Átesett már valaki abortuszon és később pedig gyereket szült? Vagy épp ellenkezőleg, h nem lehetett többet gyereke?
Sajnos nemrég volt egy abortuszom. Nem várt terhesség,de örültünk volna neki,csak muszáj volt elvetetnem.Mielőtt megtudtam,h terhes vagyok,erős gyógyszert szedtem,amit kismamák nem szedhetnek.A doki jobbnak látta elvetetni:(.Kicsit parázok,h amikor majd tényleg szeretnék babát,akkor nem fog összejönni. Tapasztalatok? V ismertetek valakit ilyen helyzetben?
22/L
Van ilyen is, meg olyan. A barátnőm pl most már a második babával terhes, semmi problémája nem volt.
Viszont van olyan ismerősöm, aki mikor tényleg szeretett volna, már nem lehetett neki. De őneki nem egy abortusza volt, hanem legalább öt:( És ez a 80-as évek vége, 90-es évek elején volt.
Szerintem ne aggódj ezen. Nekem volt egy vetélésem, amit művi úton fejeztek be, én is izgultam, de most már van egy 10 hónapos gyönyörű kisfiam.:)
Ugyanez volt velem is, ami veled kérdező, csak 27 évesen.
31 éves voltam, amikor megszületett a fiam (a 4. hónapban összejött), és most várom a másodikat (3. hónapban összejött).
Ne aggódj, nem lesz gond veled se!
Kedves offoló, marha sokat segítettél:(
Én vagyok az a válaszoló, aki szintén gyógyszer miatt kellett elvetesse a babáját, pikkelysömörre kaptam elég erős gyógyszert, és elhiheted, én is rákerestem, és kutatások igazolták, hogy nagyon súlyos születési rendellenességeket okozhat. És én hallgattam a dokira, egyáltalán nem bánom.
Nem akarlak megbántani, de egy abortuszon átesett nőnek ilyet mondani egyrészt felesleges, másrészt ritka érzéketlen és tapintatlan dolog.
Bocsanat, ha barkit is megsertettem, nem allt szandekomban. En nem a kismamakra haragszom, akik elvetettik, hanem az orvosokra, akik ezt nem tudjak. Mert sajnos 10bol 9 nem tudja, h valoban 28 gyogyszer magzatkarosito, a tobb ezerbol. Hidd el, ezt nem en talaltam ki, hanem Czeizel Endre mondja. Koraterhesen talaltam meg egy cikket, amikor nekem is gogyszert kellett szedjek, es annyira orultem neki, h elmondani nem tudom. Be is masolok minjart egy reszletet, lasd konkretan, mirol van szo. Allitgolag a fiatal orvostanhallgatoknak tanitjak mar a 28 gyogyszer nevet. Nem kell rgoton nekem esni, mert nem beszelek hulyeseget. Es tenyleg megbantani sem akarok senkit, csak segiteni.
Dr. Czeizel Endre: Mert nem tudjuk honnan máshonnan számolni. És akkor a 3. , 4. , amikor az a kis magzatkezdemény vándorol a petevezetékben, majd beágyazódik a méhben és a 29. nap az, amikor sejtek elkezdenek specializálódni, a 3. és 4. héten őssejtek vannak. Az őssejtek mindenre képesek. Akkor, ha valami nagyon drasztikus hatás éri a magzatot, eltűnik, egy-két napot késik a havi vérzés. Általában senki se tud róla. De az összes többi totálisan regenerálja. Teljesen egészségesen születik. Vagyis az első hónapban semmifajta rendellenesség nem alakulhat ki. Tehát például ezt borzasztóan meg kéne tanítani az embereknek, hogy a kimaradt havi vérzés előtt semmifajta külső ártalom nem tud rendellenességet okozni. Tudniillik azért sajnos a várandósságok nagy része az nem tervezett. Tehát a nő arról jön rá, hogy várandós, hogy kimaradt a havi vérzés. Akkor elkezd gondolkozni, hogy Jézus Mária múlt héten volt a férjem szülinapja, hogy berúgtunk, ilyen gyógyszert szedtem, olyan betegségem van, elmegy a körzeti orvosához, és azt mondja Jézus Mária, hát a legérzékenyebb első hónapban, na hát. Pedig az első hónapban semmifajta fejlődési rendellenesség nem alakulhat ki.
Kossuth Rádió
2004. november 23.
Péter György (műsorvezető 1): Nem tudom megfogadták-e már pénteki tanácsunkat, hogy nézzék meg a gyógyszereket, hiszen érdemes, hogy vajon hány készítményen olvasható az a tájékoztatóban, hogy terhesség alatt nem szedhető.
