Az utánképzés nehezebb a jogsi megszerzéséhez képest?
- Utánképzésen szigorúak?
- Nehezen adják vissza a jogosítványt?
- Forgalomban kell vezetni?
Kinek kell utánképzésben részt vennie?
•akit a bíróság, vagy a szabálysértési hatóság közlekedési szabálysértés miatt legalább 6 hónapra,
•akit a bíróság közlekedési bűncselekmény elkövetése miatt a járművezetéstől eltiltott,
•akinek a vezetői engedélyét a közúti közlekedési előéleti pontrendszer alapján az eljáró hatóság visszavonta.
Ezen felsorolást egyébként a blogon már többször említett 1988. évi I. törvény tartalmazza, annak is a 18. § (4) bekezdésében olvasható.
Mely hatóság végzi az utánképzést?
Az utánképzést az 139/1991. számú Kormány rendelet szabályozza. A törvény I. számú mellékletében I-VII. programok vannak felsorolva, melyeknek a lefolytatására a Közlekedési Főfelügyelet irányításával, a megyei, fővárosi közlekedési felügyeletek hivatottak, illetőleg ezen hatóságok szervezik.
Mikor, és hogyan kezdődik az utánképzés?
Az utánképzést akkor lehet megkezdeni, ha az utánképzésre kötelezett személy, az utánképzésre kötelezés okát tartalmazó hatósági értesítést megkapta, és azzal a területi közlekedési felügyeletnél jelentkezik. Ezután egy feltáró programban kell részt venni, ahol meghatározzák, hogy az előbb említett I-VII. programok melyike a legmegfelelőbb az utánképzésre kötelezett személy részére.
Melyek ezek a programok, és mit takarnak, mennyi ideig tartanak?
I. program: ezen program a közlekedési képzettség hiányosságainak megszüntetésére irányuló elméleti foglalkozást takar. A foglalkozások során a résztvevők utánképzésre való kötelezésének alapjául szolgáló cselekmények, valamint a feltáró foglalkozás során megoldott feladatlapon, illetőleg a vezetési próbán elkövetett, az adott csoportra nézve tipikus hibák közlekedésszakmai (jogi, vezetéselméleti, közlekedéserkölcsi, járműműszaki stb.) elemzésével, a szükséges kapcsolódó ismeretek közlésével kell a képzettségi hiányosságokat csökkenteni, s a pedagógiai (andragógia) módszereivel kell a helyes közlekedési magatartásra nevelni, a kívánatos közlekedési beállítódásokat kialakítani
Ezen program időtartama 6 óra, de ezen hat órát kettő foglalkozásra kell elosztani. A csoport maximális létszáma 15 fő.
II. program: a közlekedési képzettség, kultúra és magatartás hiányosságainak és hibáinak megszüntetését célzó járművezetési gyakorlati foglalkozást takar. A felderített és a gyakorlatok közben felmerülő – a járművezetési készségek, jártasságok és képzettség terén mutatkozó – hiányosságokat meg kell szüntetni. A rossz beállítódásokat, szokásokat le kell építeni. A helyes magatartás kialakítása a pedagógia (andragógia) módszereivel történik.
A program időtartama 7 óra, melyet négy foglalkozásra kell elosztani. Egy foglalkozásvezető maximálisan egy kötelezettel foglalkozhat.
III. program: a közlekedési szabályok megtartását célzó foglalkozást takar. Pedagógiai, csoportdinamikai módszerek alkalmazásával lefolytatott problémaelemzések, helyzetgyakorlatok (kommunikációs, önismereti, helyzetfelmérési, anticipációs, decentrálási, konszenzus stb.) segítségével a csoport tagjainál előforduló hibás magatartások feltárása, korrekciója, attitűd-befolyásolás.
A program időtartama 12 óra, melyet kettő alkalomra kell elosztani. A csoport alsó határa 8 fő, felső határa 12 fő.
