Az amniocentézis hányféle kromoszómarendellenességre szűr?
Próbáltam rákeresni, de nem találtam konkrétumot.
Valaki tudja pontosan melyekre szűr?
Azért 7, mert azok a gyakoriak. Kedves utolsó, génszintű betegséget ezen a vizsgálaton nem látnak, tehát nem nem nézik, hanem nem tudják nézni, mert ez a vizsgálat nem arra van. Nem a géneket vizsgálják, hanem a kromoszómákat, a kettő nem ugyanaz.
Ettől még nagyon sokféle kromoszómaszintű betegség lehet. Bármelyik pár helyett lehet 3 darab, ezek mindegyike okozhat betegségeket vagy bármelyik párnak hiányozhat az egyik tagja. Ez máris több 10 elváltozás. Az már más kérdés, hogy vannak nagyon gyakoriak, mint pl a 21es pár triszómiája, amikor abból 3 van, az a Down-kór. Ezért mondják a 7-et, mert a többi elenyészően ritka.
Tanulmányaim során voltam ilyen genetikai laborban, úgyhogy tudom.
Jah és a vizsgálat úgy néz ki, hogy fogják a magzati sejteket és osztódás közben kiszedik belőle a kromoszómákat és szépen párba rakják őket. Kapnak egy ilyesmi képet:
Erre ránéznek és azonnal látják, hogy van-e gond. Hiányzik-e, több van-e, az egyik túl kicsi, stb. Ez nem kerül időbe.
Génszintűre azért nem szűrnek, mert az valóban drága. Ahhoz egy-egy ilyen kromoszómát szét kéne cincálni(ugyanis ez nem más, mint feltekeredett DNS) és aprólékosan meghatározni a felépítését.
Kedves Utolsó!
Akkor te szakmabeli vagy, igaz?
Mit gondolsz az uh mennyire megbízható a rendellenességek kiszűrésére?
12. és 18. heti uh országos elismertségű genetikus-uh-doki nézte.
Ha azt mondta, hogy még az ujjai is rendben és a barázdák is. Szíve, veséje, minden szerve rendben, akkor több mint valószínű, hogy nem kromoszómarendellenes a baba, igaz?
Tudom, hogy nem lát kromoszómákat az uh, de kíváncsi vagyok a véleményedre.
Ez egy nehéz kérdés, még gyakorlott orvosoknak is. Egyik ismerősömnek minden rendben volt az UH-n, annyit mondtak hogy a baba méretei az alsó határon vannak, de minden oké, aztán az amniocentézisen derült ki, hogy Edwards-kóros a baba, ami komplex rendellenesség, elvileg látni lehetett volna.
Tehát az UH nem 100%-os, egyrészt nem lát mindent másrészt orvos végzi, aki szintén elnézhet ezt-azt. Sosem jelent 100%-ot, de ha minden rendben akkor nagy valószínűséggel nincs baj.
Szintén másik eset a családban, a babánál végig vastagbéltágulatot láttak, riogatták az anyukát, végül egy tök egészséges baba született.
Lehet azért hinni az UH-nak és a dokinak. Én úgy vagyok vele, hogy ha egyéb ok nincs(öröklődő betegség a családban, anya életkora, UH gyanú) akkor nem mennék el amniocentézisre, de ha jól tudom ok nélkül, pusztán anyai kérésre meg sem csinálják.
36 éves vagyok, alacsonyabb lett az afp (0,5, hcg: 1,7). Az afp lelet nem érdekelte őket egyáltalán. Csak az életkorom miatt kerültem kiemelt genetikai vizsgálatra, orvoshoz. Nem vállaltam az amniot.
12. heti uh: 1,9 nt, orrcsont látható.
Orrcsont most 4,7mm a 18. héten.
Az Edwards kóros babának a keze is máshogy áll, nem. Érdekes, hogy egy annyira látványos betegséget benéznek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!