Bizony komoly dilemmával néz szembe az az állapotos nő, és persze férje és egész családja, akiről talán későn derül ki, hogy terhes és egyik másik gyógyszerből felírt neki talán egy másik orvos. Egy ilyen eset következik egy hölgytől, akinek kérésére a hangját eltorzítottuk.
Alany 1: Majdnem pont két évvel ezelőtt történt, hogy hosszas, körülbelül fél éves kivizsgálások után a bőrgyógyászaton közölték, velem, hogy enyhe, közepes fokú pikkelysömöröm van, ez főleg a fejemet érinti, néhány végtagomat, illetve körmömet. Elmondták, hogy a betegség jelenleg gyógyíthatatlan, a tüneteket lehet kezelni, erre az én bőrgyógyászom háromféle gyógyszert javasolt, amit ő fel is írt, ezek közül, ha jól emlékszem volt kétféle krém, illetve egy csepp. Ismertette, hogy ezek szteroid tartalmú készítmények, meg is kérdezte, hogy nem vagyok-e terhes, rávágtam, hogy nem, és végül is gyanútlanul elkezdtem használni. Valóban hatott is, csak körülbelül eltelt 3-4 hét, amikor kiderült, hogy hát bizony én már akkor terhes voltam, amikor megkérdezte az orvos. Mi a párommal már nagyon régóta szerettünk volna gyereket és igazából, először amikor meghallottuk, hogy terhes vagyok, nagyon örültünk, igazából eszembe se jutott, meg valahogy úgy az ember a fejére ken valami krémet, meg rácsepegtet néhány cseppet, akkor azt gondolja, hogy ez nem lehet olyan nagyon ártalmas egy korai 4-6 hetes terhességre. Utána konzultáltunk a nőgyógyásszal, és akkor innentől kezdődik a rémálom, amikor az örömből, hát nagyon gyorsam elég nagy szomorúság lett, mert igazából a nőgyógyász nem mondta azt, hogy na ezt nem, meg nem mondta azt egyértelműen, hogy ezt nem szabad terhesség alatt, csak elkezdte vonogatni a szemöldökét, hümmögött, hogy ez nem biztos, hogy jó így, meg kellene kérdezni a bőrgyógyászt. És igazából nekem akkor állt össze a kép, hiszen ő meg is kérdezte, akkor, mikor felírta, hogy nem vagyok-e terhes. Ezek után elmentünk persze, elszaladtunk a bőrgyógyászhoz vissza, aki szintén nem mondta azt egyértelműen, hogy igen én vállalom a felelősséget azért, hogy azt tanácsolom maguknak, hogy ezt a terhességet ne tartsák meg. Ezt nem mondta ki, csak annyit mondott, hogy hát a gyógyszerrel kapcsolatos ismeretei szerint nem javasolt, nem tudják igazából, hogy milyen hatása van, hát ez szteroid, és ő is csak úgy hümmögött, meg huzogatta a szemöldökét, szintén, meg széttárta a karját. Terhes nők zöme, ezek után, ha két különböző orvos mondjuk, eléggé nem támogatja ezt a terhességet, akkor akármennyire is fáj, a döntést meghozni, de elveteti, mert ki az, aki bevállal egy erősebb rizikójú terhességet.
Műsorvezető 1: Ezek szerint Ön is ezt tette?
Alany 1: Így van.
Műsorvezető 1: Amikor Ön rávágta a bőrgyógyász kérdésére, hogy nem terhes, azt miért vágta rá?
Alany 1: Azért, mert rendesen menstruáltam előtte, körülbelül 2-3 héttel ezelőtt és mondjuk a következőnek az időpontja meg még nem jött el, tehát éppenséggel nem néztem valóban minden nap meg terhességi gyorsteszttel, hogy ma terhes vagyok-e, ezt tényleg nem tettem meg. Hát ezt minden normális nő, hogyha mondjuk egy menstruáció kimaradását minimum meg szokták várni, míg az ember elkezdi sejteni azt, hogy talán terhes. Semmi olyan ráutaló jel nem volt, hogy én terhes vagyok. Az orvos persze nem kérte azt, hogy azért mégis csináljon egy tesztet, vagy akár vérvételre nem küldött el, és való igaz, én sem tettem azt meg, mielőtt elkezdtem használni ezeket a készítményeket, hogy mondjuk, elsétáltam volna egy patikába és veszek egy terhességi gyorstesztet.
Műsorvezető 1: Megbeszélték ezt a férjével, gondolom, talán a családdal is, és akkor tulajdonképpen volt két olyan orvosi véleményük, hogy hát nem tudjuk, de nem szerencsés?
