Miert artalmas a magzatra nezve az edesitöszer? Nagyon megilyesztett a hir mert en szandekosan azt hasznalok hogy ne egyek sok cukrot, most akkor mi van?
A mesterséges édesítőszerek két fő csoportra oszthatók, vannak energiamentes fajták, és olyanok is, amelyek szolgáltatnak energiát, de kevesebbet, mint a cukor. Az egyes édesítőszerekkel kapcsolatban az alábbi információk állnak rendelkezésre, várandósság alatti fogyasztásukkal kapcsolatban.
Aszpartám (E951): A fenilalanin és az aszparaginsav nevű aminosavak alkotják, és kis mennyiségben tartalmaz még metanolt is. Fogyasztását a szakemberek egy része engedi terhesség alatt, míg vannak olyan tanulmányok, amelyek óvatosságra intenek az aszpartámmal kapcsolatban. Ezek alapján kis mennyiségben történő fogyasztása valószínűleg nem okoz problémát, azonban az aszpartammal készült „light” üdítők és más termékek nagy mértékű fogyasztása nem javasolt. pl. a Canderel
Szacharin (E954): Az édesítőszer átjut a méhlepényen és kiürülése a magzati szövetekből igen lassú, ezért tanulmányokban azt javasolják, hogy tanácsosa szacharin fogyasztását kerülni a fogamzást megelőzően, a fogamzás körüli időszakban, valamint a terhesség alatt is.
Pl. Norbi Sweet Update1
Aceszulfám-K (E950): Mivel nincs megbízható vizsgálati eredmény terhesség alatti biztonságos fogyasztását illetően, ezért a várandós anyák inkább kerüljék fogyasztását.
Szorbit (E420): Energiát tartalmazó édesítőszer, mely a természetben is előfordul egyes gyümölcsökben. Biztonsággal fogyasztható ésszerű mennyiségben. Nagyobb mennyiségben (napi 30 g fölött) fogyasztva puffadást, hasmenést okozhat.
Mannit (E421): A szorbithoz hasonlóan mértékkel fogyasztva biztonságos, nagy mennyiségben hasmenést okoz.
Laktóz (tejcukor): Várandós anyukák fogyaszthatják, azonban tejcukor érzékenyeknél problémát okozhat (hasmenés, puffadás).
Fruktóz (gyümölcscukor): A természetben a gyümölcsökben fordul elő, szabadon fogyasztható energiatartalmának figyelembe vételével. Normál testsúlyú várandós nő számára nem indokolt a mesterséges édesítőszerekkel készült termékek, ételek fogyasztása. Számukra az egészséges táplálkozás irányelvei mérvadóak a cukortartalmú élelmiszerek, ételek fogyasztásával kapcsolatban. Azok számára, akiknél a súlygyarapodás az ideálisnál nagyobb mértékű, vagy cukorbetegek, a biztonságos édesítőszerek mértékletesen fogyasztandók (naponta egy-egy édesítőszerrel készült tejes ital, turmix, tea, esetleg otthon készült desszert). Fontos tudni, hogy mesterséges édesítőszerek nem használhatók csecsemőkés kisgyermekek számára készült élelmiszerekben.
Még egy érdekes cikk:
Én a te helyedben nem használnék mesterséges édesírőszereket!Inkább mindent kevés cukorral.Én még szoptatok és most sem merem ezeket használni!
Az előző válaszoló jól leírta,egyetértek vele!
Boldog babavárást!
Szia!Ha ártalmas lenne,akkor minden cukorbeteg kismamának beteg babája születne!Ne izguljatok,nem ártalmas.Én inzulinos vagyok,a 4.gyerekemet igy hordtam ki és rengeteg édesitőszert használtam,mert édesszájú vagyok!Most 3 éves a fiam,de semmi baja nincs.
Mértékkel fogyasztva semmi nem káros!
Az sokkal inkább ártalmas, hogy ha te sem tudsz helyesen írni, akkor a gyermekedet mire fogod tanítani?
Édesítőszer: hosszú ő
Hír: hosszú í
Megijeszt: pontos j
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!