Mi az az andragógia?
felnőttoktatás-felnőttnevelés
Az andragógia nem egy büfészak, hanem egy tudományág megnevezése.
Az andragógia alapszakon végzettek a felnőttképzés szakemberei. Az alapszak a korábbi képzési rendszer négy szakjának – művelődésszervező, humán szervező, munkavállalási tanácsadó, személyügyi szervező – ismereteit kínálja. A szakképzett andragógusok tudása igen széles körű: neveléstudományi, pszichológiai, jogi, közgazdasági, szociológiai ismeretekkel bírnak, emellett munkájuk végzéséhez ismerniük kell a felnőttek tanulásának, tanításának didaktikai elveit, a tananyagfejlesztés, tanulásszervezés, tanácsadás, csoportszervezés, konfliktuskezelés módszereit. A hallgatóknak a szakma műveléséhez több fontos készséggel is rendelkezniük kell; ilyenek a másokhoz való alkalmazkodás és a másokkal való együttműködés képessége vagy az empátia, tolerancia, rugalmasság, kreativitás.
A művelődésszervező szakirányon végzettek előtt kulturális és közösségszervező feladatok állnak. A kulturális intézményrendszer működésének ismeretében arra készülnek fel, hogy településeken, kistérségekben kulturális és közösségfejlesztő projekteket tervezzenek meg, és megfelelő tudással rendelkeznek ezek megszervezéséhez, lebonyolításához is. Általánosságban azt is mondhatjuk, hogy a művelődésszervezők segítik a kulturális, művészi és tudományos értékek közvetítését, és ehhez teremtik meg a szükséges szervezeti hátteret.
A felnőttképzési szervező szakirányon végzettek feladatai a felnőttoktatást fogják át. A szakirány munkájuk végzéséhez felruházza őket a felnőttoktatás módszerét, történetét, tendenciáit, intézményi és gazdasági hátterét érintő ismeretekkel. A végzettek feladatai között gyakran szerepel a felnőttoktatási programok tervezése, azok akkreditációra történő előkészítése, szervezése, lebonyolítása és az eredmények értékelése, valamint a kész felnőttoktatási programok marketingjének irányítása. Emellett felkészülnek intézmények és települések felnőttoktatási igényeinek feltárására, illetve a rejtett igények artikulálására.
A munkavállalási tanácsadók andragógiai ismereteiket közgazdasági, munkaügyi tudással egészítik ki. Alapvető gazdasági tájékozottságuk mellett naprakészek a hazai és az uniós munkaerőpiac változási tendenciáit illetően, ismerik a munkavállalás elméleti és gyakorlati kérdéseit. Mindezeket az ismereteket hatékonyan alkalmazzák tanácsadási munkájuk során. A szakirányon végzettek tudják, hogy maga a tanácsadás is tudomány, amelyet meg kell tanulni: ismerni kell elméleti és módszertani alapjait, a tanácsadás intézményes rendszerét, helyszíneit és fórumait, valamint egyéni és csoportos formáit, telekommunikációs eszköztárát. Ennek a tudásnak a birtokában a munkavállalási tanácsadó az egyéni igények kiszolgálásától kezdve akár komplex munkaerő-piaci programok szervezésére is alkalmas.
A személyügyi szervező szakirány ugyancsak közgazdasági alapismereteket nyújt hallgatóinak, amelyek a munkavállalókra vonatkozó szakmai tudással egészülnek ki. A végzettek az emberi erőforrás gazdálkodásban szereznek jártasságot. A személyügyi feladatok közé a toborzás, kiválasztás, képzés, ösztönzés, teljesítményértékelés, munkaerő-tervezés tartozik: ezek ellátására készít fel a szakirány.
Köszönjük, Emese.
CTRL-C/V már megy, de ez kevés.
Leülhetsz, egyes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!