Alany 1: Hát hosszan, nem volt egy egyszerű döntés, a párommal beszéltük meg. Nagyon fájó szívvel és nagyon rossz szájízzel, de meghoztuk ezt a döntést, mert az ember abból indul ki, meg úgy számol, talán, hogy – legalábbis mi ezt tettük – tényleg az ember ha egy biofarmon él és mindent, de mindent megtesz az egészsége érdekében, akkor is van egy terhességnek bizonyos kockázata, hogy valamilyen születési rendellenessége, vagy bármi problémája lehet annak a gyereknek. Mert van két ilyen vélemény, meg valóban mi is elolvastuk utána a betegtájékoztatót alaposan, abban is ez benne volt, hogy terhesség, illetve szoptatás idején nem használható. Akkor arra jutottunk, hogy ha nem sikerül, azt nagyon sajnáljuk, és nagyon fáj, de meg fogjuk próbálni később. De nem vállaljuk be ezt a plusz kockázatot, ami minden tény azt jelölt, hogy ez benne van a pakliban.
Műsorvezető: Nem mondott a nőgyógyász olyat, hogy hát a mai vizsgálatok mellett, azért ezek kiszűrhetők, ezek az esetleges rendellenességek?
Alany 1: Azt mondta, hogy valóban van sok olyan vizsgálat, ami többféle betegséget kimutathat, de olyan is van, amit nem. Semmiféle korszerű technikával jelenleg még nem lehet, és tehát mi nem szerettünk volna úgy élni kilenc hónapig, hogy minden napunk arról szóljon, egy rettegésről tulajdonképpen, hogy mi lesz, ha eljön az a nap, amikor megszületik és nem csak az a nap, hanem utána még több hónap, vagy esetleg év. Annyira nehéz helyzetbe hoztak minket, vagy annyira nehéz helyzetbe kerültünk, amiből mi úgy gondoltuk, hogy ezzel a lelkileg mindkettőnket nagyon megrázó döntéssel, de csak így tudunk kijönni.
Műsorvezető 1: Önök hogy döntöttek volna, vagy hogy döntenének hasonló helyzetben? Még egyszer telefonszámunk 328-71-11-es. Hogy mennyire nem egyedi esetet hallottunk, azt az is igazolja, hogy évente mintegy kétezren döntenek így, ahogy az imént megszólaló hölgy. Dr. Czeizel Endre genetikus professzor.
De. Czeizel Endre (genetikus professzor): Nagyon szomorúan hallgattam ezt a történetet. Itt lényegében elpusztítottak érdemtelenül egy embert. Tudniillik ma jelenleg Európában 8200 gyógyszert forgalmaznak, és 28 olyan gyógyszer van, a 8200-ból, ahol igazolt az emberi magzatra való ártalmasság. 1996 óta az Európai Uniónak van egy szakértői bizottsága, ez hét tagú ember, ennek én is tagja vagyok, minden évben végig vesszük az Európában forgalmazott gyógyszereket és ennek a testületnek az álláspontja, hogy tudományos bizonyítékát 28 gyógyszer esetében van. Elképzelhetetlen, hogy kenőcs, cseppek, kívülről, tehát a bőrön, vagy nyálkahártyán keresztül felszívódhat olyan mennyiség, hogy az, fejlődési rendellenességet okoz. Itt ugye szteroidról volt szó. A szteroid sajnos benne van az orvosi tudatban, hogy hűha, az lehet, hogy veszélyes, mert például egérben szájpad hasadékot okoz, de egészen biztosan tudjuk, hogy emberben nem növeli a fejlődési rendellenesség kockázatát. A nagyon nagy baj az, hogy az egyetemen minket megtanítanak arra, hogy a halántékcsonton hány bigyó van. Nem tudom miért, de például azt a 28 gyógyszert, mondjuk évente nem tanítják meg az orvosoknak, az orvostanhallgatóknak, és az orvos továbbképzésben, hogy most melyik az, ahol tényleg bizonyíték van arra, hogy fejlődési rendellenességet okoz, és akkor a szegény orvos is csak ezekről a félrevezető információkból indulhat ki, ami rá van írva a gyógyszer használati utasítására, amely az én véleményem szerint egyértelműen egy nagyon nagyon tisztességtelen önvédelme a gyógyszergyáraknak. Csak azért, hogy őket hagyják békén, ugye hiszen ha rá van írva, akkor ők mindenfajta jogi védelmet élveznek, és ugye tudni kell azt, hogy valóban 100 kisbaba közül négy rendellenesen születik, és ugye amikor megkérdezi az a kétségbe esett édesanya, aki mondjuk ajakhasadékkal hozta világra gyerekét, hogy doktor úr mitől van, hát a doktor nem nagyon tudja, de visszakérdez, nem szedett valamim gyógyszert? 100 asszony közül 91 szed gyógyszert terhesség alatt. És akkor az orvos azt mondja, hát lehet. És ugye akkor elment az ügyvédhez, ebből per volt, ugyan a pert megnyerte a gyógyszergyár, mert akkor megkérik a szakértőket, de az két évig tart, sok pénzbe kerül, közben a Blikk megírta, hogy már megint micsoda botrány. 84 óta van egy hallgatólagos megegyezés a nagy multinacionális gyógyszergyáraknál, hogy a legegyszerűbb minden gyógyszerre ráírni, hogy terhesség alatt jobb nem szedni.