IV. program: magatartásformálás a cél. Dinamikus orientált csoportterápia (értelmezés, szembesítés, tanácsadás, lelkesítés), illetőleg szupportív (támogató) csoportterápia [redaptáció, szorongás oldása (konfrontáció - átélés), az életképesebb magatartás begyakorlása].
A program időtartama 25 óra, melyet öt alkalomra kell elosztani. A csoport létszám alsó határa 8 fő, felső határa 12 fő.
V. program: az enyhén ittas vezetők részére szóló foglalkozás. Jogi és egészségügyi ismeretközlés, valamint csoportos témacentrikus beszélgetés, pszichológiai-behavior (viselkedés) terápiás elemek.
Alkalmazásának célja: célra irányuló részleges módosítás. A program az I., a II. vagy a III. programmal együtt, annak kiegészítéseként határozható meg a kötelezett számára.
A program időtartama 7 óra, a csoport felső határa 15 fő.
VI. program: a közepesen ittas vezetők foglalkozása. Ismeretátadás, egyéni motívációk feltárása, ezek csoportdinamikai felhasználása, tréningmódszerek, korrektív-behavior (viselkedés) terápia az ivás és vezetés területeinek szétválasztására. Célja a hamis tétel megváltoztatása, önismeret növelés, önkontroll módszerekkel (negáció – tagadás, averzió – elkerülés).
A program időtartama 15 óra, amelyet három foglalkozásra kell elosztani. A csoport minimális létszáma 8 fő, maximális létszáma 12 fő.
VII. program: a súlyosan ittas, vagy visszatérő ittas vezetők foglalkozása. A hibás magatartást motiváló személyiségtulajdonságok feltárása és konfrontáltatása a csoportdinamika felhasználásával, a változtatás lehetőségének felvázolása. Exploratív (feltáró) dinamikusan orientált terápia (a fókusz definiálása 1. a késztetés szintjén, 2. az elhárítási mechanizmusok szintjén); analitikusan orientált csoportterápia (a személyiség struktúrájának befolyásolása).
A program időtartama 25 óra, amelyet öt foglalkozásra kell elosztani. A csoport minimum létszáma 8 fő, maximális létszáma 12 fő.
Mi az az előbb említett feltáró program, miből áll?
A közlekedési ismeretekben, képzettségben meglévő hiányosságok feltárása a közlekedési jogszabályok és a járművezetés elmélete tárgyköréből a Közlekedési Főfelügyelet által összeállított feladatlappal történik. A feladatlap megoldására a kötelezett 50 percet fordíthat.
A közlekedési képzettség, kultúra és magatartás hiányosságainak és hibáinak a feltárása vezetési próbán történik. A vezetési próba időtartama legfeljebb 50 perc. Amennyiben a kötelezett jellemzően “B”, “C” vagy “D” kategóriájú jármű vezetése során követte el az utánképzésre kötelezés alapjául szolgáló cselekményt (cselekményeket), a vezetési próba csak a járművezetési gyakorlat oktatásához külön jogszabályban meghatározott felszerelésű gépkocsin tartható. Ez esetben – ha az utánképzésre kötelezett vezetői engedélyét bevonták – a jármű felelős vezetője a vezetési próba levezetője.
Mennyibe kerül mindez?
Elméleti jellegű program esetében (I., III-VII.) a közúti járművezetői pótvizsgadíj ötszöröse. Gyakorlati program esetén a megfelelő járműkategóriára vonatkozó tanóránkénti költségtérítés ötszöröse.
Ha minden akadályt sikeresen vett a kötelezett személy, akkor utána mi lesz?
Amennyiben a részére kijelölt programon a kötelezett személy részt vett, illetőleg az előírt vizsgákat sikeresen letette, úgy azután egy igazolást állít ki a hatóság, és ezen igazolás felmutatásával a kötelezett az okmányirodában visszakapja a vezetői engedélyét.
Kapcsolódó jogszabályok:
•139/1991. Kormány rendelet, a közúti járművezetők utánképzéséről
•1988. évi I. törvény, a közúti közlekedésről
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!