Mi kell ahhoz hogy klimatológus legyek?
Köszi. :-)
De milyen tantárgyak re kell nagyon ráhúzni?
Milyen tantárgyakra kell ráhúzni: matek, angol. Ez a kettő különösen fontos.
Legyen jó viszonyod a fizikával, kémiával, biológiával, földrajzzal, informatikával is. És kell a magyar is, mert klimatológusként (kutatóként) sok közleményt, publikációt kell majd fogalmaznod.
Érettségi után az ELTE-n induló képzésekre tudsz beiratkozni. A Meteorológus MSc képzésen van klimatológus szakirány. Ennek a részleteiről majd az egyetemi és felvételi honlapokon, nyílt napokon tudsz érdeklődni, ha eljön az ideje.
Az egyetemi képzés eleje nagyrészt matek és fizika lesz, kiegészítve sokféle egyéb kémiai-biológiai-közgazdasági-földrajzi bevezető tárggyal és gyakorlatiasabb környezetvédelmi kurzusokkal. Sok múlik azon is, hogy milyen alapszakot választasz (klimatológusnak csak az utolsó 2 évben tudsz szakosodni).
Az egyetem után klimatológusként a kutatói pálya áll előtted, ami doktori (PhD) fokozat megszerzésével, majd egyetemi/kutatóintézeti állással folytatódhat. A kutatói munka a legjobb állások egyike: mindig új kihívásokat tartogató munka, változatos összetételű csapat különböző szakterületek képviselőivel, társadalmi megbecsültség, fiatalos közösség (az egyetemeken).
Rövidebb-hosszabb külföldi tanulmányutakon való részvétel ezen a szakterületen elvárásnak számít. Fizetés alapvetően a közalkalmazotti bértábla szerint, de ha jól teljesítesz, van esélyed nagyobb (akár külföldi) támogatások elnyerésére.
Még egy kérdés:
Ezeknek a tantárgyaknak melyik része kell különösen
Matek: minden. A középiskolai matematikából nincs olyan dolog, ami ne kellene. Feltétlenül javaslom a matek faktot és az emelt szintű érettségit.
Angol: erősen javaslom, hogy az egyetem megkezdésééig szerezz egy középfokú angol nyelvvizsgát. A diplomához úgyis kelleni fog, és egyetem mellett már sokkal kevesebb időd lesz nyelvet tanulni. A tanulmányaid elején csak az olvasott szöveg értésére lesz szükséged, mert sokszor kell majd angol anyagokból tanulnod, információkat szerezned. Később kell majd neked is angolul írnod, külföldi tanulmányutakon pedig nyilván élőszóban kell angolul kommunikálni.
A természettudományos (fiz-kém-bio-föl) tantárgyakból nem annyira a konkrét ismeretek a lényegesek, mert ami azok közül kell, azt az egyetemen úgyis újra, alaposabban megtanulod. Inkább csak az fontos, hogy szeresd őket annyira, hogy legyen kedved még alaposabban tanulni őket.
Amúgy amire ezek közül alaposabban szükséged lesz:
- kémia: reakciókinetika, pH, oldódás
- biológia: ökológia (társulások), növénytan, talajtan
- fizika: mechanika, termodinamika, vektorok
- földrajz: térképen való tájékozódás, nyilván a légkörre vonatkozó ismeretek (éghajlatok, felhők, csapadékképződés, stb.), földtörténet, környezetvédelem, közgazdasági ismeretek
Az informatikára szintén azt mondanám, hogy nem a konkrét ismeretek a lényegesek, hanem egy általános jó kapcsolat a számítógéppel, és annak a vállalása, hogy ezt a kapcsolatot alaposan elmélyíted. Felvételinél elegendő, ha tudsz az interneten információkat gyorsan, akár angolul megkeresni, Excelben számításokat végezni, Wordben szöveget szerkeszteni. Az egyetem alatt meg kell majd tanulnod programozni, mindenféle rafinált adatformátumokat kezelni, és később a munkaidőd nagyon nagy hányadát programozással és számítógépes adatelemzéssel fogod tölteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!