Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Helytelen reflektort kapcsolni...

Helytelen reflektort kapcsolni a kihalt éjszakai utcákon a városban? Mióta led-es közvilágítás van, szerintem megkövetelik a látási viszonyok...

Figyelt kérdés
Emlékeim szerint a reflektor használata lakott területen engedélyezett, ha rosszak a látási viszonyok. Jelzem, szerintem ezeknél az új led-es közvilágításoknál szinte mindenhol elégtelen a megvilágítás. Tesztváros voltunk és úgy tűnik, a szakemberek szerint "jólvanezígy", mint a jutúbcsatorna címe... Ha muszáj, én felkapcsolom...

dec. 12. 11:11
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
90%

KRESZ 44. § (3) és (4) bekezdése


(3) A tompított fényszóró helyett távolsági fényszórót használni – fényjelzés kivételével – csak lakott területen kívül szabad. Tilos a távolsági fényszóró használata


a) másik járművel vagy hajtott (vezetett) állattal való szembetalálkozás esetében olyan távolságon belül, ahonnan a fényszóró a szembejövő jármű, illetőleg állat vezetőjét elvakíthatja,


b) a másik jármű követése esetében olyan távolságon belül, ahonnan a fényszóró – a visszapillantó tükrön át – az elöl haladó jármű vezetőjét elvakíthatja,


c) ha a fényszóró az úttal párhuzamos vasúti pályán vagy vízi úton haladó jármű vezetőjét elvakíthatja.


(4) * Tompított vagy távolsági fényszóró helyett vagy mellett ködfényszórót, továbbá hátsó helyzetjelző ködlámpát abban az esetben szabad használni, ha a látási viszonyok ezt indokolják.


Emlékeid tehát tévesek, lakott területen nincs refi, ködlámpa mehet indokolt esetben.

dec. 12. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 A kérdező kommentje:

1

Oké. Akkor elcsapok pár részeg embert és majd felülvizsgálják... Illetve nem. Így is véleményeztek már évekkel ezelőtt kapcsolatot például az ELIOS-os településeken a balesetek számának gyarapodásának és a led-es beújításnak a kapcsolatára. - Továbbra is felkapcsolom az üres és egyenes utakon, ha nincsen forgalom. Legfeljebb elvakítok egy-két mókust, de még őket is kikerülöm.

Fenntartom, hogy katasztrófa ez a közvilágítás. Járdán például semmit sem látsz. Fejlámpával sétáltatják a kutyákat is.

dec. 12. 12:26
 3/35 hypno ***** válasza:
97%
Nézd, te eldöntötted, hogy azt csinálsz amit akarsz, de azért egy jogszabály ellenében ne várj hozzá megerősítést.
dec. 12. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 anonim ***** válasza:
46%
Engem is folyamat elvakítanak a lakott területen az autósok amikor éjszaka kimegyek sétálni. Most már esküszöm viszek magammal egy kalapácsot és kiverem a lámpáját amelyik refivel közlekedik.
dec. 12. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/35 A kérdező kommentje:

Nem várok megerősítést és köszönöm a felvilágosítást.

Kicsit nehezen teszem túl magam azon, hogy így el lett rontva. Sajnálom.

A jogszabály alapja minden esetben a jó erkölcs és a morál kell(ene) legyen. Egy jogszabály nem veszélyeztethet senkit. Szerintem ezen a ponton ott tartunk, ahol az elektromos rollerrel. A világítást kicserélték, de a jogszabály még nem követte a következményeit. Az elektromos rollerrel már ki tudja mióta közlekednek az utakon, ráadásul állami támogatással, hiszen ott sorakoznak a mindenki által szabadon használhatóak az utak mentén, miközben a szabályozás még csak most készült el, talán éppen elfogadásra vár. Szóval szerintem a sorrenddel van a baj. Először a jogszabályokat kellene felülvizsgálni és csak utána változtatni a mindennapokon. De nálunk gyakorlatilag bevezették a tesztidőszakot mindenben.

Ismétlem, nem várok megerősítést, csak azt szeretném tudni, hogy a többi közlekedő (és nem a jogszabály) helyteleníti-e egyértelműen, hiszen rájuk kell tekintettel lennem, hogy mindenki épségben hazaérjen. És ez a közlekedés célja.

Tehát a kérdésem az, hogy helytelen-e és nem az, hogy szabályos-e, mert szerintem a szabályozás lemaradt a valóság mögött.

dec. 12. 12:51
 6/35 hypno ***** válasza:
69%

#5


OK.


Én helytelenítem.

A szabályozást pedig jónak tartom.

dec. 12. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 anonim ***** válasza:
65%

Szabálytalan, de én is felkapcsolom, ha kicsi, forgalommentes utcában megyek, ahol alig van közvilágítás, de ami van, azt is takarják a fák. Ilyen pl. a mi utcánk is, kertvárosi övezetben.

Mondjuk a keskeny utcában éppen kikerülök egy parkoló autót, teljesen áttérek a szemközti oldalra, miközben egy szembe jövő kivilágítatlan biciklist éppen elütök. Hát kösz, inkább nem.


Egyébként a kérdezőnek igaza van abban (#2-ben), hogy járdán is probléma a gyenge közvilágítás. A járdák csöppet sem európai minőségűek ebben az országban. Igenis látnod kéne, hol van benne egyenetlenség, kátyú, úthiba, bemélyedés, kiemelkedés, különben (ha épp nem bakancsban vagy) simán rosszul léphetsz és kificamodhat a bokád. Ehhez képest apróság, hogy esetleg egy tócsába lépsz vagy éppen egy sáros foltba, vagy kutyagumiba.

dec. 12. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 A kérdező kommentje:

4

Én leveszem gyalogosok esetén, illetve fel sem teszem, ha látom őket. (Ismétlem, a járdákat már nem használom, ha gyalog megyek este, mert minden pocsolyába beletaláltam az utolsó alkalommal. Nem látni semmit.)

Ugyanakkor az jelzésértékű lenne, ha ez olyan településen fordul elő, ahol korábban nem és ahol időközben cserélték led-esre a közvilágítást.

Esküszöm, alig lehet látni és hidd el, ha nálunk sétálsz a sötétben, jobb, ha elvakítalak, de nem ütlek el, mint fordítva. Ettől még sok a tahó autós, aláírom szemrebbenés nélkül.

6

Köszönöm a válaszodat!

dec. 12. 12:59
 9/35 anonim ***** válasza:
100%
Nem helytelen, hanem egyenesen tilos.
dec. 12. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 anonim ***** válasza:
52%
Milyen autód van, amivel kivilágított utcán + tompítottal nem látsz 50 km/h-nál...? Lehet inkább azzal kéne foglalkoznod, hogy közúti közlekedésre alkalmas állapotba hozd és nem olyan dolgokkal, amik nem rád tartoznak, például közvilágítás.
dec. 12. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!