Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Honnan tudom hogy végbe megy-...

Honnan tudom hogy végbe megy- egy adott kémiai egyenlet vagy nem?Hogyan kell ezeket az egyenleteket megcsinálni és megérteni?

Figyelt kérdés

Itt van pár példa de nem nagyon értem hogy mi alapján kell ezt megállaítani vagy hogy kell ezeket megcsinálni:


Fe+2AgNO3->2Ag+Fe(NO3)2


2Fe+O2->(Fe2+O2)->2FeO


Fe+CuSO4->FeSo4+Cu


2Al+O2->Al2O3


Ca+H2O->H2+Ca(OH)²



Előre is köszi ha valako segít


Al+Cu(NO3)²-> ez nem megy vegbe


2Mg+H2So4->H2+MgSo4



ápr. 24. 19:43
 1/1 Zcom09 ***** válasza:
100%

Hát erre nincs egyetemes szabály, több különböző fajta reakció van, és mindegyiknek megvannak a maga szabályai és kivételei. A kémia tananyag nagy része ezeknek a megértéséről szól, nem igazán lehet összefoglalni pár bekezdésbe.

De az említett példákat felhasználva leírhatom az érintett szabályokat, de a valóságban ezek nem fednek le mindent. Mindig vannak kivételek és semmi sem fekete-fehér.


Fémek oxidációja:

A legtöbb fém esetén végbemegy az oxidáció, ez alól pár kivétel van, az olyan nemesfémek mint például: arany, platinum, irídium. Meg pár ami csak magas hőmérsékleten reagál oxigénnel, ebből sok van de pár példa: réz, ozmium, higany. Talán ennél a reakciófajtánál van a legtöbb kivétel és extra szabály, itt nagyrészt be kell magolni a kivételeket.


Fémek oldódása savakban. Ez viszonylag egyszerű, azt kell megjegyezni hogy ha a fém standard elektród potenciálja negatív, akkor valószínűleg oldódik mindenféle savban. De ha pozitív akkor csak oxidálósavakban oldódik. Erre a leggyakoribb kivétel/trükkös kérdés a réz oldódása kénsavban. A réz st. elektród potenciálja pozitív, a kénsav normál körülmények között egy redukáló sas, így nem oldja a rezet. De a tömény forró kénsav képes oxidálósavként viselkedni, így a forró cc. kénsavban már oldódik.


Fémek oldódása vízbe. Hát erre is vannak szabályszerűségek, de egyszerűbb csak simán megjegyezni hogy az alkálifémek erősen reagálnak vízzel, alkáli földemék közül a berillium nem reagál, magnézium csak forró vízzel, a többi pedig hevesen reagál vízzel. Van pár kivétel alumínium technikailag hevesen reagál vízzel, de a védő oxidréteke megvédi.


Fém-fémsó cserereakció. Itt is a st. elektród potenciált kell figyelni. Úgy ahogy az erősebb sav a gyengébbet kiszorítja a sójából, a negatívabb fém felszabadítja a pozitívabbat a sójából.

ápr. 24. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!