Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért hevesebb a kálium...

Miért hevesebb a kálium reakciója vízzel, mint a nátriumé?

Figyelt kérdés

A könyvemben csak annyit írnak sejtelmesen, hogy az ionizációs hajlam változásával függ össze.

Törtem-törtem a buksim, de egyértelmű válaszra nem jutottam, úgyhogy mindenkinek megköszönöm, aki okosabb lesz nálam! :)



#víz #kémia #kálium #nátrium #ionizációs hajlam
2015. márc. 10. 15:25
 1/2 anonim ***** válasza:

Amikor az alkálifémek reagálnak vízzel, akkor 0 oxidációs állapotból +1-esbe kerülnek, hiszen ők így érik el a nemesgáz-szerkezetet. Tehát magyarán leadnak egy elektront, amit a víz hidrogénje vesz fel, aki ettől elemi állapotba kerül és gázként távozik, a vízből meg marad egy OH- ion, ami a fémionnal együtt alkot például egy NaOH molekulát. Látható tehát hogy a fém egy elektron leadására törekszik. Ez a folyamat energiafelszabadulással jár, mert az elemek mindig a nemesgáz-szerkezet elérésére törekszenek, mert az a legkisebb energiájú állapot. A Na és K az első főcsoport eleme, így 1 vegyérték elektronjuk van, ezt kell leadniuk. Ez az a folyamat ami energiafelszabadulással jár, hiszen a legkisebb energiájú állapotba tudnak kerülni miatta. Végsősoron tehát a kérdés: mekkora az egyes fémek ionizációs energiája? Azaz melyikük ad le több energiát amikor 0-ról +1-re oxidálódnak.


Mitől függ az ionizációs energia? Hát attól, hogy az az egy szem elektron milyen távol van az atommagtól. A kálium esetében eggyel több a betöltött héjak száma mint a nátriumnál, ezért a K elektronja messzebb van a magtól. És mivel az elektron negatív, a mag meg pozitív a sok proton miatt, ezért ezek vonzzák egymást. Mikor könnyű tehát leszakítani az elektront? Ha kicsi a vonzás, azaz ha távol van az elektron a magtól. Ekkor a reakció sokkal könnyebben megy, mert kisebb vonzó energiát kell legyőzni, azaz a reakció gyorsabban tud lejátszódni. A nátriumnál ez az elektron-lehasítás nehézkesebb, lassabb folyamat, mert az ő elektronja egy héjjal közelebb van a maghoz, ezért az jobban vonzza őt. Még lassabb a reakció a lítium esetében, ahol a pici távolság miatt még erősebb a vonzás, még nehezebb leszedni az elektront. Remélem sikerült megértetni, de ha nem lenne világos kérdezz bátran! :)

2015. márc. 10. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, tökéletesen elmagyaráztad! :)
2015. márc. 10. 19:15

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!