ötletei tényleg menet közben jutottak eszembe, a megoldásuk igazi szellemi izgalmat jelentett. Ha van hajlamod az ilyen kérdezz-felelek játékra, sok izgalmas dolgot találhatsz a világban. Addig jó, amíg az ember kíváncsi és kérdez.


DeeDee

***********

2010. okt. 29. 22:56