Műsorvezető 1: Tudja nagyon meggyőző az, amit Ön mond, nagyon konkrét számokat mond, és Ön azt mondta, hogy itt értelmetlenül hát így fogalmazott, öltek meg egy embert. Azért ez nem egy kitalálás volt. Tehát, hogyha vannak olyan helyzetek, amikor jobb azt hallani, hogy határozott nem a válasz, mint azt, hogy hát. És hogyha valaki elmegy egy orvoshoz, és ő bizonytalan és elmegy egy másikhoz és ő talán még bizonytalanabb, és lehet még sok orvoshoz menni, de ezt már úgy hívják, hogy közvéleménykutatás, és nem orvos-beteg kapcsolat, akkor nagyon nehéz döntés elé áll az a család és az a nő. Vendégünk Dr. Ádám Zsolt az I. számú Szülészéti Klinika osztályvezető orvosa is, aki nagyon nagy örömmel fogadta el ezt a meghívást, és azt mondta, hogy ez egy valós probléma. Hogy létezik az Ön szerint, hogy vannak nőgyógyászok, akik azt mondják, hogy hát, és hogy létezik az, hogy vannak nőgyógyászok, akik ismerik ezt a 28 készítményt?
Dr. Ádám Zsolt (az I. számú Szülészeti Klinika osztályvezető orvosa): Tulajdonképpen a nőgyógyásznak nem is az lenne a feladata, hogy ismerje ezt a 28 készítményt, én egy kicsit leegyszerűsítem, hogy még könnyebb legyen a helyzetük. Ismerjék azokat a helyeket, ahova egy ilyen terhest el kell küldeni, nevezetesen a Genetikai Tanácsadók Teratológiai Tanácsadására, tehát arra a tanácsadási részlegre, ahol pont ilyen kérdésekkel foglalkozunk. Ennek az az értelme, hogy egy ilyen helyen a hozzánk forduló páciens olyan meggyőző információt kap, pont, amit Czeizel tanár Úr is az előbb említett, olyan információ mennyiséget kap, ami alapján a döntése egyértelművé válik, vagy közel egyértelművé válik. Mi végeztünk egy tanácsadást, mi végeztünk egy felmérést a tanácsadási szituációinkban és azt tapasztaltuk, hogy a hozzánk forduló és ilyen kérdésekkel hozzánk forduló terhesek döntő többsége kiviseli a terhességét a tanácsadást követően. A másik reakcióm erre az, hogy szerencsére azért az oktatás helyzete az már nem ennyire tragikus, tehát elhangzott, hogy a szülészek ezt a, illetve az orvosok ezt a tudást nem kapják meg. Az elmúlt néhány évben szerencsére az orvostanhallgatók képzésébe már teljes mértékben integráltuk pontosan ezt a tudást, ezt a 28 gyógyszert, ha már így idézzük, tehát a teratológiai szemlélet alkalmazását és a ma végző orvosoknak már az elmúlt néhány év alapján mindenképpen tudniuk kell.
Műsorvezető 1: Nagyon érdekes, amit mond, mert hogyha egy nőnek nőgyógyászt kell választani, akkor valószínűleg szívesebben hajlik afelé, hogy egy tapasztalt, sok esetet ismerő, idősebb nőgyógyászhoz menjen el, Ön meg azt mondja, hogy inkább a fiatalok azok, akik aztán tanácsot is tudnak valóban adni?
Dr. Ádám Zsolt: Nem, nem, nem. Tehát most az a képzésre vonatkozott csak, tehát a képzésben az elmúlt néhány évben történt változás ebben a tekintetben. Ez a generáció majd egyszer megöregszik, és ők lesznek az öreg és tapasztalt nőgyógyászok, de változatlanul fenntartom azt a véleményemet, hogy különösen néhány speciális gyógyszer esetében ne a nőgyógyász próbálja eldönteni ezt a kérdést, akinek ebben nincs jártassága, és nincs tapasztalata. Legyen annyi ismerete, hogy továbbküldi a terhest, küldje el a genetikai tanácsadók egyikébe, ahol megfelelő információ birtokába fog jutni, tehát ne ő próbáljon barkácsolni, hiszen nem lesz még meg a megfelelő ismerete ehhez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!