Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Kezdő vagyok hogyan váltsak...

Kezdő vagyok hogyan váltsak fordulatszámmérő nélküli autót?

Figyelt kérdés

Kb. másfél hónapja van jogosítványom, és kettő napja kaptam egy 3 ajtós Suzuki Swift GC AC 1.3-as autót. Eddig úgy próbáltam megszokni a váltót párom autóján, hogy néztem a fordulatszámmérőt (G astra). A végére már egész jól belejöttem, de még nagyon szokatlan nekem ez a Suzuki. Elméletileg nyeles tengely hibás (jövő héten megy a szerelőhöz ) és folyamatosan furcsa hangja van amikor nincsen benyomva a kuplung, és a motor hangját azt nem igazán tudom még megkülönböztetni tőle. Segítséget szeretnék kérni, hogy kb. hány km/h-nál hányásba “kell” vagy érdemes váltani.

A segítségeket előre is köszönöm! :)

19/L



2022. márc. 19. 10:33
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Azt elfelejtettem említeni hogy nem puszira kaptam az autót, a hanem ezt szépen lassan egy éven belül ki kell fizetnem a szüleimnek ez megelőlegezés volt! 😊
2022. márc. 19. 10:34
 2/11 anonim ***** válasza:
70%

20 felett 2-es

30 felett 3-as

40 felett 4-es


Országúton ha nem kell gyorsítanod akkor 5 , vagy városba is mondjuk rakparton ha mész 55-60al és nincs előtted akadály nem kell gyorsítgatni akkor is betehet 5-be

2022. márc. 19. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

több millió autó készült fordulatszám-mérő nélkül, aztán valahogy mindenki belejött.

Te is belejössz, csak ne nézd a fordulatszám-mérőt mert abból baj lehet..ez hallásra megy..egyest kihúzatod(de nem üveghangig)aztán kettes..ezt is kihúzatod(szintén barátságos magas fordulatig),aztán hátmas..majd négyes..stb..


Így neten majdnem olyan megtanulni a középfordulatot fülre, mint a gúglin megtanulni úszni..

2022. márc. 19. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
93%

Lehet érezni, meg hallani, hogy mikor kell feljebb kapcsolni.

De amúgy ahogy #1 írta, durván 20 felett 2-es, 30 felett 3-as, 40 felett 4-es. Tehát városban ha 50-nel mész, akkor 4-es a jó. Ha kiérsz a városból, olyan 70 felettig hagyod a 4-est, akkor váltasz 5-be.

2022. márc. 19. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Minden autónál lehet hallani, amikor kéri hogy le vagy fel válts. Tiednél picit nehezebben, de csak arra hagyatkozhatsz. Felfele váltásnál kezd hangos lenni, lefele pedig kezd szenvedni a motor.
2022. márc. 19. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 krwkco ***** válasza:
91%

A váltás helyét három lépésben kell megszokni:

1. a sebességmérőt nézve

2. ha ez megy, akkor a motor hangja alapján

3. idővel mindig kb. ugyanúgy fogsz gyorsítani, és akkor is tudsz majd váltani, ha zajos környzetben alig hallod a motort. (mondjuk, némely autónál ez igen ritka lesz. :-) ) Mert egy bizonyos tempóban, időzítve váltasz, ahogy megszoktad.

Akkor nézzük a sebességmérőt. Egy átlagos 5 sebességes váltónál a 4-eshez mért áttételek aránya kerekítve: 4; 2,2; 1,5; 1; 0,8

Szóval, ha 4-esben óra szerint 40-ről 70-ig gyorsítasz, akkor a többi sebességben az ennek megfelelő fordulatszámok:

1-es 10-18

2-es 18-32

3-as 27-47

4-es 40-70

5-ös 50-88

De ilyen pontosságra nincs szükség, úgyhogy amit 2-es és 4-es írt a felváltások helyére (20; 30; 45; 70), teljesen jó.

Ezek kb. 3000-es fordulatnak felelnek meg.

Ha ennél jobban akarsz gyorsulni (pl. előzésnél) akkor akár 50%-kal magasabb sebességnél válthatsz. Ez kb. 4500-as fordulat. Hasonlóképpen, ha autópályán óra szerint 130-cal mész 5-ösben, az kb. 4000-es fordulat. Az is teljesen megengedett, nem árt a bemelegedett motornak.

2022. márc. 19. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
hangja alapján fogsz váltani
2022. márc. 19. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Fülre.

Kis odafigyelés és simán megy.. :D

Én alapjáratot is simán fülre szoktam beállítani, 50-es pontossággal simán belövöm a saját autóimon anélkül hogy a fordulatszámmérőre néznék. :D

2022. márc. 19. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
AZ nem létezik hogy ne halld a motor hangját.
2022. márc. 19. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Fernando Sorrento de RPM, az argentin autózás legendás fenegyereke hasonló problémákkal küzdött.Bizony gyakran megesett vele kezdő korában, hogy Buenos Aires utcáin nem tudta tartani a tempót, vagy lefulladt egy egy elrontott sebességváltás miatt. Szerencsédre a memóárjában részletesen leírja, hogy milyen tényezőket kell figyelembe venned, hogy modern korunk igényeit kielégítő módon tudják sebességet váltani pont ott és akkor amikor szükséges. Ha azt mondom neked, hogy Csupafül Edvárd a süket 3xos Makákói futam győztes fenomén is ebből tanult,akkor azt hiszem mindent elmondtam. Sőt, írásos bizonyítékok vannak rá, hogy több vak komondor is ezen útmutatások alapján tanult meg váltani, és akkor Fakezú Alajos a tápóbicskei roncsderbi pápájáról még nem szóltunk...
2022. márc. 19. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!